راه‎اندازی دبیرخانه توسعه منطقه‌ای در همدان | اتاق خبر
کد خبر: 317701
تاریخ انتشار: 26 بهمن 1394 - 12:17
دبیر حزب اراده ملت ایران شاخه همدان خواستار شد
دبیر حزب اراده ملت ایران شاخه همدان گفت: دبیرخانه توسعه منطقه‌ای در همدان راه‎اندازی شود تا دانشمندان نظر عموم جامعه را برای چگونگی تحقق جامعه جلب کنند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، افشین فراهانچی عصر امروز در دومین همایش توسعه منطقه‌ای حزب حاما با عنوان نقش مردم و مجلس در توسعه با بیان اینکه این حزب از ابتدای راه‌اندازی یک آسیب‌شناسی از شرایط کشور انجام داده است، اظهار کرد: نتایج این آسیب‎شناسی نشان داد که اگر مسائلی که نقش گلوگاهی دارند را حل کنیم، عوارض کمتری در کشور شاهد خواهیم بود.

وی با بیان اینکه توسعه‎نیافتگی، توسعه غیر‌پایدار و نامتوازن از مشکلات استان همدان است که همگان بر آن اتفاق نظر دارند، با اشاره به اینکه چرا هنوز به توسعه مطلوب نرسیدیم، تصریح کرد: حاما به دنبال پاسخ دادن به این پرسش است و در این راه گام برداشته است.

دبیر حزب حاما شاخه همدان با تأکید بر اینکه باید اجماع کنیم که آیا توسعه مهمترین مسئله ما هست یا خیر؟، ادامه داد: پس از رسیدن به این موضوع باید ابزار لازم را شناسایی کرده، برنامه لازم ‌را تدوین و در نهایت عملیاتی کنیم، اما در همه مراحل به اندازه کافی به گفت‎وگو و بحث نمی‌پردازیم.

وی با اشاره به اینکه مجلس آینده باید برنامه ششم توسعه را بنویسد، تصریح کرد: هرچند همه بر توسعه‎نیافتگی و یا توسعه نامتوازن متفق‎القول هستند اما برخی از افراد روال ضد‌توسعه را دنبال می‌کنند.

فراهانچی با بیان اینکه برنامه‌های پنج سال توسعه در توسعه‎یافتگی شکست خورده است، ادامه داد: 10 برنامه توسعه در ایران پیش و بعد از انقلاب اجرا شده و هنوز ما نیاز به نوشتن برنامه توسعه داریم در حالی که در دنیا دیگر برنامه نمی‌نویسند.

وی با تأکید بر اینکه مجلس همچنان با سبک و سیاق برنامه پنجم برنامه ششم را نیز می‌نویسد، خاطرنشان کرد: در همدان سال‎هاست که مسئولان شعار می‌دهند که محور توسعه استان توریسم است.

دبیر حاما همدان با بیان اینکه مردم جامعه نیز باید برای توریستی شدن همدان گام بردارند، گفت: سال‌هاست قطب علمی شدن را شعار می‎دهیم، اما مردم ما به دانشجو خانه اجاره نمی‌دهند.

وی با اشاره به اینکه هیچ وقت از مردم نخواستیم که نظر خود را درباره چگونگی توسعه اعلام کنند، اظهار کرد: کل شهر باید به یک اجماع برای توسعه یافتن برسند و تا با تغییر مسئولان روند تغییر نکند.

فراهانچی با بیان اینکه ما نتوانستیم برنامه توسعه‎گرا برای خودمان بنویسیم، افزود: برنامه توسعه آنتالیا را 15 سال پیش بر مبنای توریسم نوشتند و امروز موفق شدند.

وی با اشاره به اینکه ما چند کار را انتخاب می‎کنیم و در نهایت به نتیجه نمی‌رسیم، تصریح کرد: محور توسعه در همدان با تغییر هر مسئول تغییر کرده و هر وقت نیز محوری برگزیده شده، مصنوعی و از بالا به پایین بوده است.

دبیر حاما همدان با تأکید بر اینکه نباید انتظار داشت یک حزب یا اتحادیه و یا رسانه توسعه را آغاز کند، ادامه داد: توسعه مبتنی بر هسته‌های کلیدی را هیچ دولتی آغاز نکرده است در حالی که استاندار و دولت می‌تواند مردم را جمع کنند و برنامه توسعه را بنویسید اما کوتاهی می‌شود.

وی با بیان اینکه در همدان مشخص نیست که توسعه بر چه مبناست، خاطرنشان کرد: دولت باید به جامعه کمک کند که علاوه بر زیرساخت‌های فیزیکی زیرساخت فرهنگی و مردمی جامعه را فراهم کنیم.

فراهانچی با بیان اینکه امیدواریم مسئولان ارشد استان دبیرخانه توسعه منطقی را راه‎اندازی کنند، گفت: دولت با توجه به امکانات و منابعی که در اختیار دارد می‌تواند از دانشمندان و صاحبان فکر در استان برای نوشتن برنامه توسعه بر اساس ظرفیت‌های استان استفاده کند.

وی با بیان اینکه مجلس نهم تدوین برنامه ششم توسعه را به دلیل انتخابات به سال آینده موکول کرده، اظهار کرد: این تصمیم از یک نظر باعث آسیب به کشور در شرایط فعلی می‌شود و از سوی دیگر نیز فرصتی برای تبادل نظر بیشتر بین افراد صاحب فکر و بدنه جامعه است.

دبیر حاما در همدان با بیان اینکه برای توسعه به مشارکت همگانی نیاز داریم، تصریح کرد: برای تحقق توسعه همه افراد حتی اشخاصی که ضد توسعه نیز هستند، باید مداخله کرده و نقش داشته باشند.

وی در پایان سخنانش تأکید کرد: ما باید محور توسعه را مشخص کرده و تمام عواقب آن را بپذیریم.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید