رکود دلیل کاهش صادرات غیر نفتی | اتاق خبر
کد خبر: 317936
تاریخ انتشار: 29 بهمن 1394 - 09:19
رئیس اتاق بازرگانی یاسوج در گفت و گو با اتاق خبر
رئیس اتاق بازرگانی یاسوج: روس ها به شدت به محصولات غذایی ایرانی علاقه مند هستند و بازار این کشور قابلیت افزایش واردات را دارد.

اتاق خبر- جبار کیانی پور رئیس اتاق بازرگانی یاسوج در پاسخ به سوالی در مورد علت کاهش صادرات غیر نفتی کشور علت این اتفاق را وجود رکود در اقتصاد کشور و نتیجه افت تولید از سوی تولید کنندگان دانست.
کیانی پور در گفت و گو با اتاق خبر با اعلام اینکه رکود باعث شده که تولیدکنندگان نتوانند با تمام ظرفیت کار کنند ادامه داد: این رکود باعث شده کمبود نقدینگی در این بخش بیش از پیش به چشم بیاید و تولید با اختلال مواجه شود.
رئیس اتاق بازرگانی یاسوج در مورد این ادعا که وضعیت داخلی کشورهای همسایه ایران باعث کم شدن صادرات غیرنفتی به این کشورها شده است گفت: این مسئله که کشوری مانند عراق به دلیل مسائل داخلی و مشکلات امنیتی ترجیح می دهد که درآمد خود را صرف مسائل امنیتی خود کند صحیح است اما باید به این نکته توجه داشت که بیشتر موارد صادراتی به این کشور مواد غذایی و مصالح ساختمانی است و این دو مورد صادراتی حتی در زمان جنگ نیز مشتری خود را دارند. علاوه بر این هدف بازار صادراتی ما باید چند کشور و بازار صادراتی باشد تا در صورت بروز مشکل در صادرات به یک کشور، بازار جایگزین برای آن وجود داشته باشد.
وی با اشاره به مشکلات داخلی و خارجی روسیه و امکان جایگزینی این کشور با سایر مقاصد صادراتی ادامه داد: دلیل دیگری که می توان برای کاهش صادرات غیرنفتی نام برد عملکرد سازمان توسعه تجارت و سازمان های دولتی در بحث صادرات است. در زمینه تعرفه ها و حمل نقل همچنان صادرات ما با مشکل مواجه است و متاسفانه این مشکلات همچنان ادامه دارد.
کیانی پور با اعلام کاهش ارزش روبل روسیه از علاقه تجار این کشور به واردات مواد غذایی از ایران خبر داد و گفت: روس ها به شدت به محصولات غذایی ایرانی علاقه مند هستند و بازار این کشور قابلیت افزایش واردات را دارد.
رئیس اتاق بازرگانی یاسوج در مورد چگونگی افزایش صادرات غیر نفتی کشور گفت: بودجه ارائه شده به مجلس از سوی دولت کمترین وابستگی به نفت دارد و در نتیجه بودجه کشور به صادرات غیر نفتی وابستگی بیشتری دارد. اعتقاد من این است که دولت باید برای توسعه صادرات غیرنفتی برنامه ریزی مناسبی داشته باشد. برای مثال نرخ تسهیلات بانکی را پائین بیاورد ، سرمایه در گردش کافی را در اختیار بخش تولید قرار دهد و شرایط را برای ورود فناوری های روز به وجود بیاورد. این اقدامات باعث خواهد شد که تولید صادراتی کشور رشد کافی داشته باشد و تراز تجاری کشور مثبت شود.
کیانی پور در ادامه به شرایط جهانی و علاقه زیاد شرکت های خارجی به ورود به بازار ایران اشاره کرد. وی در پایان به ظرفیت های استان کهکیلویه و بویر احمد برای صادرات غیر نفتی اشاره کرد و گفت: این استان در بخش های مواد غذایی، محصولات باغی، دستبافت ها و گیاهان دارویی زمینه های صادراتی خوبی دارد و امیدوار هستیم با تهیه سند راهبردی توسعه صادرات که با همکاری اتاق یاسوج و دستگاه های متولی بخش صادرات که در اسفند ماه ویرایش نهایی آن انجام خواهد شد به پیشرفت های خوبی دست پیدا کنیم.

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید