Performancing Metrics

مراکش بزرگترین نیروگاه برق خورشیدی جهان را افتتاح کرد | اتاق خبر
کد خبر: 320099
تاریخ انتشار: 4 اسفند 1394 - 01:55
انتظار می رود مجتمع نور یک که بزرگترین نیروگاه برق خورشیدی جهان محسوب می شود و در مراکش ساخته شده است بتواند انرژی مورد نیاز بیش از یک میلیون نفر را تامین کند و برق تولیدی اضافه بر مصرف به اروپا و آفریقا صادر شود.

اتاق خبر: سقوط قیمت جهانی نفت، به اقتصادهای کشورهای خارومیانه و شمال آفریقا آسیب زده است. بسیاری از رهبران کشورهای منطقه با مشاهده افت شدید قیمت ها احتمالا منتظر افزایش مجدد قیمت ها هستند. اما این سقوط قیمت با موارد قبلی متفاوت است و دولت ها باید استراتژی های جدیدی در زمینه انرژی و توسعه اتخاذ کنند.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ تلاش مراکش برای تبدیل شدن به یک مرکز مهم تولید انرژی های تجدید پذیر در منطقه، می تواند الگویی مناسب برای سایر کشورهای منطقه برای توسعه اقتصادی باشد.

مراکش از مدتی قبل در حال سرمایه گذاری عظیم در پروژه های انرژی های تجدید پذیر بوده، اما این سرمایه گذاری ها اکنون آشکار شده اند. شاید مهمترین پروژه این کشور، مجتمع تولید برق خورشیدی نور یک باید که در سحرای مراکش در نزدیکی شهر ورزازات واقع شده است. این مجتمع که در ماه جاری میلادی کار خود را آغاز کرده، از تکنولوژی بسیار پیشرفته ای برای ذخیره انرژی برای استفاده در شب و روزهای ابری بهره می گیرد.

بر اساس اعلام بانک جهانی، انتظار می رود مجتمع نور یک که بزرگترین نیروگاه برق خورشیدی جهان محسوب می شود، بتواند انرژی مورد نیاز بیش از یک میلیون نفر را تامین کند و برق تولیدی اضافه بر مصرف به اروپا و آفریقا صادر شود.

با توجه به اینکه مراکش حدود 97 درصد انرژی مورد نیاز خود را وارد می کند و هیچ ذخیره نفت و گازی در اختیار ندارد، دولت این کشور، توسعه انرژی های تجدید پذیر را تنها راه تضمین توسعه اقتصادی این کشور می بیند. این راهی است که دیگر کشورهای منطقه هم می توانند از آن پیروی کنند.

این پروژه که تا سال 2020 روزانه تا 2 هزار مگاوات برق تولید خواهد کرد، به کاهش شکاف بین مناطق شهری و روستایی این کشور کمک خواهد کرد.

از 9 میلیارد دلار سرمایه گذاری ای که در این پروژه انجام شده، یک میلیون دلار توسط یک بانک سرمایه گذار آلمانی، 400 میلیون دلار توسط بانک جهانی و 596 میلیون دلار از سوی بانک سرمایه گذاری اروپایی تامین شده است. بقیه ای مبلغ توسط دولت مراکش تامین شده است.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید