همایش شهر استاندارد برای معلولان برگزار شد | اتاق خبر
کد خبر: 319346
تاریخ انتشار: 1 اسفند 1394 - 12:08
همایش «شهر استاندارد برای معلولان» دیروز عصر با محوریت مناسب سازی شهر برای معلولان با حضور تعدادی از اعضای شورای شهر، هنرمندان و ورزشکاران کشور در محل تالار بوستان ورشوو برگزار شد.

اتاق خبر- همایش «شهر استاندارد برای معلولان» دیروز عصر با محوریت مناسب سازی شهر برای معلولان با حضور تعدادی از اعضای شورای شهر، هنرمندان و ورزشکاران کشور در محل تالار بوستان ورشوو برگزار شد. 

به گزارش اتاق خبر، عادل مزاری، رئیس دبیرخانه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی کلانشهرها و مراکز استانها در تبیین مسائل مرتبط به محور این همایش گفت: جامعه ما برای پذیرش معلولان آماده و ساخته نشده است و دلسوزی لازم را در این حوزه کمتر دیده ایم.

وی با بیان اینکه قانون جامع معلولان در سال 1383 به تصویب رسیده است اظهار داشت: بواسطه نبود حمایت جدی از معلولان در شهرها و به طور کلی کشور رضامتمندی واقعی وجود ندارد. 

مزاری تصریح کرد: در دنیا حمایت از معلولان تعریف شده است. به عنوان مثال کشور چین سال گذشته صدمین شهر استاندارد برای معلولان، شهر بدون مانع را تاسیس کرد. 

وی افزود: اما در کشور ما متاسفانه حتی ذهن های بدون مانع را نیز برای معلولان نساخته ایم و باید گفت به معلول نباید دید یک انسان ناتوان را داشت، بلکه فرد معلول فردی متفاوت است و این تفاوت مربوط به ویژگی های خاص هر فرد است که در افراد مختلف یکسان نیست. 

مزاری ادامه داد: اگر مسائل مربوط به معلولان با این دید نگاه شود، مشکلات بسیاری قابل حل خواهند بود و باید گفت که کوتاه قامتان بلند همت نشان داده اندکه که نسبت به سایرین همت بلندتر و انگیزه بیشتری دارند.

 وی ادامه داد: برای ایرانیان واجب است تا از جامعه معلولان حمایت عملی کنند و به آن ها بها دهند، زیرا یک معلول متفاوت است ولی ناتوان نیست.

مزاری افزود: جامعه امروز ما هم اکنون نیازمند سه مقوله شادی، ورزش و تحصیل است و اگر در جامعه این سه مهم اجرایی نشود؛ جوانان به سوی فعالیت های مخرب روی خواهند آورد.

در ادامه این همایش علی صابری عضو چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه مسائل مربوط به معلولان آنقدر تکرار شده است که موضوع آن از دغدغه فراتر رفته گفت: این موضوع به لقلقه زبانی تبدیل شده است.

صابری تصریح کرد:  در رابطه با معلولان نیاز به دسترس سازی است، این بدان معنا است که شهروندان معلول که موضوع شهروندی آنهامقدم بر موضوع معلولیت آنهاست باید بتوانند از همه امکانات موجود در جامعه بطور مساوی با دیگران برخوردار باشند و تبعیضی در بهره گیری از تسهیلات وجود نداشته باشد.

این عضو روشندل شورای شهر تهران با بیان اینکه اتفاقی که در حوزه ی شورای شهر تهران افتاده است ممکن است شکل اجرایی مناسبی به خود نگرفته باشد، اما در ادبیات مسائل معلولان بی سابقه هستند گفت: موضوع دسترس پذیری پیوست پروژه های شهرداری تهران شده است و در بودجه سال 95 شوراء که برای شهرداری نوشته شده است این موضوع پیوست پروژه های شهری محسوب می شود و اگر از این به بعد قرار باشد پروژه ی عمومی شهری تعریف شود بایستی در آن لحاظ شود.

وی افزود: هم اکنون سعی اساسی بر این است که هزینه هایی که در گذشته به طور سلیقه ای انجام می شد و شکل دل بخواه داشت را  در ذیل یک ردیف و در اختیار ستاد مناسب سازی فضاها و معابر شهری قرار دهیم. 

در پایان احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: ما همواره به جای قانون خوب نیازمند اجرای خوب هستیم و باید گفت در رابطه با حوزه ی حمایت از معلولان کمبود قوانین وجود ندارد و حتی در زمان قبل از تشکیل شورای شهر و در زمان دولت اصلاحات مصوبه مفصلی در این زمینه وجود داشت و به شهرداری ابلاغ شده بود.

مسجد جامعی ادامه داد: بایستی گفت مشکل قانون و نبود قانون نیست، بلکه مشکل اصلی مساله اجراست و نیازمند بوجود آمدن فهم مشترک برای اجرا کنندگان این قوانین است.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: بنابراین توصیه می کنیم در اجرای طرح ها و پروژه های مرتبط کار نظارت و بهره برداری به خود معلولان سپرد شود و این موضوع با شکل گیری تشکل های مردم نهاد و NGO معنا می یابد و معلولان می توانندبه حقوق خود دست یابند.

94110

 

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید