بانک مرکزی شفاف‌سازی کند/«مبادلات دلاری» هنوز متوقف است؟ | اتاق خبر
کد خبر: 315626
تاریخ انتشار: 19 بهمن 1394 - 03:20
در حالی بیش از ۲۰ روز از اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌ها می گذرد که خبرها از گوشه و کنار دنیا حاکی از توقف مبادلات دلاری ایران علیرغم لغو تحریم بانکی است.اتاق خبر: هفته گذشته یکی از مقامات بانکی در جمعی اعلام کرد که هنوز مبادلات دلاری ایران متوقف است و تحریم‌ها در این حوزه هنوز لغو نشده است.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ علیرغم پیگیری متعدد این موضوع از مسئولان بانک مرکزی، متاسفانه مسئولان این بانک حاضر به پاسخگویی نشدند.

روز گذشته خبرگزاری رویترز خبری اعلام کرد، دلار از مبادلات نفتی ایران حذف شد. یک مقام آگاه شرکت ملی نفت در این باره به رویترز گفت: ایران خواستار دریافت میلیاردها دلار از بدهی‌های نفتی خود از هند و دیگر مشتریان نفتی‌اش به یورو شد و در حال فروش محموله‌های جدید خود به یورو است تا به این طریق وابستگی خود به دلار آمریکا را بعد از لغو تحریم‌ها کاهش دهد.

یک منبع آگاه در شرکت ملی نفت ایران گفت، ایران پول قراردادهای نفتی اخیراً منعقد شده خود با شرکت‌های مختلف از جمله شرکت توتال فرانسه، شرکت کپسای اسپانیا و لیتاسکو، بازوی تجاری شرکت لوک اویل روسیه را به یورو دریافت خواهد کرد.

این منبع که به‌صورت مستقیم از موضوع اطلاع دارد، گفت، ایران همچنین به شرکای تجاری‌اش که میلیاردها دلار به این کشور بدهکارند گفته که می‌خواهد این پولها را به یورو و نه دلار آمریکا دریافت کند.

هر چند در نگاه اول، قطع وابستگی ایران به دلار مثبت به نظر می رسد، ولی وقتی خبر هفته گذشته مقام بانکی کشورمان با خبر دیروز رویترز را در کنار خبر جدیدی که یک خبرگزاری هندی امروز منتشر کرد، کنار هم قرار می دهیم، گویای این مطلب می شود که ظاهرا با گذشت 20 روز از اجرایی شدن برجام، مبادلات ارزی دلاری ایران هنوز متوقف است.

پایگاه خبری ایندیا تایمز امروز گزارش داد، " ایران از پالایشگاه های هندی نظیر اسار اویل و مانگالور خواسته تا بدهی های نفتی قبلی شان را که به بیش از 6 میلیارد دلار می رسد، در طی 6 ماه آینده به یورو تسویه کنند."

بر اساس گزارش این رسانه هندی، "غلامعلی کامیاب، معاون رئیس کل بانک مرکزی ایران به مقامات هندی گفته که بدهی های نفتی ایران از حالا به یورو پرداخت خواهد شد، زیرا ایران قادر به دریافت پول به دلار از طریق سیستم مالی آمریکا نیست."

نظرات
ADS
ADS
پربازدید