صدور موافقت اصولی ۶ متقاضی پروانه اپراتور مجازی | اتاق خبر
کد خبر: 318683
تاریخ انتشار: 29 بهمن 1394 - 07:15
معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه رگولاتوری با اشاره به موافقت اصولی ۶ متقاضی پروانه اپراتور مجازی گفت: پیش‌بینی می‌شود که در نیمه اول سال 95 صدور پروانه و در نیمه دوم سال 95 آغاز سرویس‌دهی MVNO ها را داشته باشیم.

اتاق خبر: اعطای پروانه اپراتورهای مجازی تلفن همراه (MVNO) با مصوبه 210 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در واپسین روزهای اسفند 93 کلید خورد. پروانه‌ای که رگولاتوری با هدف افزایش رقابت، افزایش کیفیت و پوشش نیازهای  مشترکان خاص و ترغیب نوآوری و ارائه خدمات ارزش افزوده در بازار  تلفن همراه کشور به دنبال تدوین و اعطای آن بود و حالا پس از یکسال، در آستانه آخرین ماه سال 1394 شش متقاضی شامل شرکت توسعه فناوری ارتباطات نوین همراه (فناپ)، شرکت های وب، شرکت شاتل، کنسرسیوم شرکت خدمات انفورماتیک و صبانت، کنسرسیوم تجارت الکترونیک پارسیان و کنسرسیوم سامان موافقتنامه اصولی پروانه اپراتور مجازی تلفن همراه (MVNO) را دریافت کردند.

بنا بر این گزارش به نقل از فارس؛ صادق عباسی شاهکوه، معاون بررسیهای فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، درباره وضعیت سایر متقاضیان گفت: پس از انتشار فراخوان، 51 متقاضی برای دریافت پروانه اعلام آمادگی کردند که از این تعداد، 11 متقاضی شرایط دریافت پروانه را نداشتند و از این فرایند حذف شدند، از میان 40 متقاضی باقیمانده به 18 شرکتی که تمام شرایط لازم را دارا بودند اعلام شد که ضمانت‌نامه‌های لازم را ارائه کنند، در حال حاضر برای شش متقاضی‌ نامبرده شده که ضمانت‌نامه ارائه کرده‌اند، موافقت‌نامه اصولی صادر شده است. برای 12 متقاضی دیگر نیز درصورت ارائه ضمانت‌نامه، موافقت اصولی صادر خواهد شد. 22 متقاضی باقیمانده نیز تا پایان بهمن فرصت دارند مدارک خود را تکمیل کنند که در صورت احراز شرایط ، درمورد اعطای موافقت‌نامه به آنان نیز اقدام خواهد شد.

وی درباره فرآیندی که شش دریافت‌کننده موافقت‌نامه اصولی پس از این باید طی کنند، گفت: دریافت‌کنندگان موافقتنامه اصولی مطابق مصوبه کمیسیون شش ماه فرصت دارند که با اپراتورهای میزبان (اپراتورهای تلفن همراه) برای استفاده از شبکه دسترسی آنها به توافق برسند و درصورت توافق، پروانه برای آنها صادر خواهد شد و پس از آن می‌توانند به ارائه خدمات بپردازند. بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود که در نیمه اول سال 95 صدور پروانه و در نیمه دوم سال 95 آغاز سرویس‌دهی MVNO ها را داشته باشیم.

 

معاون رگولاتوری تاکید کرد: از میان متقاضیان دریافت پروانه، 10 متقاضی دارای شریک خارجی فعال در زمینه مخابرات هستند و 8 متقاضی با مشارکت دارندگان پروانه ایجاد و بهره‌برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) و 13 متقاضی با مشارکت شرکتهای سرمایه‌گذاری برای دریافت پروانه MVNO اقدام کرده‌اند. بعضی از متقاضیان هم دارای ترکیبی از مجموعه‌های فوق هستند که نشان‌دهنده ظرفیت و توان ورود به بازار آنهاست. البته طبیعی است که شرایط آنها یکسان نیست.

وی در تشریح اینکه حضور شریک خارجی و یا مشارکت با دارندگان FCP چه مزیتی برای متقاضیان ایجاد می‌کند، اظهار کرد: اپراتورهای MVNO با ریسک نسبتاً بالائی وارد بازار ICT می‌شوند و در صورتی که با اپراتورهای با تجربه وارد فضای فعالیت بشوند، شانس موفقیت بالاتری دارند، به همین دلیل چند متقاضی با مشارکت اپراتورهای بین‌المللی وارد این کسب و کار شدند. از سوی دیگر مشارکت برخی از متقاضیان با دارندگان پروانه FCP در واقع گام اول برای همگرایی شبکه ارتباطات سیار (موبایل) و شبکه ثابت است که آینده خوبی را برای فضای ICT ترسیم می‌کند. ضمن اینکه وجود FCP ها که دارای کاربر هستند شرایط اولیه خوبی برای MVNO ها رقم می‌زند.

عباسی شاهکوه گفت: شکل‌گیری MVNO ها براساس مطالعاتی بود که با همکاری حوزه تحقیقاتی کشور و مشاوران داخلی و خارجی انجام شد. براساس برآوردها در طول 10 سال آینده حدود 15 درصد سهم بازار به MVNO ها خواهد رسید. بنابراین انتظار داریم سالانه حدود دو درصد از سهم بازار تلفن همراه برای اپراتورهای MVNO باشد. اینکه هر کدام از MVNO ها چه سهمی از بازار را در اختیار بگیرند به توان خودشان بستگی دارد. البته بازارهای جدیدی مثل M2M هم می‌تواند اندازه کلی بازار و در نتیجه سهم بازار را افزایش دهد. قاعدتاً متقاضیانی که با اپراتورهای با تجربه وارد این فضا شده‌اند، شانس موفقیت بیشتری در بازار دارند. هر متقاضی ای با طرح تجاری مشخص وارد این فضا شده و هر کدام در زمینه خاصی فعالیت می‌کنند و در فضای رقابتی ممکن است برخی از این اپراتورها در آینده حذف یا ادغام شوند.

به گفته وی در این فضا شانس اپراتوری که ظرفیت شبکه خالی بیشتری داشته باشد، بیشتر است.

معاون رگولاتوری همچنین گفت: اپراتور MVNO از لحاظ سیم‌کارت اپراتوری مثل دیگر اپراتورهاست لذا مردم می‌توانند علاوه بر سیم‌کارتهای معمول، سیم‌کارت MVNO هم داشته باشند. به هر حال مشترک حق انتخاب دارد که صرفاً از سیم‌کارت اپراتور MVNO استفاده کند یا سیم‌کارتهای چند اپراتور را داشته باشد.

وی در پاسخ به اینکه آیا اپراتور MVNO باید خدمات صوت و دیتا نیز ارائه کند، تصریح کرد:این الزامی نیست ولی اگر اپراتوری سبد سرویسهای قابل ارائه‌اش کاستی داشته باشد شانس کمتری برای جذب مشتری دارد. البته ممکن است که یک اپراتور MVNO فقط سیم‌کارت دیتا ارائه دهد. ما در واقع به مردم حق انتخاب می‌دهیم و کاربران متناسب با نیاز یا خدمات متفاوت اپراتورها، انتخاب می‌کنند چه سرویسی دریافت کنند.کد:94109

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید