جزئیات طرح کاراکارت؛ سود ۱۲ درصدی برای خرید لوازم خانگی | اتاق خبر
کد خبر: 313645
تاریخ انتشار: 11 بهمن 1394 - 16:34
معاون رفاه وزیر کارگفت:اعتبار «کاراکارت» برای کالاهای مصرفی بدون سود است و باید دو ماهه بازگردانده شود، اما اگر برای لوازم خانگی مورد استفاده قرار گیرد، باید ۱۲ ماهه و با سود ۱۲ درصد بازگردانده شود.

اتاق خبر: احمد میدری،معاون رفاه وزیر کار با حضور در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه فقط یارانه افرادی که کارت ملی نداشته باشند قطع می‌شود گفت: آن دسته از افرادی که شناسنامه دارند اما کارت ملی ندارد هرچه سریعتر برای دریافت کارت ملی خود اقدام کنند.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ وی همچنین داشتن شماره ملی را نیز کافی ندانست و تأکید کرد: دولت یارانه نقدی را به کسانی پرداخت می‌کند که حتماً کارت ملی داشته باشند. تاریخ اعتبار کارت ملی برای دریافت یارانه ملاک عمل دولت نیست.

میدری بیان کرد:  آن دسته از افرادی که در بهمن ماه مراجعه نکنند، یارانه بهمن ماه آنها قطع می‌شود و در صورتی که در اسفند مراجعه کنند، یارانه آنها مجدد وصل می‌شود.

 معاون رفاه وزیر کار گفت: به صورت همزمان دو طرح در حال اجراست. اولین طرح کارا کارت است و دومین طرح کارت اعتباری بانک مرکزی برای زوج‌های جوان است. از آنجا که بانک رفاه زیر مجموعه سازمان تأمین اجتماعی است ، توزیع کارت های اعتباری زودتر شروع شد. اما برای برقراری این امکان برای بازنشستگان کشوری بانک صادرات کمی تعلل می کند. تاکنون جلساتی با بانک صادرات برگزار کرده ایم اما، هنوز توافقات نهایی حاصل نشده است.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اعتبار «کاراکارت» برای کالاهای مصرفی بدون سود است و باید دو ماهه بازگردانده شود، اما اگر برای لوازم خانگی مورد استفاده قرار گیرد، باید 12 ماهه و با سود 12 درصد بازگردانده شود.

میدری ادامه داد: بازنشستگان تأمین اجتماعی در سایت سامانه رفاه ثبت نام و نزدیک ترین شعبه به محل سکونت شان را انتخاب می کنند. 10 تا 15 روز بعد پیامکی برای آنها ارسال می شود که براساس آن باید به شعبه مراجعه و فرم رضایت از کسر اقساط از حقوق را امضا کنند و سایر مراحل را انجام دهند. قرارداد کاراکارت با اغلب فروشگاه های تعاونی و زنجیره ای است و بازنشستگان این امکان را دارند که از کلیه اقلام فروشگاه با این کارت ها خرید کنند.

وی در پاسخ به پرسش یکی از بازنشستگان درباره علت کاهش مبلغ کارت های اعتباری از 10 به 6 میلیون تومان گفت: این موضوع مربوط به طرحی است که بانک مرکزی اجرا می کند و از برنامه ای که ما داریم متفاوت است. بانک مرکزی به درخواست وزارت صنعت، 4000 میلیارد تومان برای کارت های اعتباری اختصاص داده و این کارت ها مختص کسانی است که در سال جاری ازدواج کردند، اما هنوز وام ازدواجشان را دریافت نکردند. این مبلغ برای هر زوج پنج میلیون تومان و شبیه وام ازدواج است.

وی در ادامه با بیان اینکه وزارت رفاه ، نوعی تضمین پرداخت برای فروشگاه ها را ایجاد کرده است، گفت: وقتی اقساط به صورت اتوماتیک از حقوق کسر می شود، فروشگاه ها با اطمینان خاطر خدمت ارائه می دهند.

میدری در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص بالا بودن سود این کارت ها و امکان کاهش آن، اظهار کرد: در سطح استان ها دست فروشگاه ها باز است تا اگر این امکان برایشان فراهم بود، بتوانند با سود کمتر و شرایط بهتر به بازنشستگان خدمت ارائه کنند. به عنوان مثال فروشگاه های فرهنگیان اعلام کرده بود که اگر شرایط فراهم شود می توانند بدون سود کالاهایی را در اختیار بازنشستگان قرار دهند. این طرح یک ابزار رفاهی و به تدریج امکان توسعه و گسترش آن وجود دارد.

وی درباره سقف اعتبار در نظر گرفته شده برای "کاراکارت" گفت: این مبلغ چهار برابر دریافتی هر فرد است به عنوان مثال بازنشسته ای که یک میلیون و 500 هزار تومان حقوق در ماه دریافت می کند، می تواند تا سقف شش میلیون تومان با کارت های اعتباری خرید کند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید