فرمان سلامت در دست مردان است | اتاق خبر
کد خبر: 319921
تاریخ انتشار: 3 اسفند 1394 - 07:22
دبیر انجمن اورولوژی ایران عنوان کرد؛
دبیر انجمن ارولوژی ایران گفت: با توجه به شیوع بیماری های منتقله جنسی در جوانان و آسیب های ناشی از حوادث رانندگی ، امسال اولویت روز ملی سلامت مردان توجه به این دو موضوع اساسی است.

اتاق خبر- دبیر انجمن ارولوژی ایران گفت: با توجه به شیوع بیماری های منتقله جنسی در جوانان و آسیب های ناشی از حوادث رانندگی ، امسال اولویت روز ملی سلامت مردان توجه به این دو موضوع اساسی است.

دکتر محمدرضا نوروزی ضمن تشریح برنامه های  روز ملی سلامت مردان- ششم اسفند- اظهار کرد: امسال وزارت بهداشت به این موضوع توجه داشته که مردان در چه حوادث و اتفاقاتی آسیب بیشتری می بینند. حال آنکه این آسیب ها برخی مواقع ناشی از بیماری ها و گاهی هم به دلیل حوادث است.  

وی با اشاره به این که همچنان شاهد تلفات و مصدومیت های شدید در تصادفات رانندگی هستیم که بیشترین آسیب نیزمتوجه مردان است خاطرنشان کرد: بنابراین در روز ملی سلامت مردان به پیشگیری ازحوادث رانندگی نیزبه شدت توجه شده است. به همین خاطرنیز شعار این هفته به عنوان" فرمان سلامت در دست شماست" نام گذاری شده است.

این فوق تخصص جراحی  کلیه، مجاری ادرارودرمان ناباروری در توضیح معنی این شعار خاطرنشان کرد: یعنی اینکه هر کسی مسئول سلامت خویش است و می تواند در مسیر سلامت قرار گیرد. یا اینکه فرمانش را بپیچاند و در مسیر غیر سلامت قرار گیرد.

وی اظهارداشت: انسان می تواند خود را در معرض بیماری ها قرار دهد حال آنکه که حوادث ترافیکی از جمله حوادث بزرگی به شمار می روند که به سلامت مردان نیز آسیب می رساند.

نوروزی همچنین افزود: بنابراین از آنجا که حوادث جاده ای ما و مرگ و میر  ناشی از آن زیاد است مردان می توانند رفتارهای پرخطر در زمان رانندگی را رعایت کنند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: انجمن اورولوژی نیز نخستین پنج شنبه اسفند (روز ملی سلامت مردان) را به بیماری های منتقله از راه جنسی مورد توجه قرار داده و باز هم همان هدف را داریم یعنی باز هم فرمان آن موضوع در دست مردان است.

وی افزود: یعنی اگر مردان در مسیر سالم و خانواده حرکت کنند و نکات بهداشتی را رعایت کنند در سلامت بیماری های منتقله از راه جنسی سالم می مانند حال اگر این فرمان را به بیراهه و کج برانند بیماری ها به آنها منتقل خواهند شد.

نوروزی اظهارکرد: مردان بیشتر در معرض ابتلا به بیماری ها هستند، زیرا مردان ما مسئولیت معاش و اقتصاد خانواده را دارند بنابراین این افراد بیشتر در معرض حوادث ترافیکی، آلودگی هوا و همچنین در استرس های شغلی نیز قرار می گیرند.

این اورولوژیست تأکید کرد: آمارها نشان می دهد که مردان دیرتر از خانم ها به پزشک  مراجعه می کنند و علائم بیماری ها را به فراموشی می سپارند؛ یک علامت ساده که می تواند شروعی از یک بیماری خطرناک باشد مانند مشاهده خون در ادرار می تواند علامتی از سرطان باشد اما متأسفانه مورد غفلت واقع می شود.

وی با بیان اینکه بر اساس آمارها همسران مردان متوجه علائم بسیاری از بیماری های در آنها می شوند؛گفت: مردی که زیاد به سرویس بهداشتی می رود امکان دارد خودش دقت نکند اما همسرش متوجه این امر می شود.

نوروزی بیان کرد: پس نکته حائز اهمیت نقش دیگران در توجه به سلامت مردان است، از نوزادی که به دنیا می آید تا افراد در سنین بالاتر به مراقبت نیاز دارند، یکی از نگرانی های ما در سنین جوانی است که حوادث رانندگی بیشتر در آنها رخ می دهد. زیرا این حوادث بیشتر در افراد کم تجربه ای رخ می دهد که دست به کارهای پرخطر می زنند؛ جالب است که بین بیماری ها هم به همین شکل است مانند بیماری های منتقله از روابط جنسی.

وی ادامه داد: بنابراین رفتارهای پرخطر جنسی میان جوانان بیشتر دیده می شود.چراکه به طورعمده آگاه نیستند و سر پرشور دارند .پس امکان دارد به خود؛ دیگران و زندگی آتی اشان نیز آسیب بزنند.

به گفته نوروزی، بهترین موضوع آموزش به مردان است.پس باید آموزش حین خدمت به آنها داده شود؛ همچنین پزشکان نیز باید همواره آموزش های لازم و به روزرافراگیرند.

وی نقش آموزش را درپیشگیری از بیماری ها اساسی دانست و افزود: باید به مردان اطلاع داد که چه حوادث و کمین هایی برای آنها گذاشته شده که امکان دارد  در دام هایی  برگشت ناپذیر گرفتار شوند.

مشاور وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: متأسفانه کم نیستند مراجعینی که از یک رفتار پرخطر جنسی خبر می دهند و وقتی به آنها اطلاع می دهیم که مثلا به بیماری مانند ایدزیا سایربیماری های خطرناک جنسی  مبتلا شده اند مدام  تأسف می خورند. یا گاهی به بیماری هایی دچار می شوند که زندگی آنها را مختل می کند؛ بنابراین باید قبل از وقوع حادثه از آن پیشگیری کرد.

وی ادامه داد: ما در راستای بیماری های پرخطر جنسی خیلی اصرار داریم که به جوانان در حد مورد قبول عرف در خصوص بیماری های پرخطر جنسی مانند زگیل و تبخال های دستگاه تناسلی،ایدز و...  اطلاعات و آموزش دهیم.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان های دستگاه ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران  تأکید کرد:بی تردید این بیماری ها در کمین  جوان های ما نشسته اند و متأسفانه می توانند انتقال دهنده و درگیرکننده سلامت خانواده باشند. بنابراین نقش آموزش و هشدار بهترین راهکار برای حفظ سلامت مردان جامعه است..

به گفته نوروزی ارولوژیست ها ومراکز درمانی انجمن حمایت از بیماران کلیوی درسراسر کشور آموزش های همگانی برای مردم را دردستورکار دارند و به آنها مشاوره می دهند؛ در بسیاری از مراکزدرمانی کشور نیز ویزیت های رایگان  توسط  پزشکان داوطلب انجام می شود. تا چند روز آینده نیز لیست مراکز درمانی و مطب های مورد نظر برای مراجعه مردان در سایت انجمن ارولوژی قرارخواهد گرفت..

وی اذعان کرد: همزمان با شروع هفته ملی سلامت مردان، وزارت بهداشت نیز برنامه های متنوعی از جمله ارایه آموزش هایی در مدارس سراسر کشور را آغاز کرده است که اطلاع رسانی در این باره نیز ادامه دارد.

منبع: مهر 

94106 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید