واگذاری امتیازات معقول به بخش خصوصی به منظور رونق سرمایه گذاری | اتاق خبر
کد خبر: 317156
تاریخ انتشار: 25 بهمن 1394 - 13:04
رئیس اتاق بازرگانی شیراز در گفت وگو با اتاق خبر خواستار شد:
فریدون فرقانی معتقد است: لازم است امتیازات معقولی به بخش خصوصی که علاقمند به سرمایه گذاری در داخل و یا خارج از کشور هستند، اختصاص پیدا کند.

اتاق خبر- فریدون فرقانی رئیس اتاق بازرگانی شیراز گفت: باتوجه به تحولاتی که در مبحث ارتباطات بین المللی رخ داده، اتاق بازرگانی شیراز نیز برنامه های جدیدی را به منظور توسعه و ترقی فعالان اقتصادی استان در پیش گرفته است.

فریدون فرقانی در گفت و گو با اتاق خبر افزود: فعالان اقتصادی ما بازارهای صادراتی خود را در دوره تحریم از دست داده اند که در همین راستا اتاق شیراز، فعال کردن کارگروه های توسعه صادرات و افزایش مطالعات بر روی بازارهای موجود را در پیش گرفته است.

وی تصریح کرد: برای رفع چالش های موجود در سطح استان اتحادیه ها و تشکل هایی که بالغ بر 7 تشکل در استان شیراز وجود دارد، مذاکرات جدی را شروع کرده اند.

فرقانی تصریح کرد: امید می رود با رویکرد جدید صادراتی در مقوله صادرات غیرنفتی تغیر و تحولات چشم گیری انجام شود. به طور قطع سیستم تبادل ارزی و فعال شدن سوئیفت بسیار موثر خواهد بود که در این زمینه باید چارچوب های لازم شکل گیرد تا بتوان فرصت های جدیدی را در اختیار فعالان اقتصادی حوزه صاردات قرار داد.  

وی در رابطه با پذیرش و اعزام هیآت های خارجی گفت: به هرحال استان فارس از استان های مطرح کشور است که در همین رابطه نیز هیأت های خارجی نگاه ویژه ای به این استان دارند.

فرقانی تاکید کرد: استان فارس به ویژه در مقوله گردشگری می تواند جاذبه زیادی برای سرمایه گذاران و گردشگران داشته باشد که در همین رابطه اتاق شیراز با همکاری کارگروه های استانی این موضوع را پیگیری می کند.

وی ادامه داد: انتظار می رود که با جذب و ورود سرمایه گذاران داخلی و خارجی به میزان زیادی زیرساخت های لازم را مهیا شود.

فرقانی تصریح کرد: اتاق شیراز همکاری جدی را با هیآت های خارجی که علاقمند به حضور در استان هستند، آغاز کرده است و مذاکرات رو در رویی را با همتایان خارجی خود انجام می دهد.

وی در رابطه با  چگونگی هموار کردن مسیر سرمایه گذاری اظهار کرد: یقینا بحث سرمایه گذاری یک فرآیند طولانی مدت است و نباید توقع داشت که با سرعت زیادی به انجام رسد.

رئیس اتاق بازرگانی شیراز معتقد است: باید در برخی از قوانین و مقررات مربوط به سرمایه گذاری کشور تغییرات لازم صورت گیرد و همچنین لازم است که امتیازات معقولی به بخش خصوصی که علاقمند به سرمایه گذاری در داخل و یا خارج از کشور است، اختصاص پیدا کند.

وی ادامه داد: در کوتاه مدت باید این نگاه که سرمایه گذران تنها به منظور کسب سود وارد کشور می شوند را کنار نهاده و فرصت  بیشتری را برای افزایش فعالیت آن ها در نظر بگیریم.

عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران در رابطه با تشکیل جلسات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی اذعان کرد: چندان از عمر این شورا نمی گذرد و لازم است که طرفین هم دولت و هم بخش خصوصی تجربه و شناخت بیشتری پیدا کنند.

وی ادامه داد: باید آمادگی لازم در دولت به منظور تفویض اختیار ایجاد شود و باید شرایطی فراهم شود که دولت بتواند به این بخش اعتماد لازم را پیدا کند. بدین ترتیب برای ایجاد اعتماد سازی باید صبر و تحمل خود را افزایش دهیم تا تبادل نظر منطقی صورت گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی عنوان کرد: دولت آقای روحانی در نوع خود بی نظیر است، چونکه جناب رئیس جمهور و اطرافیان ایشان تاکید زیادی بر فعال کردن بخش خصوصی دارند.

وی گفت: امید داریم که گفته های رئیس جمهور به نتایج مطلوبی برسد و نگاه به بخش خصوصی تغییر ویژه ای داشته باشد. باید بپذیریم که در چارچوب قالب های قدیمی نمی توان حرکات اقتصادی جدیدی را رقم زد و باید قالب های جدیدی را تعریف کرد.  

گفت و گو از سوسن یحیی پور 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید