دود قطع گاز پتروشیمی به چشم دولت می‌رود | اتاق خبر
کد خبر: 315882
تاریخ انتشار: 19 بهمن 1394 - 20:48
علیرضا صدیقی‌زاده درباره‌ی قطع گاز پتروشیمی‌ها به دلیل داشتن بدهی از سوی شرکت ملی گاز اظهار کرد: واقعیت این است که طبق یک روال معمول ما همیشه به شرکت گاز بدهکار بوده‌ایم و ماهانه بدهی خود را پرداخت می‌کنیم.اتاق خبر: مدیرعامل پتروشیمی آبادان با اشاره به این‌که لازم است شرکت گاز به جای تهدید به قطع گاز پتروشیمی‌ها بدهی آنها را قسط بندی کند، گفت: اگر به صورت کلان به مساله‌ گازرسانی به پتروشیمی‌ها نگاه شود قطع گاز روشی است که عوارض زیادی را به دنبال دارد و به نفع دولت نیست.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ علیرضا صدیقی‌زاده درباره‌ی قطع گاز پتروشیمی‌ها به دلیل داشتن بدهی از سوی شرکت ملی گاز اظهار کرد: واقعیت این است که طبق یک روال معمول ما همیشه به شرکت گاز بدهکار بوده‌ایم و ماهانه بدهی خود را پرداخت می‌کنیم.

وی ادامه داد: این منطقی نیست که شرکت گاز ناگهان بدهی را که طی پنج یا 10 سال انباشت شده است ناگهان طلب کند.

مدیر عامل پتروشیمی آبادان با تاکید بر این‌که لازم است با پتروشیمی‌ها در این باره مذاکره شده و بدهی آنها متناسب با توان پرداخت‌شان قسط بندی کنند، افزود: این میزان بدهی مبلغی نیست که بتوان آن را یک روز تسویه کرد . اگر می‌خواهند گاز را قطع کنند اشکالی ندارد نتیجه آن بسته‌شدن کارخانه‌ها، بیکاری و در نتیجه ناامنی و نارضایتی است که دودش در نهایت به چشم دولت می‌رود.

صدیقی‌زاده تصریح کرد: اگر نگاه بخشی کنار گذاشته شود و به این مساله به صورت کلان نگاه کنیم قطع گاز پتروشیمی‌ها عوارضی دارد که مثبت نیست و لازم است این مشکل با مذاکره و قسط بندی حل شود.

وی درباره این‌که آیا اخطار جدیدی از سوی شرکت گاز به پتروشیمی‌ها اعلام شده است؟ گفت: ما معمولا با شرکت گاز نامه‌نگاری‌های متعدد داریم و آنها ماهانه بدهی‌های ما را اعلام کرده و تاکید دارند که در صورت عدم پرداخت ظرف 48 ساعت گاز ما را قطع می‌کنند که گاه واقعا این اتفاق می‌افتد و گاهی نیز قطع نمی‌شود.

مدیر عامل پتروشیمی آبادان درباره‌ی علت انباشت بدهی در پتروشیمی‌ها اظهار کرد: با توجه به شرایط رکود کشور فروش ما دچار مشکل شده و در حاشیه ضرر قرار گرفته‌ایم و بنابراین گاه توان پرداخت بدهی‌های خود را نداریم.

صدیقی‌زاده افزود: یکی از راه‌حل‌های ما برای پرداخت بدهی‌هایمان استفاده از تسهیلات بانکی است.

وی درباره امکان صادرات محصولات پتروشیمی برای درآمدزایی بیشتر نیز خاطر نشان کرد: همانطور که بازار ایران دچار رکود است در بازار جهانی نیز این رکود وجود دارد وگرنه ما مخالف صادرات نیستیم، اما تقاضا از خارج ایران نیز چندان زیاد نیست.

مدیر عامل پتروشیمی آبادان با بیان این‌که بدهی‌های این شرکت به شرکت ملی گاز چیزی در حدود چهار میلیارد تومان است، ادامه داد: این میزان بدهی طی حدود پنج سال ایجاد شده و البته به صورت ماهانه تغییر می‌کند.

صدیقی‌زاده افزود: ما هر ماه تلاش می‌کنیم اقساط بدهی خود را پرداخت کنیم، اما در برخی ماه‌ها به دلیل درآمد کم مخیر می‌شویم که بین حقوق پرسنل و تادیه بدهی شرکت گاز یکی را انتخاب کنیم. اگر حقوق کارکنان خود را پرداخت نکنیم اعتصاب می‌کنند و اگر بدهی‌مان را نپردازیم گاز قطع می‌شود.

اظهارات این مدیر پتروشیمی درحالی مطرح می‌شود که اخیرا مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران درباره قطع گازرسانی به برخی واحدهای پتروشیمی اظهار کرد: پتروشیمی‌هایی که پول شرکت ملی گاز را ندهند، گازشان قطع خواهد شد؛ چراکه شرکت این پول را می‌گیرد و به سازمان هدفمندی می‌دهد و این سازمان نیز از شرکت ملی گاز پولش را طلب می‌کند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید