آغاز تولید زودهنگام از میدان آذر از سال 95 | اتاق خبر
کد خبر: 315564
تاریخ انتشار: 18 بهمن 1394 - 23:38
مجری طرح توسعه میدان آذر از پیشرفت ٦٧ درصدی طرح توسعه‌ای این میدان مشترک خبر داد و گفت: براساس برنامه ریزی، تولید زودهنگام ٣٠ هزار بشکه ای این میدان، در سه ماه دوم سال آینده آغاز می شود.

اتاق خبر: کیوان یاراحمدی با اشاره به تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به اجرای این طرح، اظهارکرد: با تخصیص حدود ٨٠٠ میلیون دلار اعتبار از سوی صندوق توسعه ملی، اعتبارهای اسنادی برای اجرای این پروژه باز شده است.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی با بیان این‌که هم اکنون منابع تخصیص یافته در اختیار پیمانکاران فرعی قرار گرفته است و انتظار داریم پیشرفت پروژه سریع‌تر شود، افزود: با این حال برای ادامه کار به رقمی معادل آنچه از سوی صندوق توسعه ملی تخصیص یافت، نیاز داریم که پیمانکار در حال تامین مالی باقی مانده است.

یاراحمدی از پیشرفت ٦٧ درصدی تولید زودهنگام طرح توسعه میدان آذر خبر داد و گفت: در تولید زودهنگام بایدهشت٨ حلقه چاه حفاری شود که هم‌اکنون حفاری ٦ حلقه چاه به عمق نهایی رسیده و دو حلقه چاه باقی مانده نیز تا اردیبهشت ماه سال ٩٥ به پایان می‌رسد.

مجری طرح توسعه میدان آذر با بیان این‌که در سه ماه دوم سال ٩٥ تولید زودهنگام ٣٠ هزار بشکه‌ای این میدان محقق خواهد شد، گفت: پس از پایان حفاریها نیازمند انجام برخی سرویسهای حفاری و سرانجام برانگیزش چاهها هستیم تا به مرحله تولید و بهره‌برداری برسیم.

یاراحمدی گفت: همچنین برنامه ریزی شده است که برای برانگیزش چاهها سه حلقه چاه تحت شکافت اسیدی قرار گرفته و برای ٥ حلقه چاه دیگر نیز تزریق اسید با حجم بالا پیگیری و اجرا شود.

براساس گزارش وزارت نفت، میدان نفتی آذر با ٢,٥ میلیارد بشکه نفت درجا یکی از میدانهای هیدروکربوری مشترک با کشور عراق است که در بلوک اناران در دماغه کوههای زاگرس و در امتداد مرز ایران و عراق ( در قسمت جنوب غربی ایلام) بین دو شهر مهران و دهلران واقع شده است. عمق بالای مخزن هیدروکربوری و نیاز به حفاری در سازندهای مختلف نفتی از ویژگیهای این میدان است که عملیات حفاری را بسیار پیچیده کرده و طولانی می‌کند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید