سفر قریب‌الوقوع وزیر خارجه به آمریکای لاتین | اتاق خبر
کد خبر: 313502
تاریخ انتشار: 11 بهمن 1394 - 04:48
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: ما به همه کشورهای غربی اعلام کرده‌ایم که قرار نیست ایران به بازار جدید صادرات شما و صرفا مصرف کننده تبدیل شود. بلکه ما یک شریک اقتصادی و شریک در چرخه تولید و توزیع شما خواهیم بود.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: ما به همه کشورهای غربی اعلام کرده‌ایم که قرار نیست ایران به بازار جدید صادرات شما و صرفا مصرف کننده تبدیل شود. بلکه ما یک شریک اقتصادی و شریک در چرخه تولید و توزیع شما خواهیم بود و با همین هدف و دیدگاه، کلیه قراردادها و یادداشت‌های تفاهم سفر اخیر رییس‌جمهور به دو کشور ایتالیا و فرانسه منعقد شد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، دکتر "محمد جواد ظریف" در حاشیه نشست پسا برجام در وزارت کشور، در پاسخ به سوالی در مورد برخی انتقادها در خصوص سفر رییس جمهور به ایتالیا و فرانسه و قراردادهای اقتصادی منعقد شده در این سفرها، با بیان اینکه "ما کسانی را که در دوران تحریم همراه ایران بودند، فراموش نمی‌کنیم و ارتباطات گسترده با روسیه و چین را حفظ و تقویت کرده‌ایم"، خاطرنشان کرد: ما معتقدیم برای روابط پایدار، باید روابط همه جانبه و چند وجهی باشد.

وی افزود: استفاده‌ی ما از امکانات کشورهای غربی حتی برای تداوم و استمرار وضعیت کنونی هم ضروری است و آنچه انجام دادیم گرفتن بهترین نیازهای کشور با استفاده از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها بوده است.

ظریف در پاسخ به سوالی در مورد رابطه ایران با کشورهای آمریکای لاتین نیز اظهار داشت: رابطه ما با کشورهای این حوزه خوب است و هر میزان امکان داشته باشد از این ظرفیت استفاده می‌کنیم ضمن اینکه هم اکنون هم بسیاری از شرکت‌های ما در آمریکای لاتین فعال هستند.

وی همچنین از سفر خود با یک هیات بزرگ اقتصادی به آمریکای لاتین در آینده نزدیک خبر داد.

ظریف در مورد نیاز دولت به یک برجام اقتصادی، با بیان اینکه "نیاز نیست همه چیز را به نام برجام بخوانیم"، افزود: حتما دولت برنامه منسجم اقتصادی برای استفاده از ظرفیت‌های پس از برجام را دارد البته من تخصص زیادی در اقتصاد ندارم.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید