نتایج پروژه جدید اکتشاف نفت در شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب | اتاق خبر
کد خبر: 316600
تاریخ انتشار: 22 بهمن 1394 - 07:18
مدیرعامل مناطق نفت‌خیز جنوب جزئیات طرح جدید لرزه‌نگاری در یکی از میادین بزرگ نفت را تشریح کرد و گفت: ظرفیت فرآورش نفت نمکی کشور حدود ۳۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت.

اتاق خبر: بیژن عالی پور همزمان با فرا رسیدن ایام الله دهه فجر در تشریح عملکرد شرکت مناطق نفت خیز جنوب، با بیان این که 39 پروژه صنعتی و عمرانی در سطح مناطق نفت‌خیز جنوب آماده افتتاح در دهه مبارک فجر است، گفت: اعتبار ریالی این پروژه‌ها بیش از یک‌هزار و 700 میلیارد ریال و اعتبار ارزی آن ها  حدود 90 میلیون دلار بوده که از منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران تامین شده است.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب تصریح کرد: توسعه مجتمع نفت نمک زدایی اهواز-2 بنگستان، فاز دوم پروژه لرزه نگاری  میدان بی بی حکیمه، احداث 22 کیلومتر خط لوله 6 اینچ تامین گاز سوخت طرح آماک، خرید و نصب دو ردیف تراکم جدید در ایستگاه‌های تزریق گاز 500 و 700 کرنج، احداث 45 کیلومتر خط لوله 8 اینچ انتقال نفت واحد بهره‌برداری نفت سفید، احداث خط لوله 8 اینچ در محدوده سد بالارود، طرح تفکیک و فرآورش نفت شیرین و نمکی رامشیر و ساماندهی و توسعه چندراهه اقماری در مرکز مخزن منصوری بنگستان از جمله پروژه های صنعتی قابل افتتاح در ایام دهه فجر به شمار می‌رود.

افزایش ظرفیت فرآورش نفت نمکی ایران

این مقام مسئول در خصوص پروژه توسعه ظرفیت مجتمع نفت نمک زدایی اهواز 2 بنگستان، اطهار کرد: با تکمیل و راه اندازی این پروژه که شامل احداث تسهیلات فرآورشی جدید است، ظرفیت فرآورش نفت نمکی کشور حدود 30 هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

عالی پور افزود: تجهیزات نصب شده در این پروژه شامل دستگاه‌های دیسالتر، هیتر، مخازن تحت فشار، کوره‌های پیش گرمکن نفت و تأسیسات جانبی بوده است.

اعلام نتایج پروژه جدید اکتشاف نفت

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با اشاره به این که پروژه لرزه‌نگاری سه بعدی میدان نفتی بی‌بی‌حکیمه یکی از بزرگ ترین پروژه‌های لرزه نگاری در خشکی است، بیان کرد: عملیات این پروژه به منظور برداشت اطلاعات لرزه‌نگاری سه بعدی در میادین نفتی بی‌بی‌حکیمه، کیلور کریم و سیاه مکان در گستره‌ای به وسعت 2500 کیلومتر مربع در مدت 34 ماه انجام و در موعد مقرر پایان یافت.

وی افزود: با پردازش و تفسیر اطلاعات جمع آوری شده از این پروژه، نقشه‌های جدید عمقی از وضعیت ساختمان مخازن آسماری، بنگستان و خامی این میادین تهیه خواهد شد که در بهبود عملیات و صرفه‌جوئی در هزینه حفاری چاه‌ها و افزایش تولید و فرآیند توسعه میادین نقش تعیین کننده‌ای خواهد داشت.

اجرای طرح جدید تزریق گاز به مخازن نفت

عضو هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران درباره پروژه افزایش توان تزریق گاز در میادین کرنج و پارسی هم اظهار کرد: این طرح به منظور افزایش توان تزریق در مخازن کرنج و پارسی از روزانه 900 میلیون فوت مکعب به یک میلیارد و 100 میلیون فوت مکعب اجرا شد.

وی اضافه کرد: عملیات اجرایی این طرح شامل افزایش ردیف‌های تراکم گاز با نصب یک ردیف توربوکمپرسور 17 مگاواتی جدید در ایستگاه 700 پارسی و یک ردیف الکتروکمپرسور 3.5 مگاواتی در ایستگاه تزریق گاز شماره 500 کرنج و توسعه شبکه تزریق گاز و تسهیلات سرچاهی برای سه حلقه چاه تزریقی جدید است که با موفقیت به پایان رسیده است.

این مقام مسئول در خصوص مزیت‌های اجرای این طرح هم توضیح داد: میادین نفتی کرنج و پارسی نقش عمده‌ای در تولید نفت کشور دارند و افزایش ظرفیت تزریق گاز به آن ها امکان جبران کاهش گاز تزریقی در زمستان را به علت افزایش مصارف خانگی و صنعتی و در نتیجه تولید صیانتی از مخازن را فراهم می‌کند.

عالی پور در ادامه با اشاره به اجرای طرح کوتاه مدت تفکیک و فرآورش نفت شیرین و نمکی رامشیر، گفت: این طرح با هدف افزایش تولید نفت از 35 هـزار به بیش از 50 هزار بشکه در روز، تولید همزمان نفت نمکی و غیرنمکی به صورت مجزا در این میدان اجرا شد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب جلوگیری از کاهش تولید در زمان تعمیرات ‌اساسی و جمع آوری کامل گاز همه مراحل تفکیک و کاهش آلودگی محیط زیست را از دستاوردهای این پروژه اعلام کرد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید