اقلیم کردستان عراق با پیشنهاد العبادی موافقت کرد | اتاق خبر
کد خبر: 318687
تاریخ انتشار: 28 بهمن 1394 - 17:13
ایسنا نوشت: دولت اقلیم کردستان عراق در زمینه دادن اختیار استخراج نفت به دولت مرکزی و فروش نفتش توسط آن در ازای پرداخت حقوق کارمندان اقلیم اعلام آمادگی کرد.

اتاق خبر - به نقل از پایگاه شبکه خبری سومریه نیوز عراق، دفتر ریاست اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای موافقت خود را با پیشنهاد حیدر العبادی، نخست وزیر عراق مبنی بر پرداخت تمامی حقوق کارمندان این اقلیم که بالغ بر یک میلیون و 400 هزار تن هستند در ازای واگذاری اختیار استخراج نفتش توسط دولت مرکزی اعلام و تاکید کرد: اقلیم برای پرداخت حقوق کارمندان خود ماهانه به 890 میلیارد دینار عراقی احتیاج دارد که از این مبلغ 336 میلیارد دینار متعلق به حقوق نیروهای پیشمرگ است.

دولت اقلیم کردستان عراق در ادامه این بیانیه تاکید کرد: اقلیم کردستان آماده است در مقابل تمامی اختیارات در زمینه استخراج و فروش نفت را به دولت مرکزی می‌دهد.

اقلیم کردستان عراق در ادامه بیانیه خود بر اهمیت ادامه گفت‌وگوها و اجرای تعهدات قانونی با دولت مرکزی براساس منافع مشترک و ضمانت حقوق قانونی و مالی از واردات اتحادیه طبق قانون اساسی عراق تاکید کرد.

در این راستا قباد طالبانی، معاون ریاست اقلیم کردستان عراق نیز در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد: اگر بغداد تصمیم گرفته تمامی حقوق کارمندان این اقلیم از جمله پیشمرگ‌ها را پرداخت کند، در این صورت می‌توانیم به آسانی با بغداد به توافق برسیم.

نخست وزیر عراق از عدم پرداخت حقوق کارمندان دولت در اقلیم کردستان به شدت انتقاد کرده بود. کردستان عراق اعلام کرده بود به علت کاهش قیمت نفت نمی‌تواند حقوق کارمندان خود- به جز نظامیان- را پرداخت کند. اقلیم کردستان عراق خود به طور مستقل نفت می‌فروشد.

حیدر العبادی ضمن سرزنش مقامات اقلیم کردستان برای تاخیر در پرداخت حقوق کارمندان دولت گفته بود، اگر کردها اختیار استخراج و فروش نفت را به بغداد بدهند، دولتش به راحتی حقوق همه کارمندان این اقلیم را می‌پردازد.

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید