اقتصاد نفت محور به اقتصاد برق محور تبدیل شود | اتاق خبر
کد خبر: 320117
تاریخ انتشار: 4 اسفند 1394 - 03:26
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: در شرایطی که اقتصاد نفت و گاز برای ما حاکم شده و در حال از دست دادن درآمدهای نفتی هستیم، باید نگاه و مهندسی مجددی به تولید برق داشته باشیم.

اتاق خبر: هوشنگ فلاحتیان در پنجمین کنفرانس بین‌المللی رویکردهای نوین در نگهداشت انرژی اظهار داشت: صادرات برق یک راهبرد مهم در اقتصاد مقاومتی است و استفاده از گاز برای تولید برق و صادرات برق به سایر کشورها، از نظر استراتژیک و اقتصادی به نفع کشور خواهد بود.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ وی افزود: موضوع این کنفرانس نگهداشت انرژی است و بحث مهم ذخیره‌سازی را در دل خود دارد؛ چنانچه نیروگاهی که در طول شبانه‌روز با حداکثر توان برق تولید می‌کند و در طول روز بار کامل داشته و از نیمه شب به بعد بار کمتری از آن می‌گیریم، اگر بار تولیدی اضافی را ذخیره کنیم، نیاز کمتری به احداث نیروگاه‌های جدید خواهیم داشت.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه "این‌گونه کنفرانس‌ها باید ما را به سمت روش‌های اقتصادی‌تر و بهره وری بیشتر هدایت کند"، گفت: در حال حاضر 21.5 درصد تولید برق از نیروگاه‌های بخاری، 35 درصد از نیروگاه‌های گازی، 25 درصد از نیروگاه‌های سیکل ترکیبی، 15.2 درصد از نیروگاه های برقابی و مابقی از نیروگاه‌های اتمی، دیزلی، تولید پراکنده و تجدیدپذیر تامین می‌شود.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر از نظر ظرفیت نیروگاهی حائز رتبه اول در منطقه و خاورمیانه و رتبه چهاردهم جهانی است.

فلاحتیان تصریح کرد: مصرف برق کشور 10 سال پیش 125 میلیارد کیلووات ساعت بود که در پایان سال 93 به بیش از 220 میلیارد کیلووات ساعت رسیده و تا پایان سال جاری مصرف برق از مرز 230 میلیارد کیلووات ساعت خواهد گذشت.

این مقام مسئول با بیان اینکه "هم‌اکنون نزدیک به 60 درصد برق مصرفی کشور توسط بخش خصوصی تولید می‌شود"، گفت: رشد مصرف برق کشور حدود 6 درصد در سال و تعداد مشترکان برق هم اکنون 33 میلیون نفر است.

وی افزود: ر 10 سال گذشته بالغ بر 14 میلیون مشترک به جمع مشترکین برق اضافه شده و هم اکنون 99.9 درصد جمعیت کشور و تمامی روستاهای بیش از 20 خانوار برق‌دار هستند.

معاون وزیر نیرو با تاکید بر اینکه در برنامه ششم توسعه بایستی در 5 سال آینده 26 هزار مگاوات نیروگاه جدید احداث کنیم، گفت: از این ظرفیت در سال‌های آتی حدود 16 هزار مگاوات از طریق تبدیل نیروگاه‌های حرارتی به سیکل ترکیبی و 3 هزار مگاوت از طریق نیروگاه‌های DG و 5 هزار مگاوات از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر، بخصوص نیروگاه‌های بادی و فتوولتائیک تامین می‌شود.

وی ادامه داد: حضور پررنگ‌تر بخش خصوصی در صنعت برق کشور و تلاش برای تولید سالانه 1000 مگاوات نیروگاه تجدید پذیر از برنامه های وزارت نیرو در سالهای پیش رو است.

فلاحتیان با اشاره به کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی گفت: با توجه به بازار کنونی نفت و کاهش درآمدهای نفتی لازم است از این پس به عنوان یک حرکت زیست محیطی و ارزشی به تولید برق از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر توجه خاصی شود و همچنین از گاز برای تولید بیشتر برق استفاده کرده و به جای نفت، با سرمایه‌گذاری بر تولید برق، صادرات برق را در اولویت قرار دهیم.

معاون وزیر نیرو تصریح کرد: در شرایطی که اقتصاد نفت و گاز برای ما رقم زده و در حال از دست دادن درآمدهای نفتی هستیم، باید نگاه و مهندسی مجددی به تولید برق داشته باشیم و باید در این زمینه، اتاق فکری با عضویت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزارت نفت، وزارت نیرو و وزارت اقتصاد، برای معماری انرژی در سال‌های آینده تشکیل شود.

وی با اشاره به خودکفایی کشور در صنعت برق بخصوص احداث نیروگاه، اظهار داشت: استفاده از گاز برای تولید برق و صادرات برق به سایر کشورها، از نظر امنیتی و اقتصادی به نفع کشور خواهد بود.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو با بیان اینکه در 7 یا 8 سال آینده باید اولویت‌ها را به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر، ذخیره‌سازی و مدرنیزاسیون نیروگاه‌ها و خودرو‌های برقی سوق دهیم، افزود: نگاه متخصصان به انرژی در درازمدت در وهله اول ذخیره‌سازی انرژی و در وهله دوم استفاده از انرژی تجدیدپذیر است.

وی افزود: با شیرین کردن آب دریا و انتقال به فلات مرکزی مشکلات کشور در نقاطی که دارای تنش آبی هستند مرتفع خواهد شد ولی بهتر است مردم را به سمت سواحل جنوبی بکشانیم تا ضمن جلوگیری از مهاجرت به پیرامون شهرها، مشکلات مربوط به اشتغال نیز حل شود.

فلاحتیان با اشاره به اینکه با تمام همسایه‌های خود که دارای مرز خاکی هستیم مبادلات برق انجام می‌دهیم، گفت: امیدواریم مراودات برق با کشورهای حوزه خلیج فارس از طریق کابل‌های زیردریایی گسترش یابد.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید