پیش‌بینی کسری ۴۰درصدی بودجه ۹۵ | اتاق خبر
کد خبر: 317472
تاریخ انتشار: 25 بهمن 1394 - 21:17
عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با بیان اینکه، اگر وام یا فاینانس بگیریم باعث می‌شود کشوری بدهکار شویم گفت: باید به جای دریافت فاینانس، روی سرمایه‌گذاری‌ مستقیم کار کنیم، خارجی‌ها نیز برای ورود به ایران روی ۷۰۰ میلیون جمعیت منطقه حساب کرده اند.

اتاق خبر: محسن مهرعلیزاده در خصوص دلایل بالا بردن قیمت و میزان فروش نفت در لایحه پیشنهادی بودجه دولت برای سال 95 اظهار کرد: دولت پول نیاز دارد و مجبور است که بودجه خود را با نفت 40 دلاری ببندد وگرنه کسری می‌آورد.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ وی افزود: دولت 267 هزار میلیارد تومان در سال آینده خرج دارد که برای تامین آن عمدتا بر روی مالیات و نفت برنامه کرده است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران ادامه داد: مگر سال 95 اقتصاد ما خیلی شکوفا می شود که فعالان اقتصادی بتوانند مالیات را با 36 درصد افزایش پرداخت کنند؟  به نظر می رسد در این بخش (درآمد مالیاتی دولت در بودجه سال 959) کسری داشته باشیم.

دولت سال آینده 40 درصد کسر بودجه خواهد داشت

وی خاطر نشان کرد: میزان فروش نفت نیز برای سال آینده حدود یک میلیون بشکه اضافی در حالی پیش بینی شده است که قیمت آن 40 دلار در نظر گرفته اند؛ اما  به نظر می آید که نفت به 20 دلار می رسد.

مهرعلیزاده تصریح کرد: به نظر می‌رسد که دولت در سال آینده حدود 40درصد کسری بودجه داشته باشد که ناشی از حساب باز کردن خوشبینانه بر روی نفت و مالیات است.

وی افزود:  تنها راه دولت این است که بر روی توسعه صادرات فکر کند تا هم از رکود عبور کند و  هم برای تامین آن؛ پولی از بانکها و منابع داخلی نخواهد و از بیرون برای او بی آید.

بعید نیست امسال قیمت نفت به 10 دلار برسد

مهرعلیزاده با اشاره به اینکه کارشناسان نفتی پیش بینی کرده اند که قیمت نفت در 2016 به زیر 10 دلار برسد اظهار کرد: چطور قیمت نفت از 140 دلار به زیر 30 دلار رسید بنا بر این اصلا بعید نیست که قیمت نفت به 10 الی 15 دلار نیز برسد.

این فعال بخش خصوصی گفت: عربستان برای دشمنی با ما  حتی حاضر است نفت را مجانی دهد، بنا براین، به نظر نمی‌رسد که ما بتوانیم افزایش فروش نفت و بالا بردن فروش این محصول از یک میلیون و 250 هزار بشکه به 2 میلیون 250 هزار بشکه را داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه با رفتن صدام ظرفیت صادراتی نفت عراق نیز 2 تا 3 برابر اضافه شده که اگر آن نیز به بازار بیاید، ما وضعیت دیگری خواهیم داشت و ممکن است حتی همین مقدار صادرات نفت را نیز صادرات نداشته باشیم، یادآورشد: راه اصلی این است که ما روی درآمد های نفتی حساب نکنیم  و بر روی گردشگری و صادرات توجه بیشتری کنیم.

اگر وام و فاینانس بگیرم ایران کشوری بدهکار می‌شود

مهرعلیزاده در پاسخ به این سوال که آیا دریافت وام از سایر کشور‌ها، باعث بدهکار شدن ایران مانند یونان نخواهد شد؟ گفت: سرمایه گذاران خارجی روی 700 میلیون جمعیت منطقه برای سرمایه گذاری در ایران فکر می کنند زیرا  بازار ما محدود است و ما می توانیم به صورت مشترک بفروشیم، اما اگر ما وام یا فاینانس بگیرم باعث می شود که بدهکار شویم .

وی افزود:  بنابراین ما باید به جای دریافت فاینانس‌ها، روی سرمایه گذاری‌های مستقیم کار کنیم.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید