60 میلیون مترمکعب آب از سد بوکان رهاسازی شد | اتاق خبر
کد خبر: 316540
تاریخ انتشار: 22 بهمن 1394 - 02:24
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: 60 میلیون متر مکعب آب از سد بوکان برای احیای دریاچه ارومیه رهاسازی شد.

اتاق خبر: کیومرث دانشجو افزود: در اجرای مرحله سوم رهاسازی آب که از 14 بهمن ماه جاری آغاز شده و تا 23 همین ماه ادامه دارد این میزان آب وارد حوضچه اصلی دریاچه ارومیه می شود.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ وی اضافه کرد: در این مدت به میزان 70 متر مکعب در ساعت آب به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی می شود.
وی اظهار کرد: این امر در راستای مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه و با ابلاغیه شرکت مدیریت منابع آب ایران و موافقت وزیر نیرو صورت گرفته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی ادامه داد: در مراحل اول و دوم نیز به ترتیب 60 میلیون متر مکعب و 61 میلیون متر مکعب در آذرماه و دی ماه امسال از این سد به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده بود.
دانشجو گفت: براساس برنامه مصوب، میزان رهاسازی از حوضه رودخانه زرینه رود (سدهای بوکان و ساروق) 121 میلیون متر مکعب پیش بینی شده بود که با تکمیل مرحله سوم، مجموع رهاسازی از سد بوکان 181 میلیون متر مکعب خواهد بود.
وی افزود: با رهاسازی این میزان آب، مناطق پایین دست این سد ها تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و به همین جهت لازم است مردم محلی در زمان رهاسازی و پس از آن از نزدیک شدن به حریم و بستر رودخانه های انشعاب یافته و هرگونه برداشت غیرمجاز آب خودداری کنند.
دریاچه ارومیه در 19 سال گذشته با معضل جدی کم آبی روبرو بوده و هر ساله به طور متوسط 30 سانتیمتر از تراز آن کاسته شده است.
این روند با روی کار آمدن دولت یازدهم و اجرای برنامه های 27 گانه توسط دستگاه های اجرایی مرتبط و همچنین بارش های مناسب در دو سال گذشته متوقف شده و روند تثبیت آب دریاچه در حال اجراست.
رهاسازی آب از سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه از جمله سد بوکان از جمله برنامه های دولت برای تثبیت و احیای دریاچه ارومیه بوده است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید