بالا بودن نرخ سپرده بانکی به فضای کسب و کار ضربه می زند | اتاق خبر
کد خبر: 319206
تاریخ انتشار: 1 اسفند 1394 - 06:36
نماینده مردم کرمان و راور با اشاره به اینکه کاهش نرخ سود سپرده های بانکی در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار دارد، گفت: بالا بودن نرخ سپرده های بانکی به فضای کسب و کار ضربه می زند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر به نقل از روابط عمومی دفتر ارتباطات مردمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، محمدرضا پورابراهیمی در همایش بزرگ اصناف و بازاریان کرمان در تکیه فاطمیه (س) کرمان با بیان اینکه بزرگترین چالش امروز کشور مشکلات اقتصادی است، گفت: افتخار مجلس نهم تصویب قوانین اقتصادی است که به اصلاح ساختار اقتصادی کشور کمک می کند.

وی با اشاره به دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مقام معظم رهبری در خرداد ماه امسال و طرح مصوبات قوانین مجلس در بحث اقتصادی، گفت: معظم له قانون رفع موانع تولید را قانونی بسیار اثر گذار در جهت توسعه اقتصادی کشور دانستند.

تصویب قانون نظام صنفی ارتقای جایگاه اصناف در کشور را در بر داشت

پورابراهیمی با بیان اینکه بعد از مدت ها در مجلس قانون نظام صنفی به تصویب رسید و دو سال از مدت ابلاغ آن می گذرد، تصریح کرد: در جریان تصویب این قانون جلسات متعدد با اصناف و بازاریان کرمان گذاشتیم و نظرات آنها را برای تصویب یک قانونی که بتواند مشکلات اقتصادی کشور و اصناف را حل کند گرفتیم.

وی با بیان اینکه فعالان خرد اقتصادی که اصناف جزء آنها هستند کمتر مورد توجه در تصمیمات اقتصادی قرار می گرفتند، گفت: در شوراهای تخصصی اقتصادی نماینده ای از آنها وجود نداشت ولی در حال حاضر با تصویب قانون نظام صنفی و تشکیل اتاق اصناف جایگاه انها ارتقا یافته است.

بالا بودن نرخ سپرده بانکی به فضای کسب و کار ضربه می زند

عضو شورای پول و اعتبار کشور با اشاره به اینکه کاهش نرخ سود سپرده های بانکی در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار دارد، گفت: نرخ وام همیشه عددی بالاتر از نرخ سپرده است و وضعیت امروز سپرده ها اقتصاد کشور را به چالش کشیده است.

وی با بیان اینکه منابعی که باید به بازار برود و فضای کسب و کار را رونق دهد به سپرده بانکی تبدیل شده، تصریح کرد: روش های غیر متعارف بانکی و تشکیل موسسات غیرمجاز در حوزه مالی باعث این افزایش سود سپرده شده و این موضوع به فضای کسب و کار ضربه می زند.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه مردم وام می گیرند و سپرده می کنند، افزود: نرخ بالای سپرده ها مخل اقتصاد کشور است و باید سریعا اصلاح شود.

وی تصریح کرد: این موضوع هم با تصویب قانون نظام صنفی  ارتقای جایگاه آنها باعث اظهار نظر اصناف در شورای پول و اعتبار شده است.

در شرایط رکود منطقی برای افزایش مالیات وجود ندارد

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس نهم با اشاره به اینکه امروز در منطقه و کشورهای همسایه ما رکود وجود دارد و اثرش را بر کشور ما نیز گذاشته، گفت: رکود بوجود آمده هم دلیل بیرونی دارد و هم دلیل درونی.

وی با بیان اینکه شرایط اقتصادی کشور در رکود است، گفت: در شرایطی که اقتصاد در رکود است هیچ منطقی برای افزایش مالیات وجود ندارد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق بودجه مجلس تصریح کرد: در این شرایط باید زیر پر و بال واحدهای خرد اقتصادی از جمله اصناف را گرفت و در مصوبات کمیسیون بحث کاهش نرخ مالیات را در دستور کار قرار دادیم.

اصلاح ساختار اقتصادی کشور از درون را جدی بگیرید

پورابراهیمی با اشاره به اینکه برای رفع مشکلات اقتصادی نیازمند اصلاح ساختار اقتصادی هستیم، گفت: قانون مبارزه با قاچاق کالا که دو سال از ابلاغیه آن می گذرد هنوز اجرای کامل نشده است.

وی با بیان اینکه شناخت کالای قاچاق از غیرقاچاق در واحد های صنفی امکان پذیر نیست، افزود: مقام معظم رهبری نیز از وضعیت تاسف بار قاچاق کالا در کشور به شدت گلایه کردند.

عضو ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور، گفت: سالانه 25 میلیارد دلار در کشور قاچاق کالا صورت می گیرد که این عدد، اندازه فروش نفت امسال کشور است چرا دولت قانون را جدی نمی گیرد.

وی تصریح کرد: اگر دولت اصلاح ساختار اقتصادی کشور را جدی نگیرد در شرایط پسابرجام و پساتحریم وضعیت همان دوران تحریم است و هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

قانون فعلی کار و تامین اجتماعی ضد اشتغال است

عضو کمیسسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قانون فعلی کار و تامین اجتماعی یک چالش بزرگ برای واحدهای صنفی شده است، گفت: این قانون جزء سختگیرانه ترین قوانین نسبت به کشور های دنیا است.

وی با بیان اینکه اصلاح این قانون اشتغالزایی زیادی برای کشور ایجاد می کند، اظهار داشت: در حال حاضر قانون آنقدر سختگیرانه است که یک واحد صنفی جرات نمی کند فرزند خود را در مغازه اش مشغول به کار کند.

پورابراهیمی همچنین از فعالیت های اقتصادی زیر پله ای گلایه کرد و گفت: این موضوع باعث نگرانی واحدهای صنفی مورد تایید و مجوز دار است.

وی تصریح کرد: اینکه نمی شود بعضی ها بدون اسم و رسم و دریافت مجوزات لازم و همچنین بدون پرداخت مالیات به فعالیت اقتصادی خود ادامه دهند و انتفاع را از سایر واحدهای دارای پروانه کسب، سلب کنند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: این موضوع در بین واحدهای صنفی بی انگیزگی و بدبینی ایجاد می کند و باید از آن جلوگیری کرد.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه وضعیت شهری امروز کرمان به دلیل احداث پل های زیر گذر و روگذر باعث تعطیلی بسیاری از واحدهای صنفی در این مناطق شده، گفت: اگر چه این اقدام شهرداری و شورای شهر برای توسعه آبادانی شهر کرمان قابل تقدیر است اما باید در این خصوص نیز توجه ویژه کند.

وی با بیان اینکه شرعا و عرفا نمی شود به راحتی از کنار این موضوع گذشت و باید جوابگوی واحد های صنفی در این نقاط باشیم، افزود: اجاره بهای بالای ماهانه مغازه ها و عدم فروش بدلیل تغییر وضعیت ترافیکی شهر و بستن خیابان ها مشکل جدی است و باید هر چه سریعتر در خصوص بازگشایی خیابان ها اقدام شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس نهم عنوان کرد: باید اعضای شورای شهر و شهرداری جوابگوی این واحد ها باشند و برای ضرر آنها، انتفاعی را در نظر بگیرند.

کرمان دیگر نمی تواند میزبان افاغنه باشد

پورابراهیمی با اشاره به اینکه آمارها نشان از حضور سه میلیون افغانی غیر رسمی است، گفت: این اتباع وارد فضای کسب و کار استان شدند و عدم ساماندهی آنها بیکاری جوانان کرمانی را در بر دارد.

وی با بیان اینکه دیگر نمی توانیم جوابگوی مردم در حوزه انتخابیه بابت حضور افاغنه باشیم، تصریح کرد: مشکلاتی که اتباع افغانی در کرمان بوجود آوردند مشکلات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی است و مردم کرمان نگرانند.

پورابراهیمی تصریح کرد: این موضوع را در جلسات شورای تامین استان با حضور جناب شمخانی نیز مطرح کردیم و آن را پی گیری می کنیم.

94105

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید