دلیل تاخیر در انتشار لیست اصلاحات | اتاق خبر
کد خبر: 318055
تاریخ انتشار: 27 بهمن 1394 - 09:40
عارف در دانشگاه امیر کبیر:
رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان گفت: در روزهای اخیر ائتلاف با حامیان دولت در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان به تصویب رسید و دلیل تاخیر در ارائه لیست تهران هم همین بود.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، محمدرضا عارف رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در همایش «انتهای جمهوری، بهارستان» که عصر امروز در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد با بیان اینکه باید با حامیان دولت یکی بشویم و سعی کردیم تاکنون در این مسیر گام برداریم اظهار کرد: درباره لیست تهران بحث هایی شد و از ابتدا اعتقاد داشتیم که باید با حامیان دولت یک لیست را ارائه بدهیم و با توجه به رد صلاحیت های گسترده ضرورت این ائتلاف عینی تر شد.

وی افزود: در طول ۷ تا ۸ روز گذشته ما این مسئله را دنبال کردیم و اعتقاد داشتیم باید با اعتدالیون و جریان دولت ائتلاف کنیم و در روزهای اخیر ضرورت ائتلاف با حامیان دولت در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان به تصویب رسید و دلیل تاخیر درارائه لیست هم همین بود.

عارف خاطرنشان کرد: وضعیت لیست تهران در مرحله نیمه نهایی قرار داشت اما به دلیل مذاکره با جریان حامی دولت ارائه آن به تعویق افتاد. امروز ما در مذاکره با حامیان دولت به نتایج خوبی رسیدیم و امیدواریم بتوانیم تا ساعت های آینده و یا انشاالله تا فردا لیست تهران را نهایی کنیم.

وی با بیان اینکه من از ابتدا طرح ائتلاف نسبی با بخشی از اصولگرایان را مطرح کردم اما پذیرفته نشد و مورد استقبال قرار نگرفت، گفت:  اما امروز طرح ائتلاف با حامیان دولت مورد پذیرش قرار گرفت و من از جوانان می خواهیم که شرایط فعلی را درک کنند چرا که ما می خواستیم لیست تهران کاملا اصلاح طلبانه باشد.

عارف در ادامه با اشاره به شعار محوری سال ۹۴ مبنی بر همدلی و همزبان دولت و ملت اظهار کرد: در یک مرور کلی به عملکرد ۱۰ ماهه کشور در خصوص این شعار به این نتیجه می رسیم که باید گامهای موثرتری برای تحقق این شعار محوری برداشته شود.

وی افزود: برجام نمونه یکی از این موارد است که با تکیه بر شعار محوری سال ۹۴ به ثمر نشست و نتیجه تلاش و مجاهدت جوانان و کارشناسان نخبه این کشور بود. در جریان برجام ما نمونه عینی از همدلی را مشاهده کردیم و یک صدا در این موضوع از کشور بیرون آمد.

عارف تاکید کرد: ما در مقابل همه قدرت های غربی موفق بیرون آمدیم و نشان دادیم اهل تعامل هستیم و جنگ طلب نیستیم و حرف منطقی می زنیم و از حقوق حقه خود کنار نمی کشیم. ما حق هسته ای را نه تنها حق ملت ایران بلکه حق همه ملت ها می دانستیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: مردم در همه حماسه ها پس از انقلاب مسیر وحدت را دنبال کردند و با وجود اقدامات خصمانه استکبار، جوانان ما از تمام رویدادهای پس از انقلاب روسفید بیرون آمدند.

رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان با بیان اینکه باید دو انتخابات بزرگی که در پیش داریم نمونه عینی تر همدلی و همزبان دولت و ملت باشد، گفت: این دو رویداد سیاسی مسیر آینده کشور را شفاف تر می کند. انتظار این بود که همه سلایق امکان حضور در این مبارزه با پیدا می کردند تا بتوانند توان و نگاه مردم به خودشان را نشان دهند اما چهره های شاخص و معتقد به انقلاب رد صلاحیت شدند.

وی گفت: رویکرد اصلاح طلبان از ابتدای فعالیت های دو سال گذشته اولویت بخشیدن منافع ملی بر منافع جناحی بود. راهبرد دیگر اصلاح طلبان نیز حضور حداکثری مردم برای انتخابات است و ما همواره اصرار داریم که مردم باید به صحنه مشارکت در انتخابات بیاید.

عارف با بیان اینکه ما نیز به حضور مردم برای خلق برجام های دیگر نیاز داریم، تصریح کرد: با توجه به مسائل منطقه، غرب واقعت جایگاه ما را به اجبار پذیرفته است و می داند حل هیچ چالشی در منطقه بدون حضور ایران امکان ندارد. بنابراین برای اینکه بتوانیم در حل مسائل منطقه ای نقش آفرین باشیم نیاز به حضور مردم داریم.

رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان تصریح کرد: انتظار ما از همه نخبگانی که «نهضت ثبت نام در انتخابات» را عرضه کرده اند این است که با همان شور، انگیزه و با نگاه به آینده در انتخابات حضور داشته باشند و این مسئله را نبینند که با ما چه رفتاری شد چرا که ما نمی توانیم به دلیل کم مهری و بی مهری ها از عرصه کنار بکشیم.

وی  افزود: مردم باید بدانند باید بیایند. راهبرد اصلاح طلبان در راستای همدلی، حضو پرشور نخبگان در روز ثبت نام برای انتخابات بود. ما این امر را یک افتخار برای نظام می دانیم؛ این اقدام یک کار ارزشی بود که باعث ایجاد اخوت و صمیمیت شد.

عارف تاکید کرد: یکی دیگر از اهداف ما اصرار به مردم برای حضور در انتخابات است. ما می خواهیم حماسه سال ۹۲ مجددا خلق شود، امروز فضا به مراتب بهتر از سالهای ۹۱ و ۹۲ است. جوانان باید روی ۲۷ درصد خاکستری جامعه که در انتخابات گذشته شرکت نکردند، کار کنند و تلاش داشته باشند که آن ۲۷ درصد را برای شرکت در انتخابات متقاعد ساند.

رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان با بیان اینکه دولت تاکنون به دلیل برخی مشکلات موجود نتوانسته است پاسخگو باشد، گفت: دولت شعارهایی که در انتخابات سال ۹۲ مطرح کرد را قبول دارد و هیچگاه در مورد آنها دبه در نیاورده است.

وی با بیان اینکه باید مجلسی همراه با دولت داشته باشیم، تصریح کرد: مشکلی که ما با جریان اقتدارگرا داریم این است که سوال و تحقیق و تفحص در مجلس باید برای پیشرفت باشد نه برای مچ گیری و دخالت در امور دولت. مجلس حق ندارد در انتخاب یک مدیر استانی در کار دولت دخالت کند و اگر هم پاسخی نگرفت نباید سوال مطرح کند.

عارف تصریح کرد: امروز کشور بیش از هر زمان دیگری به آرامش نیاز دارد و ما افتخار می کنیم که در شرایط امروز منطقه با ثبات ترین کشور را داریم. نباید به خود اجازه بدهیم به دلیل رقابت های انتخاباتی، آرامش را از کشور بگیریم و نباید شعارهای تند و التهاب آفرین سر بدهیم.

رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان خطاب به دانشجویان گفت: باید از مطالبات صنفی با شعارهای ملتهب بگذریم تا به تدریج در مسیر تحقق آن قرار بگیریم. امروز در جریان دانشجویی عقلانیت حاکم است و این جریان مسائل منطقه را درک می کند اما جریانی در کشور وجود دارد که حیات خود را در تندروی می داند بنابراین اصرار شما در مقابل این جریان باید حفظ آرامش باشد.

وی اولویت مجلس آینده را تحقق رونق اقتصادی دانست و تصریح کرد: دغدغه مردم و کشور مسائل معیشتی و اقتصادی است. رویکرد ما اصلاح طلبان نیز در مجلس آینده منافع ملی و امنیت ملی است و در این راستا برنامه ای را در ۱۲۶ بند و ۵ بخش تقدیم مردم کردیم و اگر اکثریت را در مجلس به دست آوردیم این برنامه ها را  پیگیری خواهیم کرد.

عارف با تاکید بر اینکه توصیه من به شما دانشجویان اخلاق مداری، قانونگرایی و پرهیز از تخریب و حذف رقیب است، اظهار کرد: ما در گفتمان اصلاحات حذف رقیب را با کارهای غیر قانونی دنبال نمی کنیم بلکه قصد داریم رقیب را پای صندوق های رای حذف کنیم.

رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان گفت: خواهش بنده این است که رعایت اخلاق و مقررات قانونی را بکنید و به هیچ وجه دنبال حذف رقیب نباشید البته تبلیغات شما برای کاندیداهای مورد نظرتان باعث حذف رقیب خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در خصوص موضوع رفع حصر سران فتنه گفت: امروز مطالبه برخی دانشجویان رفع حصر است اما باید بدانیم در نظامی فعالیت می کنیم که باید به نهادهای قانونی آن اعتقاد داشته باشیم و باید با پیگیری جدی با نهادهای ذیربط این مسئله را حل کنیم.

عارف ادامه داد: امیدوارم نتیجه حضور حداکثری مردم در ۷ اسفند ماه این باشد که بتوانیم پس از آن تعاملی را با شورای عالی امنیت ملی داشته باشیم و به این مطالبه پاسخ مثبت بدهیم.

رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان همچنین با بیان اینکه ما در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان برای اولین بار در جریان اصلاحات یک مرکزی فرماندهی تشکیل دادیم، اظهار داشت: ما روی راهبردهای اصلی خود کار کردیم و می دانستیم وارد چه فضایی می شویم و با چه مشکلاتی روبرو هستیم و می دانستیم با رد صلاحیت ها مواجه خواهیم شد.

وی گفت: بنا بر اتهام های ۸ ساله ای که به اصلاح طلبان از جمله بی دینی تا جاسوسی زدند اطلاع داشتیم و داریم اما چه کاری باید انجام می دادیم. باید می آمدیم تا اصلاح کنیم. در سالهای گذشته فضای دانشگاهها به شدت امنیتی بود و با فضایی که امروز در دانشگاهها حاکم است اصلا قابل مقایسه نبود.

عارف خاطرنشان کرد: ما باید به سمت حرکت کنیم که فضای فرهنگی در دانشگاهها حاکم شود.

رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان گفت: امروز جریان اقتدارگرا تمایلی به حضور مردم در انتخابات مردم ندارد بنابراین حضور حداقلی شما در انتخابات اصلا به صلاح خودتان و کشور نیست. در نتیجه نمی توانیم کنار بکشیم زیرا نتیجه کنار کشیدن مجلس نهم شد.

وی با بیان اینکه من نمی توانم خیلی صریح حرف بزنم چرا که شعار ما آرامش است، ادامه داد: من به راحتی می توانم شعارهای انقلابی و تند بگویم اما نگاهم به آینده شما دانشجویان است. خواهش من از نخبگان کشور و اصلاحات این است که شرایط امروز را درک کنند.

وی افزود: ما می توانیم در جلسات داخلی خود به راحتی حرف بزنیم. به عنوان مثال من درباره رد صلاحیت ها حرفهای بسیاری مطرح کردم اما آنها را رسانه ای نکردم. ما مواضع رسانه ای را صرفا برعهده نهادهای قانونی مانند وزارت کشور گذاشتیم.

عارف با تاکید بر اینکه مشی من عافیت طلبی و محافظه کاری نیست، اظهار کرد: منافع جوانان و نظام در گرو آرامش است تا بتوانیم به آنچه که می خواهیم برسیم.

رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان در پاسخ به سوال یکی دیگر از دانشجویان در خصوص عملکرد اصلاح طلبان در سالهای گذشته اظهار داشت: اصلاح طلبان هیچ گاه عقب نشینی نکرده اند. رویکرد ما این بود که تاثیرگذار باشیم ما اصلاح طلبان نمی خواهیم خودمان را در مقابل نظام قرار دهیم. یک زاویه ای بین اصلاحات با بخش هایی از حاکمیت در سالهای گذشته بوجود آمد که ما امروز نمی توانمی این زاویه را حفظ کنیم چرا که به صلاح نظام و جریان اصلاحات نیست.

وی با بیان اینکه باید از خود بپرسیم مواضع تند و احساسی که در سالهای گذشته مطرح شده است در جهت رفع حصر بوده یا استمرار حصر، گفت: مسئله حصر باید حل شود یا اینکه به یک نهاد قضایی واگذار شود تا در مورد آن تصمیم گیری قانونی کنند اما اگر من در این جلسه شعارهای تندی در مورد رفع حصر بدهم چه اتفاقی می افتد؟

نظرات
ADS
ADS
پربازدید