این همه میوه از چه کانالی به کشور قاچاق می‌شود؟! | اتاق خبر
کد خبر: 318936
تاریخ انتشار: 29 بهمن 1394 - 17:43
در پی ورود میوه‌های تابستانه قاچاق به بازار میوه، رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: جای سوال است کالاهای قاچاق با این حجم از چه کانالی به کشور وارد می‌شوند و مبادی ورودی کشور چگونه است که گروهی کالاها قاچاق می‌کنند؟

اتاق خبر: احمد صادقیان درباره‌ قاچاق میوه به کشور اظهار کرد: ورود کالاهای قاچاق به کشور مشکل اساسی است و فقط بحث قاچاق مختص به میوه نیست. چه کالایی وجود دارد که از طریق قاچاق به کشور وارد نشود؟ گروه‌هایی هستند که برای قاچاق از روش‌های خاصی استفاده می‌کنند و ارتباطات خاصی دارند و این‌طور نیست که هر کسی بتواند میوه یا کالای دیگر را به صورت قاچاق وارد کند.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: آمارهای عجیب و غریبی برای حجم قاچاق به کشور وجود دارد که جای سوال است کالاهای قاچاق با این حجم از چه کانالی به کشور وارد می‌شوند؟ واقعا مبادی ورودی کشور چگونه است که گروه هایی به صورت تیمی کالاهایی را به صورت قاچاق وارد می‌کنند؟

صادقیان ادامه داد: مسئولان مربوطه باید شبکه های قاچاق را شناسایی کنند. جای سوال است مگر توان مقابله با قاچاق و قاچاقچیان وجود ندارد و اگر وجود دارد چرا جلوگیری نمی‌شود.

وی اضافه کرد: تولیدکننده انواع میوه هستیم. 600 هزار تن سیب در سردخانه‌ها مانده است. فقط یکی از استان‌ها اعلام کرده که 60 هزار تن انگور در سردخانه‌هایش انبار شده است. از سوی دیگر پرتقال روی دست باغداران مانده است و با همه این اوصاف، این همه میوه با تنوع زیاد به کشور قاچاق می‌شود.

رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق بازرگانی ایران در مورد این‌که گفته شده میوه‌های قاچاقی به داخل کشور امحاء می‌شوند، گفت: امحاء کردن راهکار خوبی نیست، چرا که این کار از نظر شرع درست نیست باید این محصولات مصادره شود و در اختیار بخش‌هایی که نیازمند هستند، قرار گیرد.

صادقیان در مورد تردید نسبت به سلامت و بهداشت میوه‌های قاچاق شده به کشور اظهار کرد: می‌توان سلامت و بهداشت این محصولات را آزمایش و بررسی کرد و اگر مشکلی داشتند امحاء شوند.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته آمار قاچاق بالای 20 میلیارد دلار بوده است، ادامه داد: اگر بخواهند می‌توانند با قاچاق مقابله کنند. مسئولان نشان داده‌اند که کارهای سخت‌تر از این هم با یک تصمیم قاطع می‌توانند انجام دهند. در این مورد هم باید موضوع جدی گرفته شود. سال‌های سال است که کشور و منافع ملی از قاچاق آسیب می‌بیند.و بالتر از از درآمد نفت ما بیشتر است.

طی روزهای اخیر بازار میوه و میادین مرکزی میوه و تره‌بار که انواع میوه را به صورت عمده‌فروشی به سراسر کشور عرضه می‌کنند مملو از میوه‌های تابستانه‌ مانند هلو، شلیل، آلو، زردآلو، انگور، گیلاس‌، آلبالو، انبه، آووکادو و ... شده‌ که به گفته دست‌اندرکاران و مسئولان مربوطه همچون رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از طریق مبادی رسمی و با امکانات مجهز به کشور قاچاق شده‌اند.

این میوه‌ها شامل پرتقال‌های وارداتی تولید کشور مصر، نارنگی تولید پاکستان، انگور تولید شیلی، پیتایا (میوه اژدها) آلو زرد و قرمز، انگور، گیلاس، آلبالو، انبه، آووکادو، هلو و شلیل مربوط به کشورهای آمریکای جنوبی همچون شیلی و اکوادور و همچنین نیوزلند و استرالیاست.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی، قاچاق میوه به کشور به دلیل نابسامانی در مرزهاست و آنهایی که مسئول مبارزه با قاچاق و حفظ مرزها هستند باید در این رابطه اقداماتی انجام دهند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید