شفاف سازی ایران خودرو | اتاق خبر
کد خبر: 316133
تاریخ انتشار: 20 بهمن 1394 - 20:07
ایران خودرو با ارسال گزارشی به سازمان بورس نسبت به آنچه با عنوان اطلاع‌رسانی در مورد بسته حمایتی خسارتی پژو توصیف شده شفاف سازی کرده و گفته :بخشی از مبلغ مربوط به پرداخت رویالتی به پژو در حساب‌های ایران‌خودرو ذخیره‌ای نگرفته است.

اتاق خبر: هاشم یکه زارع مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو با ارسال نامه‌ای به رییس سازمان بورس و اوراق بهادار نسبت به آخرین جزییات قرارداد موصوف به بسته حمایتی خسارتی پژو (رویالتی ) شفاف سازی کرده است.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس، در این نامه اعلام شده بخشی از مبالغ مربوط به پرداخت رویالتی به پژو می‌باشد که طی سالهای 1390 الی 1394 باید برای خودروهای تولیدی با برند پژو محاسبه و پرداخت می‌شد و این مبلغ معادل 69 میلیون یورو می‌باشد و در حساب‌های شرکت ایران‌خودرو ذخیره‌ای از این بابت منظور نشده است.

در عین حال اعلام شده که بخشی از مبالغ دریافتی در قرارداد با پژو طی سال های آینده محقق می شود. موضوعی که با توجه به ابهام های آینده هیچ جزییاتی برای آن وجود ندارد.

 مشروح این نامه در زیر منتشر شده است؛

جناب آقای دکتر فطانت

ریاست محترم سازمان بورس اوراق بهادار

موضوع: اطلاع‌رسانی در خصوص بسته حمایتی خسارتی پژو

با سلام، احتراماً به‌منظور ارائه اطلاعات و شفاف‌سازی بسته حمایتی خسارتی پژو در چارچوب قرارداد فی‌مابین با شرکت مذکور مراتب مشروحه زیر را اعلام می‌دارد.

کل مبلغ پروژه بسته حمایتی خسارتی توافق‌شده معادل 427.6 میلیون یورو می‌باشد که بخشی مربوط به سال 1394 و الباقی در سنوات آتی با روند اجرایی عملیات جاری فی‌مابین قابل شناسایی و درج در حساب‌ها می‌باشد.

بخشی از مبلغ مذکور مربوط به پرداخت رویالتی به پژو می‌باشد که طی سنوات 1390 الی 1394 می‌بایست برای خودروهای تولیدی با برند پژو محاسبه و پرداخت می‌شد و این مبلغ معادل 69 میلیون یورو می‌باشد و در حساب‌های شرکت ایران‌خودرو ذخیره‌ای از این بابت منظور نشده است و عیناً تسویه می‌شود.

بابت تحویل قطعات برای تولید خودروهای پژو در ایران‌خودرو و همچنین تحویل تجهیزات و قالب‌ها و ابزارهای تولیدی مبلغی معادل 36 میلیون یورو محاسبه گردیده است.

عدم دریافت مطالبات پژو از ایران‌خودرو معادل 11 میلیون یورو که این مبلغ در سال 1394 در حساب‌های شرکت درج خواهد شد.

بسته حمایتی جبرانی برای سال‌های آتی از سال 1395 به بعد نیز بابت تخفیف در رویالتی به میزان 145 میلیون یورو برای تولید خودروهای جاری پیش‌بینی شده است که این مبلغ باتوجه به میزان تولیدات آتی محاسبه و در حساب‌ها درج خواهد شد.

بابت تخفیف در خرید قوای محرکه و حق استفاده از پلت‌فرم‌های جدید پژو به میزان 2 میلیون دستگاه معادل 160 میلیون یورو موردتوافق قرار گرفته است که با توجه به میزان تولیدات آتی محاسبه و در حساب‌ها درج خواهد شد.

ضمناً برای اعزام کارشناس پژو جهت ارتقاء محصولات تولیدی و همچنین آموزش پرسنل ایران‌خودرو و هزینه‌های احیای محصولات فعلی ایران‌خودرو نیز جمعاً 6.6 میلیون یورو محاسبه و توافق شده است.

باتوجه به موارد فوق‌الذکر و با اجرایی شدن قرارداد مذکور آثار مالی توافقات قراردادی به‌مرور و با پیشرفت عملیات شناسایی و در حساب‌های ایران‌خودرو و پژو درج می‌گردند. از کل اقلام مشروحه معادل 11 میلیون یورو در حساب‌های سال 1394 و الباقی در سال‌های آتی از سال 1395 به بعد قابل پیش‌بینی می‌باشد و ارائه اطلاعات نیز طبق برآوردهای مناسب جهت حفظ حقوق کلیه سهامداران در بودجه‌های سالانه مذکور اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید