جایی برای انزوا نیست | اتاق خبر
کد خبر: 315585
تاریخ انتشار: 20 بهمن 1394 - 18:06
حسن مرادی
در صورتی که صنعت نفت ایران قادر بود که تمامی کارهای مربوط به استخراج، فناوری و صادرات نفت را بدون کمک شرکای خود انجام دهد نمی بایست در دوران تحریم کشور با مشکلی مواجه شود.

اتاق خبر- در روز های اخیر در مورد قرار دادهای نفتی اخیر ایران صحبت های زیادی شده است. برخی این قرار داد ها را به عنوان تلاشی از سوی ایران برای حرکت اقتصاد خود به جلو بعد از دوران سخت تحریم می دانند . با این حال برخلاف برخی صحبت ها و انتقاداتی که از سوی عده ای به ماهیت این قرارداد ها می شود و این قرار داد ها را موجب وابستگی کشور به خارج می دانند، باید گفت که در صورتی که صنعت نفت ایران قادر بود که تمامی کارهای مربوط به استخراج، فناوری و صادرات نفت را بدون کمک شرکای خود انجام دهد نمی بایست در دوران تحریم کشور با مشکلی مواجه شود.
در حقیقت ما به خارج وابسته هستیم و خارج به ما زیرا دنیا امروز، دنیای تعامل است. این گونه نیست که ما از هر نوع ارتباط و تعامل با دیگر کشورها بی نیاز باشیم. ما به فناوری کشورهای پیشرفته نیاز داریم و کشورهای پبشرفته نیز به منابع ما نیاز دارند و این ارتباط دو طرفه است. بنابراین همواره باید در یک تعامل دو طرفه با دنیا باشیم.
در دنیای امروز، کشوری در مسائل اقتصادی موفق تر است که به جای داشتن یک هدف مشخص، اهدافی متغیر و متنوعی را داشته باشد. در حقیقت امکانات و فرصت های خود را در یک نقطه قرار ندهد. اگر مشتریان نفتی ما تنها شرکت های معتبر خارجی باشند به طور قطع زیان خواهیم کرد. در چنین شرایطی باید مشتریان ما طیف متنوعی از کشورها و شرکت های کوچک و بزرگ باشند تا در صورت بروز مشکلی مانند تحریم ها اقتصاد کشور زیان نبیند.
تصمیم اخیر دولت در مورد دریافت هزینه صادرات نفت به ارز هایی به غیر از دلار مانند یورو هوشمندانه بود. این کار با توجه به این که بسیاری از طرف های صادراتی کشور در حوزه پولی یورو هستند باعث می شود که کشور به ارز خاصی وابسته نشود و مشکلاتی در مورد دریافت هزینه صادرات، همانگونه که در مورد هند و چین اتفاق افتاد دیگر پیش نیاید.
در مورد قیمت نفت، برخلاف برخی از پیشبینی های بدبینانه کارشناسان که قیمت نفت را تا 20 دلار نیز برای سال آینده پیشبینی می کنند، من چنین اعتقادی ندارم. نظر من این است که قیمت نفت افزایش زیادی نخواهد داشت و قیمت نفت به حال تعادلی و نزدیک به قیمت کنونی خواهد ماند. امیدوارم مسئولین اقتصادی ما با توجه به واقعیات بازار و مسائل سیاسی روز بتوانند بهترین تصمیمات را که برای اقتصاد کشور سود بیشتری دارد بگیرند تا در دوران پسا تحریم بتوانیم عقب ماندگی های دوران تحریم را جبران نماییم.

* مشاور سازمان توسعه تجارت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید