آغاز بازارگردانی مراحل دوم و سوم اسناد خزانه اسلامی | اتاق خبر
کد خبر: 320143
تاریخ انتشار: 4 اسفند 1394 - 08:59
معاون توسعه بازار فرابورس ایران از آغاز فعالیت بازارگردان نمادهای'اخزا2' و'اخزا3' اسناد خزانه اسلامی خبر داد و گفت: از زمان عرضه اولیه این اسناد تاکنون یک هزار و 178 میلیارد تومان معامله در بازار اسناد خزانه اسلامی به ثبت رسیده است.

اتاق خبر: رضا غلامعلی پور با بیان اینکه به دنبال عرضه اولیه 4 نماد جدید اسناد خزانه اسلامی در بازار ابزارهای نوین مالی در هفته های گذشته شاهد استقبال بیش از پیش خریداران و فروشندگان این بازار هستیم، افزود: در مجموع تاکنون 11 هزار و 780 میلیارد ریال معامله در بازار اسناد خزانه اسلامی انجام شده است.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ معاون توسعه بازار فرابورس ایران با اشاره اینکه در حال حاضر معاملات در نمادهای اسناد خزانه اسلامی با حجم بسیار خوبی در حال انجام است، اظهار داشت: برای بهبود این روند، شرکت کارگزاری بانک کشاورزی به عنوان بازارگردان در نمادهای 'اخزا2' و 'اخزا3' فعالیت خود را آغاز کرده است.
به گفته وی، تعداد کل اوراق قابل تخصیص به پیمانکاران در مراحل دوم و سوم اسناد خزانه اسلامی شامل 20 میلیون ورقه یک میلیون ریالی(100 هزار تومانی) است که به ترتیب در روزهای 21 شریور و 21 مهرماه سال 95 سررسید می شوند.
غلامعلی پور معاملات ثانویه اسناد خزانه اسلامی را در راستای گسترش بازار بدهی و همچنین تسریع در تعیین تکلیف بدهی دولت با پیمانکاران ارزیابی کرد و گفت: این معاملات از مهرماه امسال در فرابورس ایران آغاز شده است و قیمت این اوراق تحت تاثیر دو عامل نرخ سود مورد انتظار بازار و فاصله تا سررسید اوراق در بازار تعیین می شود.
وی تصریح کرد: اگرچه در بازارهای مالی دنیا از اسناد خزانه به عنوان یکی از نقدشونده ترین اوراق یاد می شود اما با ورود بازارگردان به جریان معاملات اسناد خزانه اسلامی در فرابورس ایران، این اطمینان به معامله گران داده می شود که با خیال آسوده تر نسبت به خرید و نگهداری این اسناد اقدام کنند.
غلامعلی پور با یادآوری این مطلب که کارگزاری بانک کشاورزی پیش از این بازارگردانی اسناد خزانه اسلامی در نماد 'اخزا1' را برعهده گرفته بود، ادامه داد: این کارگزاری بازارگردانی اوراق را در هریک از نمادهای 'اخزا2' و 'اخزا3' با در نظر گرفتن دامنه مظنه 0.5 درصدی و تعهد حداقل معاملات روزانه به میزان 250 هزار ورقه انجام خواهد داد.
معاون توسعه بازار فرابورس ایران خاطرنشان کرد: بازارگردان با هدف ایجاد اطمینان بیشتر در جهت نقد شوندگی اوراق، همواره به قیمت بازار و در چارچوب مقررات اقدام به خرید و فروش اوراق می کند اما سرمایه گذاران در صورت وجود مظنه بهتر خرید یا فروش، می توانند با مظنه مد نظر خود داد و ستد کنند.
بر اساس گفته وی، علی رغم نبود بازارگردان در دو هفته ای که از معاملات ثانویه اسناد در فرابورس می گذرد، نوسان بسیار کمی در قیمت ها پدید آمده است و پیش بینی می شود با وجود بازارگردان، ثبات بیشتری در نرخ و بازده این اسناد شاهد باشیم.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید