کشور هنوز بر مبنای سرمایه فیزیکی اداره می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 319029
تاریخ انتشار: 29 بهمن 1394 - 22:26
بنیان‌گذار پارک علم و فناوری استان زنجان:
بنیان‌گذار پارک علم و فناوری استان زنجان گفت: کشور هنوز بر پایه سرمایه فیزیکی است و بر مبنای استفاده از سرمایه‌های فکری و یادگیری مهارت‌های سبک زندگی نیست.

اتاق خبر- بنیان‌گذار پارک علم و فناوری استان زنجان گفت: کشور هنوز بر پایه سرمایه فیزیکی است و بر مبنایاستفاده از سرمایه‌های فکری و یادگیری مهارت‌های سبک زندگی نیست.

جلیل خاوندگار گفت: رشته فناوری اطلاعات حدود 15 سال است که در کشور مطرح شده و برای این رشته گرایش‌های مختلفی از جمله نرم‌افزار، سخت‌افزار، شبکه و غیره تعریف شده است.

وی فارغ‌التحصیلان و متخصصان رشته فناوری اطلاعات باید در اصلاح و بهبود عملکرد سازمان‌ها، فعالیت داشته باشند، ادامه داد: برخی از این فارغ‌التحصیلان برای کمک به نرم‌افزارنویسان و برنامه‌نویسان کمک کرده و راه‌حل‌ها و الگوهایی را به مهندسان حوزه سخت‌افزار و نرم‌افزار ارائه می‌دهند.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: بخش دیگری از این فارغ‌التحصیلان، کارهایی را در زمینه بهینه‌سازی و کمک به برنامه‌ریزی سازمان‌ها انحام می‌دهند و گروه دیگری در بحث تجارت الکترونیک و دولت الکترونیک در دنیا فعالیت می‌کنند.

خاوندگار با اشاره به اینکه رشته فناوری اطلاعات جزو پرجذبه‌ترین مشاغل در دنیا است، تصریح کرد: در سال‌های اول که فناوری اطلاعات تلفیقی از رشته مدیریت و نرم‌افزار بود، فارغ‌التحصیلان این رشته در دو سال اول نمی‌توانستند مهارت کافی را به‌دست آورند، ولی بعد از چند سال، آی‌تی وضعیت بهتر و مطلوب‌تری پیدا کرد.

وی در خصوص آینده شغلی این رشته، اظهار کرد: این رشته جزو بهترین رشته‌ها در دنیا است، ولی متاسفانه در ایران کاربرد ندارد، چرا که هنوز در کشور مباحثی همچون دولت الکترونیک و تجارت الکترونیک و سامانه‌های سازمانی فعال نشده‌اند و چون این زیرساخت‌ها در کشور درست نیست، پس بازار کاری برای آن وجود ندارد.

خاوندگار خاطرنشان کرد: دانش آی‌تی متغیر است و هر دو سال یک‌بار باید به‌روزرسانی شود. مثل رشته‌های فیزیک و ریاضی که در هر زمان کاربرد دارد، نیست و نیاز چندانی به، به‌روز‌رسانی ندارد.

وی با اشاره به تغییر کتاب‌های درسی و ارتقای و به‌روز‌رسانی مطالب دانشگاهی، گفت: در کشور ما ترجمه کتاب‌های دانشگاهی بسیار طول می‌کشد و هر 10 تا 15 سال، کتاب‌های دانشگاهی به‌روز می‌شوند و الزاما دانش جدید دانشگاهی تدریس نمی‌شود و مشکل اصلی تعداد کثیر دانشگاه‌ها و صندلی زیاد آن است که دانشجو انگیزه‌اش را برای درس خواندن از دست می‌دهد و در این‌خصوص سیاست آموزش عالی باید تغییر کند.

منبع: ایسنا 

94106

نظرات
ADS
ADS
پربازدید