شیرین‌سازی گاز در پالایشگاه فاز 19 آغاز شد | اتاق خبر
کد خبر: 315574
تاریخ انتشار: 19 بهمن 1394 - 00:45
مجری فاز ۱۹ پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به راه‌اندازی اولین ردیف شیرین سازی گاز در پالایشگاه فاز ۱۹ پارس جنوبی، گفت: تولید گاز از پالایشگاه این فاز آغاز شد.

اتاق خبر: حمیدرضا مسعودی درباره آخرین وضعیت راه‌اندازی پالایشگاه فاز 19 پارس جنوبی همزمان با فرا رسیدن ایام دهه فجر، گفت: در ادامه توسعه واحدهای فرآیندی پالایشگاه خشکی فاز ١٩پارس جنوبی، نخستین ردیف شیرین‌سازی و واحد ارسال گاز این پروژه گازی تکمیل و در مدار راه‌اندازی قرار گرفته است.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس، مجری طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس با اعلام اینکه مراحل نهایی ارسال گاز شیرین برای افزایش فشار خط لوله انتقال گاز ترش به پالایشگاه و همچنین خط لوله واسط سکوی ١٩C و سکوی اقماری SPD٢ تا هفته آینده پایان می‌یابد، تصریح کرد: نخستین مرحله از تولید این فاز گازی با تامین گاز ترش از بخش دریا تا پایان بهمن ماه به بهره برداری نهایی می‌رسد.

این مقام مسئول شرایط پساتحریم را فرصت مناسبی برای تامین منابع مالی و دستیابی به تجهیزات باقیمانده تکمیل بخش فراساحل عنوان کرد و افزود: تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده و همزمان با ورود گاز ترش سکوی ١٩C به پالایشگاه، دومین ردیف شیرین سازی گاز (ردیف یکم) نیز راه‌اندازی و روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز به خط ششم سراسری ارسال می‌شود.

مسعودی با بیان اینکه تکمیل واحدهای جانبی پالایشگاه به منظور دریافت گاز ترش از دریا در مرحله نخست راه اندازی، نشانگر کار و تلاش شبانه روزی مجموعه بزرگی از کارکنان سطوح مختلف پیمانکاران وکارفرمایان طرح است، بیان کرد: هم اکنون دیگر واحدهای مرتبط با فرآورش و شیرین سازی گاز از جمله واحد تفکیک میعانات گازی در مرحله راه اندازی قرار گرفته است.

به گفته مسعودی پس از ورود گاز تولیدی سکوی SPD٢ به پالایشگاه و تفکیک و ذخیره سازی میعانات گازی، این محصول تولیدی از طریق میترینگ مشترک با فاز ١٢ توسط پایانه بارگیری (SPM) این فاز آماده صادرات می‌شود.

مجری طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی در پایان با یادآوری اینکه هم اکنون پیشرفت فاز ١٩ پارس جنوبی به ٩١ درصد رسیده است، خاطرنشان کرد: علاوه بر قرار گرفتن همه واحدهای یوتیلیتی در مدار راه‌اندازی، عملیات اجرایی خط لوله ارسال گاز به شبکه سراسری هم پایان یافته و عملیات مربوط به راه‌اندازی مخازن ذخیره‌سازی میعانات گازی این بخش هم در این فاز تکمیل شده است.

این گزارش حاکی است هدف از توسعه فاز 19 پارس جنوبی تولید روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز تصفیه شده، 77 هزار بشکه میعانات گازی، 400 تن گوگرد، سالانه 1.1 میلیون تن گاز مایع و بیش از یک میلیون تن گاز اتان به منظور تامین خوراک صنایع پتروشیمی است.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید