درخواست عمومی اصلاح طلبان برای مشارکت مردم در انتخابات + تصاویر | اتاق خبر
کد خبر: 319944
تاریخ انتشار: 3 اسفند 1394 - 14:06
عارف و جلودارزاده به دانشگاه تهران رفتند؛
دو نامزد اصلاح طلبان تهران، امروز میهمان دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه تهران بودند تا از دغدغه‌های اصلاح‌طلبان بگویند و دغدغه‌های آنان را بشوند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایلنا، محمدرضا عارف عصر امروز در نشست «مطالبات دانشجویان از مجلس دهم» در دانشکده فنی دانشگاه تهران حضور یافت که با حواشی همراه بود.

- قرار بود این مراسم ساعت ۱۳ آغاز شود که دانشجویان مشتاق از ساعت ۱۲:۳۰ در سالن شهید چمران حضور یافتند.

- هنگام ورود محمدرضا عارف به داخل سالن دانشجویان او را تشویق کردند و به او خوشامد گفتند.

- جمعیت دانشجویی به قدری بود که تعداد زیادی از دانشجویان روی زمین نشسته‌ بودند.

- در گوشه سمت راست سن جعبه رای‌گیری انتخابات که بر روی آن نوشته شده بود «میزان رای ملت است» قرار گرفته بود و پوسترهای «حضور در انتخابات یعنی گفتن آری به عدالت آموزشی و غیرپولی بودن دانشگاه‌ها» بر دیوارهای دانشگاه شهید چمران نقش بسته بودند.

- مراسم ساعت ۱۳:۳۰ دقیقه با قرائت قرآن توسط یکی از دانشجویان آغاز شد و پس از آن کلیپی پخش شد که در ابتدای آن بخشی از سخنان میرحسین موسوی در مناظره انتخاباتی‌اش در سال ۸۸ بود.

- بخش دیگری این کلیپ به تصاویری از محمود احمدی‌نژاد و اعلام وی به عنوان رئیس‌جمهور و بخشی دیگر به تصاویری از محمدرضا رحیمی اختصاص داشت که دانشجویان مخالفتشان را با سیاست‌های دولت او را اعلام کردند.

- بخشی دیگر از این کلیپ به شعارهای انتخاباتی روحانی اختصاص داشت و همچنین بخشی از صحبت‌های او در مراسم تحلیف را نشان می‌داد که در آن زمان گفته بود «آقایانی که کشور را به این روز انداختید، دیگر مردم شما را نمی‌خواهند، نشاط را به دانشجو و دانشگاه برمی‌گردانم.»

- گوشه‌های دیگری از این کلیپ به صحبت‌های سیدمحمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات، بررسی صلاحیت وزرای دولت یازدهم در مجلس، استیضاح فرجی دانا مربوط می‌شد.

- همچنین این کلیپ تصاویری از جلسه ظریف، عراقچی و تخت روانچی با کمیسیون بررسی برجام و نمایندگان مجلس نشان داد و هنگامی که فیلم درگیری لفظی کوچک‌زاده و ظریف پخش شد با واکنش دانشجویان همراه بود.

- همچنین اظهارات یکی از نمایندگان مجلس که صالحی را تهدید به کشتن و ریختن سیمان بر روی وی کرده بود، واکنش دانشجویان را به همراه داشت.

مجری برنامه هنگام آغاز صحبت‌های خود درباره حصر میرحسین موسوی و ممنوع التصویر بودن خاتمی رئیس دولت اصلاحات مطالبی را عنوان کرد که دانشجویان پس از این تصویر درخواست پیگیری رفع حصر را از عارف داشتند.

- هنگام قرائت بیانیه توسط دبیر انجمن اسلامی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران دانشجویان شعارهای اصلاح طلبانه سر دادند.

- هنگامی که سهیلا جلودارزاده برای سخنرانی به روی سن می‌رفت، دانشجویان شعار «اصلاحات زنده باد، خاتمی پاینده باد» را سردادند.

- جلودارزاده حین سخنرانی خود این ایام را بهترین روز‌ها در ۱۰ سال اخیر توصیف کرد و گفت: اگر چه در سالیان اخیر شاهد سختی‌هایی بودیم، اما ثمره‌اش رشد و بلوغ یک ملت بود.

- وی همچنین در سخنرانی خود ضمن تاسف از زندانیان سیاسی که زمانی به مردم خدمت می‌کردند و حالا در کنج زندان‌ها رنج می‌برند و همچنین کسانی که در حصر هستند، گفت: از اینکه جامعه از توانمندی‌ها و ارزش‌های آن‌ها نمی‌تواند بهره ببرند، ناراحت هستم.

- پس از سخنرانی سهیلا جلودارزاده کاندیداهای دهمین مجلس شورای اسلامی کلیپ دیگری پخش شد که در آن محمدرضا خاتمی، حمیدرضا جلائی‌پور، فخرالسادات محتشمی‌پور، بهزاد نبوی، علی شکوری‌راد با پیام‌هایی جداگانه مردم را به رای دادن در انتخابات تشویق و بر حضور پرشور دانشجویان و حداکثری مردم تاکید کردند و در اظهارات خود از لیست اصلاح طلبان در انتخابات مجلس حمایت کردند.

هنگامی که محمدرضا عارف به منظور سخنرانی از میان دانشجویان عبور می‌کرد همگی ایستادند و شعار «عارف زنده باد، خاتمی پاینده باد» را سر دادند.

در پایان مراسم هنگام خروج محمدرضا عارف از سالن شهید چمران دانشجویان در طول مسیر به گرفتن عکس سلفی با وی پرداختند و درد و دل‌های خود را با او در میان گذاشتند.

سخنان عارف در دانشگاه تهران

محمدرضا عارف کاندیدای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی امروز در برنامه مطالبات دانشگاهیان از مجلس آینده که در سالن شهید چمران دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شد، خطاب به دانشجویانی که او را هنگام حضور بالای سن تشویق می‌کردند، اظهار داشت: از شما دانشجویان خواهش می‌کنم که حرمت ایام فاطمیه را نگه دارید. خوشحال هستم که این همایش در دانشکده‌ای برگزار شد که یکی از سنگرهای مبارزه با رژیم شاه بود و بعد از انقلاب نیز سنگری برای تحقق آرمان‌های امام و انقلاب بود.

او با اشاره به اینکه حضور پرشور دانشجویان و این همایش من را یاد روزهای دانشجویی انداخت، گفت: افتخار داشتم که از سال ۴۹ تا ۵۴ دانشجوی این دانشکده بودم و سرمایه سیاسی، فرهنگی و اجتماعی خودم را مدیون این دانشکده می‌دانم؛ دانشکده‌ای که استاد مهندس بازرگان پایه‌گذار انجمن اسلامی دانشکده بود و دکتر چمران نیز نقش کلیدی در ادامه راه مهندس بازرگان داشته‌اند. یاد و خاطره این شهید گرانقدر به ویژه شهدای دانشجو را گرامی می‌داریم.

عارف با بیان این مطلب که خلق حماسه ۹۲ و حضور حداکثری مردم پای صندوق‌های رای را مدیون جوانان و دانشجویان می‌دانیم، افزود: در فضای ناامیدی که در سال‌های ۹۰ به بعد حاکم بود شما به میدان آمدید و به تبع مردم نیز به پیروی از شما حماسه‌ای را خلق کردند که ما به آن افتخار می‌کنیم.

رئیس اسبق دانشگاه تهران ادامه داد: یکی از دستاوردهای این حماسه به فرجام رسیدن برجام بود و این مسیر باید به کمک شما جوانان و دانشجویان در ۷ اسفند که مهم‌ترین رویداد سیاسی کشورمان در سال ۹۴ است، ادامه یابد. برگزاری انتخابات بخصوص انتخابات ۷ اسفند هم از نگاه خارج از کشور و هم در داخل کشور باتوجه به شرایط کشور در منطقه برای ما بسیار حائز اهمیت است.

او با تاکید بر اینکه به فرجام رسیدن برجام، ایجاب می‌کند که مشروعیت نظام بالا‌تر رود، اظهار داشت: در حال حاضر ما با پدیده برادرکشی روبرو هستیم و دشمن سعی می‌کند از اختلاف‌های کشورهای اسلامی حداکثر بهره را ببرد. انتخابات ۷ اسفند می‌تواند قدرت بیشتری به نظام و نمایندگان ما بدهد. حتی می‌تواند در مبادلات بین‌المللی و همچنین در گسترش روابط با کشورهای دیگر موثر باشد.

عارف اضافه کرد: شما توانستید گام اول را در سال ۹۲ به خوبی بردارید اما همچنان وظیفه شما ناتمام است و باید گام دوم را در اسفند ۹۴ محکم‌تر و مصمم‌تر بردارید تا گام‌های بعدی سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ و شورا‌ها محکم‌تر برداشته شود.

کاندیدای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اصلاحات باتوجه به نقشی که در گام اول داشت و همچنین برآورد مشارکت حداکثری مردم، ارتقای ظرفیت مردم سالاری در کشور و ترجیح منافع ملی بر منافع جریانی به میدان آمده است که رقابت در چارچوب اخلاق و عقلانیت از جمله اولویت‌های اصلی ائتلاف اصلاح‌طلبان به شمار می‌آید.

عارف در ادامه خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اولویت‌های ما پرهیز از تخریب رقیب است و به هیچ‌وجه در قاموس اصلاح‌طلبان تخریب وجود ندارد و در این چارچوب نیز ما شعار اصلی را امید، آرامش و رونق اقتصادی گذاشتیم؛ این در حالی است که رقیب سعی در گرفتن این آرامش دارد.

او خطاب به دانشجویان گفت: ما مشکلات شما را می‌دانیم و به عنوان معلم کوچک شما در جریان تمامی مشکلات شما هستم و تاکنون قول پیگیری دادم و خواهم داد.

کاندیدای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی به اتفاقاتی که در روزهای اخیر از ناحیه جریان رقیب نسبت به جریان اصلاحات صورت گرفته است واکنش نشان داد و افزود: ما اخلاق را یک ضرورت می‌دانیم و به هیچ وجه برای رسیدن به اهداف کوتاه‌مدت از اخلاق رو برنمی‌گردانیم یا برای اینکه در یک پروژه به موفقیت برسیم، اخلاق را زیر پا نمی‌گذاریم.

عارف در ادامه به شعار همدلی و همزبانی اشاره و بر همدلی جریان‌های مختلف در درون نظام و همچنین همدلی میان مردم، دولت و حاکمیت تاکید کرد.

رئیس اسبق دانشگاه تهران با بیان اینکه ما اصرار داریم نتیجه انتخابات تقویت دوستی‌ها و همبستگی ملی باشد، گفت: شعار اصلی ما حضور حداکثری در انتخابات در هر شرایطی است و قرار نیست به خاطر محدودیت‌ها و مشکلاتی که در گذشته بوجود آمد شانه خالی کنیم و حضور کمرنگی داشته باشیم.

او در ادامه با طرح این پرسش که رقبا چرا به جای اینکه عملکرد خودشان را در سه مجلس اخیر ارائه دهند به تخریب می‌پردازند؟ گفت: چرا اینها کارنامه خود را ارائه نمی‌کنند تا مردم با آگاهی در مجلس دهم رای دهند.

کاندیدای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی به عملکرد مجلس در دولت اصلاحات اشاره کرد و گفت: آن زمان شاخص‌های کمی توسعه بالای ۹۰ درصد بود و ما با نفت ۷ دلار و ذخیره گندم کمتر از دو هفته شرایط را سپری کردیم. رشد اقتصادی در آن زمان ۵.۶ درصد، نرخ بیکاری تک رقمی بود و ما توانستیم تورم را کنترل کنیم و به ۱۰ درصد برسانیم و در آن زمان برای اولین بار با ارز تک‌نرخی روبرو شدیم.

عارف اضافه کرد: پس از آن دوستان ما برنامه چهارم را تصویب کردند و حالا دوستان ما بیایند و برای مردم توضیح دهند که عملکرد برنامه چهارم چه بود و چه نظارتی داشتند؟ در برنامه پنجم عملکرد آن‌ها چه بوده است؟ اگر بخواهم به این سوال‌ها پاسخ دهم مجبور هستیم در صورت ورود به مجلس در تنظیم برنامه ششم به برنامه چهارم بازگردیم.

رئیس اسبق دانشگاه تهران ادامه داد: سند چشم‌انداز میثاق همه مراجع قانونی بوده است و براساس آن ما باید به رشد ۸ درصد می‌رسیدیم و چرا مجلس در ارتباط با رشد منفی ۵ درصد موضع‌گیری نکرد؟

عضو ائتلاف فراگیر اصلاح‌طلبان تهران ادامه داد: شما عملکرد مجلس نهم را در ارتباط با دولت نهم، دهم و یازدهم مقایسه کنید و ببنید که چه تعداد سوال و استیضاح در دولت یازدهم صورت گرفته است. سوال می‌شود که چرا دولت روحانی کارانه عملکرد نمی‌دهد؛ شما بگویید چه شرایطی را تحویل دولت یازدهم داده‌اید؟ تحقیق‌وتفحص‌ها در دو سال آخر مجلس به هیچ وجه با دو سال اول قابل مقایسه نیست.

عارف با اشاره به اینکه چرا مجلس نهم آموزش عالی کشور و دانشگاه‌ها را از داشتن وزیر توانا و متعهد مثل آقای فرجی‌دانا محروم کرد؟ گفت: عملکرد مجلس در جلوگیری از بهم ریختن ساختار‌ها، هزینه‌کرد بالای درآمد نفتی و جلوگیری از اختلاف کوچک و بزرگ چه بود؟

رییس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان ادامه داد: چه می‌شود که سخن بی‌ربط رسانه خارجی که اهدافش را همه ما می‌دانیم ملاک قضاوت قرار می‌گیرد؟ آیا این رسانه‌ها هیچ وقت خیر و صلاح ما را می‌خواستند؟

کاندیدای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی ادامه داد: می‌گویند در سابقه لیست اصلاح‌طلبان انقلابی بودن و وفاداری به نظام و ارزش‌ها وجود ندارد، این در حالی است که فقط در لیست ۳۰ نفره تهران ۱۶ نفر جزو ایثارگران هستند و این برای ما افتخاری است. یا اینکه می‌گویند چرا در لیست اصلاح‌طلبان اقتصاددان وجود ندارد؟ در حالی که در حال حاضر اتاق فکر جدی اقتصادی در بنیاد باران و بنیاد امید متشکل از ۴۰ نفر از اقتصاددانان برجسته تشکیل شده است. به هر حال ما نمی‌توانیم در لیست ۳۰ نفره خود همه تخصص‌ها را داشته باشیم.

او با اشاره به اینکه ما شعارمان رونق اقتصادی است، گفت: معیشت مردم و همچنین مهم‌ترین دغدغه اجتماعی یعنی اعتیاد جزو اولویت‌های ما است و ما آمادگی داریم که قبل از روز جمعه همه برنامه‌های خود را با جزئیات اعلام کنیم. ما شعار نمی‌دهیم بلکه براساس عملکرد، توانایی و پتانسیلمان مناظره خواهیم کرد.

عارف به بخشی از مناظره خود در سال ۹۲ اشاره کرد و گفت: در این مناظره اعلام کردند که بدهی بخش برق حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان است این در حالی است که هم‌اکنون این بدهی به ۳۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

رئیس اسبق دانشگاه تهران با اشاره به اینکه انتظارمان این است که رقبا به جای تخریب لیست اصلاح‌طلبان و حامیان دولت لیست خودشان را معرفی کنند چرا که ما به آرامش اصرار داریم، خطاب به رقبای تخریب‌گر گفت: اگر می‌خواهید یکسویه لیست اصلاحات را نقد کنید ما برای مناظره آمادگی داریم. مگر شما از تندروی‌های گذشته سود بردید که همچنان به این رویه ادامه می‌دهید؟

او ادامه داد: جهت‌گیری اصلاحات در انتخابات مصالح ملی یعنی ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب است و ما باید روز جمعه پای صندوق رای رقابت جدی با رقبا داشته باشیم. از شما دانشجویان در روزهای آینده خواهش می‌کنم که باتوجه به ایام فاطمیه به ارزش‌های مذهبی احترام بگذارید. کاش وزارت کشور و شورای نگهبان روز برگزاری انتخابات را یک هفته زود‌تر در نظر می‌گرفتند.

عارف در پایان خطاب به دانشجویان تاکید کرد که در تهران به لیست کامل ۳۰ نفره ائتلاف فراگیر اصلاح‌طلبان رای دهند که همگی جزو چهره‌های ارزشی هستند.

30115

نظرات
ADS
ADS
پربازدید