نمایندگان مردم به جای نمایندگان گروه‌ها باید به مجلس بروند | اتاق خبر
کد خبر: 315995
تاریخ انتشار: 20 بهمن 1394 - 05:24
مطهری در همایش جوانان، انقلاب و انتخابات:
یک نماینده مجلس نهم گفت: امیدواریم با اصلاح ترکیب مجلس، نمایندگان مردم به جای نمایندگان گروه‌ها در مجلس حاضر شوند چراکه این ضرورتی است که باید محقق شود.

علی مطهری در حاشیه همایش جوانان، انقلاب، که به همت حزب اراده ملت ایران (حاما) برگزار شد، اظهار داشت: نقش جوانان خصوصا جوانان تحصیل‌کرده در تحولات اجتماعی، غیر قابل انکار است و اگر به نهضت اسلامی خودمان نگاهی بیندازید، می‌بینید که چون جوانان تحصیلکرده در قیام ۱۵ خرداد نقشی نداشتند، به راحتی این نهضت سرکوب شد، اما سال ۵۷ و در دوره جدید نهضت اسلامی هنگامی که امام به مردم معرفی شدند، قشر تحصیل‌کرده به سرعت به این نهضت پیوست و بعد‌ها نیز به یکی از عوامل پیروزی انقلاب اسلامی بدل شد که در این میان باید به تلاش‌های شهید مطهری، آیت‌الله طالقانی، مهندس بازرگان، دکتر شریعتی و خود رهبر انقلاب توجه کنیم.

او با اشاره به نقل قول استاد مطهری مبنی بر اینکه «نسل جوان متعلق به آینده است و نسل فعلی متعلق به گذشته و هر حکومتی برای پیشرفت باید بر روی نسل جوان خود سرمایه گذاری کند» خاطرنشان کرد: نکته مهم این است که باید در این راستا زبان نسل جوان را بشناسیم تا دریابیم هیچگونه عنادی میان این جوانان وجود ندارد.

نماینده مجلس نهم با اشاره به فرا رسیدن دهه فجر گفت: یکی از آرمان‌های انقلاب مسئله استقلال بود و باید بگوییم در بحث استقلال سیاسی، اقتصادی و فرهنگی چه کرده‌ایم یا در مسئله آزادی که شعار انقلاب بود به آرمان‌هایمان رسیده‌ایم و همینطور ببینیم در بحث عدالت چگونه عمل کرده‌ایم و در مورد اخلاق و معنویت در کجا قرار داریم. البته باید بگوییم قطعا در این موارد دچار آسیب‌هایی هستیم.

مطهری با تاکید بر اهمیت آزادی بیان خاطرنشان کرد: در بحث آزادی بیان، در مقاطعی همچون دوران اصلاحات در حد مطلوب بودیم؛ حتی در دولت نهم اوضاع بد نبود، اما در دولت دهم و پس از حوادث سال ۸۸ تا به امروز دچار آسیب هستیم که این به ضرر کشور و انقلاب است زیرا یک نوع ترس بیجا از برخورد با مخالف وجود دارد که به هیچ عنوان ضرورت ندارد.

نماینده مردم تهران با اشاره به اهمیت بحث اخلاق انتخاباتی یادآور شد: امروز اصولگرا‌ها از شکست دولت اصلاح‌طلب خوشحال می‌شوند و اصلاح‌طلبان هم همینطور؛ و چوب لای چرخ یکدیگر می‌گذارند که این برای کشور آفت است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نهم خاطرنشان کرد: ما دچار بی‌اخلاقی شده‌ایم و به هم تهمت‌هایی می‌زنیم و دروغ می‌گوییم که این‌ها آسیب‌هایی است که باید اصلاح شود چراکه ما نمی‌توانیم برای یک هدف مقدس از وسیله نامقدس استفاده کنیم.

نماینده مجلس نهم در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به شش محور مورد تاکید استاد مطهری اعلام کرد: نفوذ اندیشه‌های بیگانه، تجددگرایی و افراطی، نفوذ فرصت‌طلب‌ها، ناتمام گذاشتن نهضت آنچنان‌که در مشروطه علما نهضت را ناتمام گذاشتند و ابهام در طرح‌های آینده برخی از شش محوری است که مورد تاکید استاد مطهری قرار داشت و امروز ما دچار بعضی از آسیب‌ها هستیم و برای نمونه از حضور فرصت‌طلب‌ها و همچنین فقدان خلوص نیت متضرر شده‌ایم که این باعث تفرقه میان ماست.

مطهری یادآور شد: قطعا اولویت مجلس آینده اول فساد است و در درجه دوم بحث سیاست داخلی اهمیت دارد و اهمیت بحث رکود و مسائل اقتصادی موجب نمی‌شود که از سایر مسائل غافل شویم و باید همانطور که در سیاست خارجی پیش رفتیم به تعبیر رییس جمهور برجام داخلی را نیز به سرمنزل برسانیم.

او با بیان اینکه نوع برخورد ما با منتقدان و رسانه‌ها نیازمند اصلاح است؛ متذکر شد که در همین بحث بررسی صلاحیت‌ها نیز باید اصلاحاتی صورت بگیرد.

نماینده مجلس نهم اظهار کرد: در سال ۹۲ گام بلندی در جهت دستیابی به حقوق شهروندی برداشته شد و ان‌شاءالله در اسفندماه نیز گام دوم را خواهیم برداشت.

مطهری اضافه کرد: همانطور که پیش از این گفته بودم حتی اگر صلاحیتم تایید نشود، مردم را به مشارکت حداکثری دعوت می‌کنم، چرا که غیر از این راهی وجود ندارد و ان‌شاءالله خانه‌تکانی در مجلس انجام خواهد شد و ترکیب مجلس را تغییر خواهیم داد، چرا که با مجلس قوی می‌توان کارهای زیادی انجام داد. امیدواریم با اصلاح ترکیب مجلس، نمایندگان مردم به جای نمایندگان گروه‌ها در مجلس حاضر شود.

او با اشاره به فصل سوم قانونی اساسی و یادآوری اینکه برخی نمایندگان طوری وانمود می‌کردند که اساسا چنین بخشی در قانون وجود ندارد، اظهار داشت: اگر فرد کم‌عقلی مثل من می‌خواست مباحث حقوق شهروندی را پیش بکشد، برخی می‌گفتند این‌ها به نفع نظام نیست.

این نماینده مجلس نهم اضافه کرد: در جریان مرگ ستار بهشتی هنگامی که درخواست سوال از وزیر کردم و تقاضا داشتم خود وزیر در این خصوص توضیح دهد و اگر لازم شد معذرت‌خواهی کند، برخی از همکاران می‌گفتند نباید این مسائل را مطرح کنیم، که البته بنده تاکید داشتم به جای اینکه این مسائل توسط خانم شیرین عبادی مطرح شود، باید از سوی ما پیگیری شود.

مطهری در پایان با تاکید بر لزوم حضور همه نیرو‌ها در عرصه انتخابات خاطرنشان کرد: امیدواریم با تغییر در ترکیب مجلس شاهد حضور مجلس قدرتمندتری باشیم.

منبع: ایلنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید