باید موقعیت کسب و کار را بهبود ببخشیم | اتاق خبر
کد خبر: 314401
تاریخ انتشار: 14 بهمن 1394 - 07:57
روحانی:
نگاه دنیا به ایران امروز یک نگاه بلندمدت است. چین می گوید قرارداد 25 ساله با ایران می خواهم و در صحبت با فرانسه و شرکت های مختلف بحث قراردادهای 16 و 20 ساله است. در خرید هواپیما قراردادی که "ایران ایر" ما بسته 16 ساله است.

اتاق خبر- رییس جمهورکشورمان در ادامه گفت وگوی زنده تلویزیونی خود اظهار کرد: نگاه دنیا به ایران امروز یک نگاه بلندمدت است. چین می گوید قرارداد 25 ساله با ایران می خواهم و در صحبت با فرانسه و شرکت های مختلف بحث قراردادهای 16 و 20 ساله است. در خرید هواپیما قراردادی که "ایران ایر" ما بسته 16 ساله است.

وی افزود: ما از پول نفت برای خرید هواپیما خرج نمی کنیم و یک دلار پول نفت برای هواپیما نمی دهیم بلکه هواپیما وارد کشور می شود و بخشی از درآمدش را به عنوان اجاره می دهد و ظرف هشت سال هم مالک هواپیما می شویم. وقتی هواپیماهای جدید به کشور وارد شوند می توان با آن اشتغال ایجاد کرد.

روحانی همچنین گفت: در سال گذشته میلادی مردم ما حدود پنج میلیارد دلار پول بلیت هواپیمای خارجی دادند. زمانی ما در این منطقه از نظر حمل و نقل هوایی اول بودیم چرا نباید الان اول باشیم و چرا مردم باید با پروازهای دیگر بلیت بخرند؟ ورود هواپیماها کار بزرگی است که هم اشتغال ایجاد می کند و هم مسافر و توریسم به کشور می آورد. یکی از راه های ایجاد اشتغال، فعال کردن بخش خدمات و یکی از راه های فعال کردن بخش خدمات، فعال کردن توریسم است.

رییس جمهور با بیان اینکه پارسال کشور فرانسه 83 میلیون توریسم داشته است، یادآور شد: جاذبه ایران که از فرانسه بیشتر است. ما باید صنعت توریسم را درست کنیم که بخشی از آن هتل، بخشی از آن راه ها و راه آهن و بخش دیگر آن حمل و نقل هوایی است.

وی در ادامه تاکید کرد: شرایط امروز ما برای حرف زدن با دنیا و معاملات اقتصادی نسبت به گذشته کاملا متفاوت است. امروز ما از برجام عبور کرده ایم و به نظرم از تحریم هم عبور کرده ایم. بحث ها باید به سمت سازندگی کشور بیاید البته اشکالی ندارد انتقاد شود و در انتقادات راه حل ارائه شود اما امروز روز کوشش عمومی ما برای ساختن کشور است.

رییس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: اینطور نیست که اقتصاد ما فقط از طریق تعامل با خارج درست شود. 60 درصد از سازندگی اقتصادی به داخل مربوط می شود. ما باید موقعیت کسب و کار را بهبود ببخشیم و بخش بانک، بیمه و گمرک را اصلاح کنیم. ضمن اینکه باید جدی با فساد مقابله کنیم. امروز امید مردم ما و امید دولت به این مردم و به آینده کشور از هر زمان دیگری بیشتر است.

روحانی با اشاره به ایجاد اشتغال در کشورهای هند و چین، بیان کرد: باید ببینیم این کشورها با بیش از یک میلیارد جمعیت چطور اشتغال ایجاد کرده اند. آنها توانسته اند سرمایه خارجی را جذب کنند. فناوری را جذب کردند و مشارکت کردند و توانستند در بخش ایجاد اشتغال موفق شوند. ما هم باید مشارکت کنیم، بازار خارجی را به دست بیاوریم و اشتغال ایجاد کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود عنوان کرد: الان بحث این است که در قراردادهای اخیر ما 30 درصد صادرات داشته باشیم. پول های ما آزاد شده اما اصلا نمی خواهیم از آن پول استفاده کنیم بلکه سرمایه داران خارجی با سرمایه گذاران داخلی ما باید با هم مشارکت کنند و بخش خصوصی به میدان بیاید. باید از طریق صادرات کالا به خارج اقساط پرداخت شود و مالک شویم. در نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد و ... مبنا خرج پول نفت نیست، بلکه مبنا مشارکت است و اینکه کارآفرینان ما مشارکت کنند.

رییس جمهور با اشاره به قراردادهای هواپیماهای جدید تصریح کرد: با دو نوع هواپیمای ایرباس و ART قرارداد بسته شده است که در مجموع 140 فروند هواپیما است. از بین این 140 فروند تنها 12 فروند از هواپیماهای بزرگ 380 هستند که هفت فروند آنها را هم می توان با انواع دیگر تعویض کرد و برای امسال هم نیستند. به هر حال ما مسافرت های طولانی به کشورهایی مثل استرالیا، چین، ژاپن و حتی به قاره آمریکا داریم و مردم ما ناچارند از هواپیماهای کشورهای دیگر استفاده کنند پس به هواپیماهای دورپرواز نیز احتیاج داریم.

وی همچنین اظهار کرد: در خرید هواپیماهای جدید مساله سلامت و جان مردم بسیار مهم است. ضمن اینکه برنامه ما فقط در حمل و نقل هوایی نیست، بلکه این مورد نیاز کشور است که در حمل و نقل به طور عام و در حمل و نقل ریلی و جاده ای نیز سرمایه گذاری کنیم. در بخش ریلی سرمایه گذاری ما بیشتر از هواپیماست.

روحانی اضافه کرد: ما برای خروج خودروهای فرسوده باید از صنعت داخلی و خارجی استفاده کنیم. برای راه آهن برنامه های وسیعی وجود دارد که با ایتالیا و چین قرارداد داریم و خواهیم داشت. در حمل و نقل ریلی به سمت برقی و قطارهای سریع السیر می رویم که 250 کیلومتر بر ساعت سرعت دارند و قطار تهران اصفهان از آن نوع است. همه اینها در کنار هم مورد نیاز کشور ماست.

منبع: ایسنا 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید