فضای مثبت اقتصادی در 6 ماهه نخست 95 رقم خواهد خورد | اتاق خبر
کد خبر: 318187
تاریخ انتشار: 27 بهمن 1394 - 12:06
عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران در گفت و گو با اتاق خبر
عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران معتقد است: امر تجارت بر اعتماد و ارتباط بنا نهاده شده است. اگر ارتباطات سازنده ای برقرار شود، به تدریج امور تجاری نیز پیش می رود.

اتاق خبر- عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران در رابطه با ارزیابی فضای واقعی اقتصادی کشور جدای از جو روانی گفت: به این سرعت اتفاق خاصی نخواهد افتاد، حداقل در 6 ماهه دوم سال آینده شاهد اتفاقات منطقی خواهیم بود.

مهدی مصومی اصفهانی در گفت و گو با اتاق خبر افزود: در حال حاضر شاهد اتفاقات احساسی و هیجانی در کشور هستیم؛ لازم است که زیرساخت های کشور آماده و روابط بانکی، تجاری و ... ایجاد شود تا تغییرات و تحولاتی را در کشور شاهد باشیم.

وی تصریح کرد: نباید توقع و انتظار بیجایی در شرایط پساتحریم داشته باشیم، اینکه منتظر باشیم شاخص بورس به سرعت تغییر کند، درواقع هیجانی و خارج از منطق است.

معصومی در رابطه با اظهار نظر رئیس جمهور مبنی بر اینکه با اعمال تحریم ها 60 سال به عقب رانده شده ایم، گفت: طبیعتا این اتفاقات در طی چندین سال رخ داده است و به تدریج منزوی شده ایم. بدیهی است برای خروج از این انزوا باید اعتماد بین افراد ایجاد شود.

وی تاکید کرد: اعتماد تنها بر روی کاغذ به دست نمی آید بلکه این یک اصل ضروری است و باید زمینه سازی لازم برای تحقق آن ایجاد شود. در حال حاضر امر تجارت بر اعتماد و ارتباط بنا نهاده شده است. اگر ارتباطات سازنده ای برقرار شود، به تدریج امور تجاری نیز پیش می رود.

معصومی به اظهار نظر یکی از وزرا فرانسه اشاره ای داشت و گفت: قبل از اینکه بر روی کاغذ به توافق برسیم باید درهای دو کشور باز شوند و مردم با یکدیگر تعامل داشته باشند تا بدین ترتیب اعتماد به وجود آید و تجارت نیز رونق پیدا کند.

وی گفت: اکنون تمام ارتباطات و مبادلاتی که بین ایران و سایر کشور ها انجام می شود، حول و حوش چند حوزه خودرو، پتروشیمی و نفت است که این قضیه باعث رفع بیکاری و رونق اشتغال نخواهد شد. چونکه تعداد زیادی از بیکارها را در برنمی گیرد، این اتفاق باید در سطح جامعه رخ دهد تا به نتایج مطلوب دست پیدا کنیم.

عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران ادامه داد: به منظور تحقق شکوفایی اقتصادی تنها نباید به اعداد و ارقام بسنده کرد بلکه باید زمینه های لازم برای رشد آن را در کشور اجرایی کرد تا سطوح پایین جامعه را نیز در برگیرد. به تعبیری مادامی که سطح زندگی مردم ارتقا پیدا کند، گردش اقتصادی نیز به وجود می آید.

عضو کمیسیون کشاورزی اتاق تهران گفت: نباید با ارقام 5 تا 8 درصدی برای رشد اقتصادی دلخوش شویم بلکه آنچه که به رفع بیکاری منجر خواهد شد، بهبود معیشت مردم است که در طی دو سال اخیر 40 درصد افت داشته است.

وی به افزایش 30 درصدی هزینه های جاری دولت در بودجه سنواتی 95 اشاره کرد و گفت: واقعیت این است که دولت نمی تواند به سرعت به سمت کوچک سازی رود، نیاز است که در طی برنامه پنجساله این هدف محقق شود. چراکه باید تمامی قوانین و مقررات تغییر پیدا کنند و این یک پروسه طولانی مدت را می طلبد. پیگیری این اهداف در مجموعه های کوچک به زمان زیادی نیاز دارد بنابراین واگذاری امور به مردم از جانب دولت نیز بلند مدت است.

94106 ت

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید