خط تولید با تمام توان فعال شده | اتاق خبر
کد خبر: 317651
تاریخ انتشار: 26 بهمن 1394 - 16:50
مدیر عامل شرکت ایریکو با بیان این‌که با بهبود نسبی اوضاع بار دیگر این شرکت با تمام توان خود خط‌های تولید را فعال کرده ابراز امیدواری کرد: در چشم‌انداز لغو تحریم‌ها اوضاع صنایع ریلی کشور بهبود پیدا کند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا: به عبور از دوران سخت محدودیت‌های اقتصادی در چهار سال گذشته اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط سختی که از نظر تامین مالی به وجود آمده بود و البته بازار پیش‌روی شرکت‌های واگن‌ساز را نیز تحت تاثیر خود قرار داده بود، در آن سال‌ها کار بسیار سخت شد. در این ایام عدم ترخیص قطعات از گمرک و نرسیدن منابع مالی بسیار مشکل‌ساز بودند.

وی ادامه داد: در این شرایط شرکت ایریکو مجبور شد در برخی از ماه‌ها با کمتر از 20 درصد از توان خود کار کند و بخش زیادی از تمرکز‌ش صرف تعمیر و بازسازی واگن‌های قدیمی شود. شرایطی که این روزها از آن عبور کرده‌ایم و نسبت به آینده امید فراوانی داریم.

مدیر عامل شرکت ایریکو با اشاره به فعالیت دوباره خط تولید ریل‌باس‌های شرکت ایریکو از مرداد‌ماه سال جاری اظهار کرد: این ریل‌باس‌ها که قرار‌دادشان با شرکت رجا بسته شده در طول چند ماه گذشته پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند که دو ریل‌باس در طول ماه‌های گذشته به ناوگان اضافه شده، ریل‌باس هفدهم تا پایان هفته جاری از سوی نمایندگان کارفرما یعنی شرکت رجا و راه‌آهن تحویل گرفته خواهد شد و تا نیمه اسفند‌ماه نیز ریل‌باس بعدی به ناوگان کشور اضافه می‌شود.

مقدمی بیان کرد: در صورتی که منابع مالی لازم برای پیگیری طرح‌ها در اختیار ما قرار گیرد، می‌توان به راه‌آهن اطمینان دهیم که بخش قابل توجهی از نیاز کشور از سوی شرکت ایریکو قابل تامین خواهد بود.

تمام واگن‌های مورد نیاز قطار حومه‌ای را تامین می‌کنیم 

وی با بیان این‌که سرمایه‌گذاری بسیار خوبی از سوی ایریکو برای ساخت واگن‌های قطارهای حومه‌ای به انجام رسیده است، توضیح داد: حمل‌ونقل حومه‌ای جزء حلقه‌های مفقوده حمل‌ونقل در ایران بوده که متاسفانه با وجود اهمیت زیادی آن، تاکنون توجه چندانی نسبت به آن صورت نگرفته است، اما خوشبختانه در دولت یازدهم و در وزارت راه و شهرسازی برای این نوع از حمل‌ونقل برنامه‌های گسترده‌ای دیده شده که نسبت به آینده ما را بسیار امیدوار می‌کند.

مدیرعامل شرکت ایریکو افزود: با توجه به نیاز جدی کشور به تامین ناوگان قطارهای حومه‌ای، شرکت ایریکو در طول سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌های زیادی برای زیرساخت‌های تولیدی این نوع ناوگان انجام داده و با کمک شریک خارجی خود اوضاع را طوری تعبیه کرده که می‌توانیم با قدرت ادعا کنیم در صورت تامین منابع مالی لازم، تمام ناوگان قطارهای حومه‌ای مورد نیاز از سوی این شرکت قابلیت ساخت دارد.

راهبرد کلان همکاری با شرکت‌های خارجی

مقدمی با اشاره به همکاری نزدیک این شرکت با یک شرکت پیشروی کره‌ای تاکید کرد: قطعا نمی‌توان در حال حاضر این ادعا را داشت که شرکت‌های صنعتی داخل کشور از نظر تکنولوژی تمام امکانات موجود در جهان را بومی کردند. از این‌رو در پروژه‌های مختلف کشور صحبت از استفاده از تمام شرکت‌های خارجی به عنوان یک راهبرد جدی مطرح بوده که ایریکو نیز در همین چارچوب با یک شرکت کره‌ای از چندی قبل طرح‌های بسیار خوبی را اجرایی کرده است.

وی ادامه داد: نتیجه ابتدایی چنین همکاری سرمایه‌گذاری جدی و تاثیر‌گذار درعرصه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است که نتیجه آن در تولید محصولات باکیفیت بالا نمایان می‌شود که توانسته در طول ماه‌های گذشته رضایت کارفرمایان را تامین کند.

مدیر عامل شرکت ایریکو با بیان این‌که تفاوت فاحشی میان همکاری سازنده با شرکت‌های خارجی و صرف عقد قرار‌داد با آنها وجود دارد، تصریح کرد: باید اصلی‌ترین راهبرد ما در مذاکره و انعقاد قرار‌داد با طرف های خارجی پس از جذب سرمایه و اجرایی شدن پروژه‌ها انتقال تکنولوژی و بومی‌سازی آن باشد تا بدین ترتیب پس از چند قرار‌داد این شرکت‌های داخلی باشند که با بومی‌کردن فناوری‌های روز امکان ساخت‌وساز نوین‌ترین محصولات را داشته باشند.

مقدمی اضافه کرد: در چنین چارچوبی نمی‌توان انتظار داشت با تعریف کردن یک شرکت خارجی به عنوان اصلی‌ترین طرف قرار‌داد شرکت‌های داخلی امکان مانور پیدا کنند، زیرا منطق اقتصادی حکم می‌کند آن شرکت بازار آینده خود را با انتقال تکنولوژی به طرف‌های ایرانی از بین نبرد، اما اگر ما در قرار‌دادهایمان شرکت‌های داخلی را مطرح کرده و در کنار آن صحبت از مشاوره با طرف‌های خارجی را در میان بیاوریم، قطعا هم پروژه‌های مدنظر کشور اجرایی می‌شود و هم در فاصله‌ای چند ساله تکنولوژی مربوط به آنها وارد ایران خواهد شد.

به گفته وی کشور چین نیز مسیری شبیه به این راه را طی کرده و اجازه نداده است هیچ شرکت خارجی بدون عقد قرار‌داد با طرف داخلی اقدام به ورود به طرح‌های اقتصادی این کشور کند، مساله‌ای که باعث شده امروز تمام شرکت‌های خارجی در چین تکنولوژی‌هایشان را به این کشور منتقل کرده و کار را به بومی‌سازی برساند.

وی با اشاره به نگاه مثبت به وجود آمده در فضای پس از اجرای برجام اظهار کرد: ما قطعا امیدواریم با فضای مذاکرات به وجود آمده امکان این را داشته باشیم که از ظرفیت خارجی‌ها استفاده کرده و به این ترتیب شرکت‌های داخلی را به قله‌های ترقی برسانیم، هرچند برخی تصمیم‌ها در طول سال‌های گذشته قدری نگران‌کننده بوده اما با توجه به رویکردهای مناسب اتخاذ شده از سوی وزارت راه و شهرسازی و شرکت راه‌آهن این امید برای آینده وجود دارد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید