بی تاثیر بودن حذف صفر از پول ملی بر اقتصاد | اتاق خبر
کد خبر: 320846
تاریخ انتشار: 10 اسفند 1394 - 11:51
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت و گو با اتاق خبر اعلام کرد
مهدی تقوی: با بالاتر رفتن تورم مردم نیاز بیشتری به پول برای مبادلات خود پیدا می کنند و اضافه کردن صفر به پول ملی با همین هدف صورت می گیرد.

اتاق خبر- تحلیلگر اقتصادی و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در مورد حذف صفر از پول ملی اعلام کرد که این اقدام در اقتصاد کشور تاثیر خاصی نخواهد گذاشت.
مهدی تقوی تحلیلگر اقتصادی و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت و گویی که با اتاق خبر داشت در مورد حذف صفر از پول ملی این اقدام را در کشورهای دیگر مسبوق به سابقه دانست و ادامه داد: در حال حاضر با وجود تورم در کشور اضافه کردن صفر و حذف آن اقدامی عجیب به شمار نمی رود. این امر در دنیا و در کشورهایی مانند آمریکا و ایتالیا نیز انجام شده و تاثیر خاصی بر اقتصاد کشور ها نداشته است.
تقوی با رد تاثیر روانی حذف صفر از پول ملی کشور، مدافعان این نظریه را نا آشنا با علم اقتصاد دانست و گفت: در سایر کشور این گونه اقدامات انجام شده است. در حقیقت با بالاتر رفتن تورم مردم نیاز بیشتری به پول برای مبادلات خود پیدا می کنند و اضافه کردن صفر به پول ملی با همین هدف صورت می گیرد.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه اضافه کردن صفر و تهیه پول برای دولت هزینه بر است، ادامه داد: در چنین شرایطی دولت ها تلاش می کنند با حذف صفر از پول ملی هزینه تولید اسکناس را پایین بیاورند.
این تحلیلگر اقتصادی با بیان اینکه می توان هر دو واحد پولی جدید و قدیم را به طور همزمان استفاده کرد گفت: در این مورد با توجه اینکه هر دو واحد پولی ارزش یکسانی دارند می توان به تدریج واحد پولی قدیمی را حذف کرد.
تقوی با بیان اینکه ارزش سکه در شرایط فعلی ارزش خاصی ندارد ادامه داد: در شرایط کنونی اقتصادی سکه ارزش گذشته را ندارد و به غیر از سکه های 5000 ریالی، سایر سکه ها بدون استفاده هستند.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در بخش دیگری در مورد نرخ ارز و صحبت هایی در مورد تک نرخی شدن آن گفت: در صورتی که منابع مالی جدیدی که به دلیل لغو تحریم ها به دولت برسد امکان کاهش نرخ ارز به زیر 3000 تومان وجود دارد. اما در صورتی که دولت قصد جبران کسری بودجه خود را داشته باشد، امکان دارد دولت نرخ ارز را بالا ببرد.
این تحلیلگر اقتصادی با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور و تاثیر آن بر نرخ ارز گفت: در صورت تک نرخی شدن ارز، با توجه به شرایط کشور احتمال تغییر نرخ آن وجود دارد و در صورتی دولت در نرخ ارز دخالت نکند پیشبینی من برای سال آینده نرخ ارز، قیمتی در حدود 3000 و زیر 3000 تومان است.

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید