Performancing Metrics

چراغ ولایت فقیه خاموش شدنی نیست | اتاق خبر
کد خبر: 314760
تاریخ انتشار: 15 بهمن 1394 - 21:50
آیت‌الله نوری همدانی:
آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید، با اشاره به ضرورت وجود ولی در جهان گفت: ولایت فقیه خاموش شدنی نیست

آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید، با اشاره به ضرورت وجود ولی در جهان گفت: ولایت فقیه خاموش شدنی نیست

وتعطیلی ندارد و این پرچم تا زمان ظهور باقی خواهد بود.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، این مرجع تقلید در همایش امنای امت، جایگاه وظایف و کارآمدی مجلس خبرگان رهبری در سالن قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) گفت: مسئله ولایت فقیه مسئله ای فلسفی، قرآنی، کلامی، فقهی، روایی و تاریخی است و کمتر مسئله ای است که از این همه منابع برخوردار باشد.

وی افزود: در روایات داریم که اگر دو نفر در دنیا باشند یکی از آنان امام است و آخرین کسی که قبض روح می شود امام است؛ کتاب اثبات الوسیله نمونه ای از کتبی است که روایات را جمع آوری کرده و شاید مبسوط ترین بحث در کتاب اکمال الدین شیخ صدوق روایات مربوط به بحث امامت و بحث ولایت باشد.

نوری همدانی با اشاره به آیه 59 سوره نساء بیان کرد: این آیه تفسیر به ولایت ائمه شده است و امام خمینی نیز این آیه را مورد توجه قرار داده و فرموده اند اولی الامر کسانی هستند که دارای ولایت هستند.

این مرجع تقلید با اشاره به آیه یریدون لیطفئوا نورالله اظهار کرد: از این آیه معلوم می شود که در برابر ولایت فقیه درگیری ها و مخالفت‌هایی به وجود خواهد آمد اما دشمنان کاری از پیش نخواهند برد.

وی گفت: ابن سینا در کتابش می گوید خداوند باید انسانی را خلق کند که او بتواند مدیریت همه انسان ها را براساس عقل برعهده بگیرد زیرا خلقت آفرینش تام و تمام است بنابراین خلق چنین انسانی ضروری است تا بشر را براساس عدالت مدیریت کند.

این استاد برجسته حوزه بیان کرد: مسئله ولایت از آغاز خلقت به وجود آمده و براساس روایات هر پیامبری قبل از اینکه از دنیا برود کسی را جانشین خود کرده و این امتداد هیچ وقت قطع نشده است؛حضرت محمد(ص) نیز قبل از وفات در غدیر ولی مردم را معرفی کرد و هیچ وقت نبوده که پرچم ولایت نباشد.

این مرجع تقلید اظهار کرد: امام علی(ع) در خطبه 207 نهج البلاغه به حقوق متقابل رعیت و والی پرداخته و فرموده است که همیشه باید نظام ولایت وجود داشته باشد و حضرت در جای جای نهج البلاغه بر اطاعت از ولی تاکید دارند.

وی افزود: در نامه معروف به مالک اشتر فرموده است که امروز دین در دست اشرار اسیر شده است؛ لذا یکی از مطالب بسیار مهم در فرهنگ اسلام مسئله ولایت است.

نوری همدانی عنوان کرد: دشمنان در صدد ترویج جدایی دین از سیاست بوده و هستند و در گذشته مردم را هم طوری تحت سیطره قرار داده بودند که از به میدان آمدن اظهار یاس و نومیدی می کردند.

وی بیان کرد: حکومت را مردم باید قیام کنند و به وجود بیاورند و همین مردم هستند که می توانند تاج را از سر قزافی بردارند و حکومت مبارک را سرنگون کنند به همین دلیل امام همیشه بر نقش مردم تاکید زیادی داشتند.

وی افزود: امروز فقیهی فرزانه، مجاهد، فریادگر تداوم بخش راهی است که امام خمینی آن را بنیان نهاد و این جلوه ولایت فقیه است و در سایه ولایت فقیه بود که مردم به جبهه رفتند و خون دادند زیرا از حلقوم امام همان ندای پیامبر در احد و حضرت علی در صفین را می شنیدند.

این مرجع تقلید عنوان کرد: ولایت فقیه بعد از امام به خلف صالحی رسید که توانسته کشتی انقلاب را به طرف ساحل سعادت راهنمایی کند؛ کار امام کهنه شدنی نیست زیرا براساس ایمان و عشق و بصیرت صورت گرفته است، امام علی فرمود حق و ارزش ها و اصول همیشه تازه هستند.

وی افزود: ایشان در سخنان اخیر خود فرمودند ما باید عمق این انقلاب را درک و ارزش ها و اصول را حفظ کنیم. آیت الله خامنه ای مصداق فقهای خداشناسی است که در نهج البلاغه امام علی خصوصیات آنها عنوان شده است.

این مرجع تقلید اظهار کرد: ولایت فقیه خاموش شدنی و تعطیلی ندارد و این پرچم تا زمان ظهور باقی خواهد بود و ما هم سربازان کوچکی در این جنگ نرم هستیم.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید