امکان تقلب در انتخابات وجود ندارد | اتاق خبر
کد خبر: 320345
تاریخ انتشار: 4 اسفند 1394 - 14:39
مطهری در دانشگاه تهران:
کاندیدای انتخابات مجلس گفت: سیستم برگزاری انتخابات با توجه به ناظران به گونه‌ای است که امکان تقلب به آسانی فراهم نیست و نتیجه واقعی با مقدار جزئی تخلفات اعلام می‌شود.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، علی مطهری سرلیست فهرست صدای ملت برای انتخابات مجلس شورای اسلامی در نشست این گروه با موضوع «مطالبات دانشگاهیان از مجلس آینده»  در دانشگاه تهران سخنرانی کرد.

مطهری گفت: در اوایل انقلاب عده‌ای معتقد بودند جمهوریت و اسلامیت نظام با هم سازگار نیست اما پاسخ این ابهام این بود که در کشوری که اکثریت آن مسلمان هستند، ایجاد جمهوری اسلامی ایرادی ندارد.

نماینده مردم تهران ادامه داد: امروز نیز ما دارای دموکراسی مطلق نیستیم بلکه دموکراسی محدود در چارچوب اسلام را تجربه می‌کنیم.

مطهری با اشاره به تصویب نظارت استصوابی در مجلس چهارم گفت: بر این اساس مقرر شد صلاحیت نمایندگان توسط شورای نگهبان بررسی شود که در همین راستا محدودیت‌هایی ایجاد شد و مقرر شد غیر از استعلامات چهارگانه که در مورد سابقه افراد انجام می‌شد، تحقیقات محلی نیز صورت گیرد.

نامزد فهرست صدای ملت در انتخابات مجلس اظهار داشت: در شیوه جدید بررسی صلاحیت‌ها، اگر اطلاعات نهادها از فرد نامزد کافی و کامل نبود، فرد به دلیل عدم احراز، رد صلاحیت می‌شد و در ادامه گذشته سیاسی افراد نیز جزو ملاک‌های بررسی صلاحیت قرار گرفت و اگر فردی در تجمعات و اعتراضات حضور داشت، رد صلاحیت می‌شد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: من شنیده‌ام در شورای نگهبان گفته شده باید قانون انتخابات اصلاح شود؛ در مجلس نهم باید قانون انتخابات اصلاح شود، زیرا پیِ این قانون به تنِ نمایندگان فعلی مجلس خورده است.

مطهری تصریح کرد: تحمیل افراد صالح به مردم و خیرخواهی در این خصوص، به نفع مردم نیست زیرا مانع از رشد اجتماعی مردم می‌شود.

وی با اشاره به سخنرانی شهید مطهری در این خصوص گفت: شهید مطهری هشت سال قبل از انقلاب اعلام کردند تحمیل وکیل ولو صالح به مردم باعث می‌شود مردم رشد اجتماعی پیدا نکنند و اگر مردم صد بار هم اشتباه کنند، باز هم باید اشتباه کنند تا رشد اجتماعی لازم را پیدا کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر اینکه برخی امور، اجباربردار نیست، گفت: اگر مردم را بترسانید که در مسائل مختلف، فکر و اظهارنظر نکنند، رفته‌رفته موجب می‌شود مردم رشد نکنند.

مطهری با تاکید بر اینکه ایمان بعد از شک، بالاتر از ایمان قبل از شک است، گفت: شهید مطهری هم در خاطرات خود می‌گوید «من در سن 17 تا 18 سالگی به خدا، خلقت و همه چیز شک کردم. حتی بیمار شدم و به بیمارستان رفتم، اما بعد از آن به یقین رسیدم».

وی ابراز امیدواری کرد مشکلی که در کشور ما در خصوص انتخابات وجود دارد که چهار سال یک بار هم تکرار می‌شود، حل شود.

مطهری در بخش دیگری از سخنرانی خود در پاسخ به سؤال یکی از دانشجویان در خصوص بررسی پرونده سران فتنه در قوه قضائیه و صلاحیت قوه قضائیه در این خصوص، گفت: قانون اساسی نباید نقض شود. در قانون اساسی به صراح تاکید شده است که حبس و زندانی کردن افراد بدون حکم قضایی، خلاف قانون است. باید این افراد در دادگاه صالحه، حق دفاع از خود و استفاده از وکیل را داشته باشند.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: شاید نقش اصلی را در سال 88 برخی نهادهای حکومتی داشتند که اینها را تحریک کردند؛ البته خود آقای احمدی‌نژاد هم شیطنت کرد.

وی گفت: اینکه منتقدان را حصر کنیم و این امر تبدیل به رویه شود، اشتباه است؛ من مخالف با حصر آیت‌الله منتظری بودم. نباید این کار به رویه تبدیل شود.

مطهری تاکید کرد: کسانی که امروز در قبال این موضوعات سکوت می‌کنند، شاید فردا همین بلا به سر خودشان بیاید. اینکه فکر کنیم می‌توانیم هر کسی را که پایگاهی در میان مردم دارد را حصر کنیم و بعد شش ماه مانده به فوتش آزاد کنیم، درست نیست.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به تاثیر فشارهای بیرونی بر قوه قضائیه، گفت: در دادگاه متهمان شیراز من کاملاً این فشار را احساس کردم. افرادی که آن جرم را انجام داده بودند، به یک سال زندان و 10 ضربه شلاق به صورت تعلیقی محکوم شدند؛ به این صورت که اگر جرم آنها تکرار شود، مجازات تکرار می‌شود. اما دانشجویی که آن مراسم را برگزار کرده بود به یک میلیون تومان جریمه، رئیس دانشگاه به انفصال موقت از خدمت و معاون دانشجویی به انفصال قطعی از خدمت محکوم شد.

وی در خصوص مجلس ششم نیز گفت: مجلس ششم غیر از تحصن و لوایح دوقلو که تندرو بود، در مجموع مجلس خوبی بود و توجه خوبی به حقوق ملت داشت؛ حتی نامه‌شان به رهبری هم نامه خوبی بود.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: اگر بتوانیم مجلس ششم را مجلس افراطیِ اصلاح‌طلبی بنامیم، مجلس نهم نیز مجلسِ افراطیِ اصولگرایی بود.

مطهری ادامه داد: تبلیغاتی که راجع به مجلس ششم شده، واقعیت ندارد زیرا کارنامه مجلس ششم نقاط مثبتی نیز دارد.

وی در خصوص حضور زنان در جامعه گفت: فرقی میان حضور زنان و مردان در جامعه نیست، ملاک شایستگی‌هاست. آنچه اسلام تاکید کرده، رعایت پوشش اسلامی و عدم اختلاط است که این موارد در مورد مردها هم وجود دارد؛ اما چون خانم‌ها تاثیر بیشتری دارند، بر حجاب آنها تاکید بیشتری شده است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در خصوص برگزاری و سلامت انتخابات مجلس نیز گفت: به این دولت در اجرای انتخابات اعتماد بیشتری است. سیستم برگزاری انتخابات با توجه به ناظران به گونه‌ای است که امکان تقلب به آسانی فراهم نیست و نتیجه واقعی با مقدار جزئی تخلفات اعلام می‌شود.

مطهری در پاسخ به سؤالی در خصوص نظارت مجلس بر ارگان‌های زیر نظر رهبری، گفت: طبق اصل 84 و 86 قانون اساسی، هر نماینده می‌تواند در مورد مسائل کشور اظهارنظر کند.

وی ادامه داد: رهبری هم فرمودند حتی از دفتر من و نهادهای زیرمجموعه من هم می‌توانید تحقیق کنید.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بخشی از مشکلات ما ناشی از نهادهای حکومتی است که به کارتل‌های بزرگی تبدیل شدند و مالیات نمی‌دهند؛ اینها قدرت عظیمی در کنار دولت هستند که می‌توانند اراده کرده و حتی قیمت سهام بورس را کاهش دهند.

مطهری در خصوص حمایت کشورهای ابرقدرت از اصلاح‌طلبان، گفت: من نمی‌دانم اینها چطور حمایت کردند؛ ما ماهواره نداریم، نمی‌دانیم BBC و VOA چه می‌گویند؟ فقط شنیده‌ایم که عده‌ای از ما می‌خواهند برائت بجوییم.

وی این امر را شارلاتان‌بازی سیاسی خواند و گفت: ما انقدر بیکار نیستیم که ببینیم صبح تا شب BBC چه می‌گوید و ما برائت بجوییم.

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید