نقش خودروسازان در نوسانات بورس | اتاق خبر
کد خبر: 321447
تاریخ انتشار: 8 اسفند 1394 - 14:38
یک کارشناس اقتصادی در گفت و گو با اتاق خبر تشریح کرد
علیرضا کدیور: افزایش شاخص های بورس به دلیل مسائل سفته بازی و جو روانی از سوی خودرو سازان صورت می گیرد.

اتاق خبر- یک کارشناس مسائل اقتصادی در مورد نوسانات اخیر بورس با بیان این نکته که شاخص بورس در حال افزایش است، آغاز این روند را از دی ماه و لغو تحریم ها عنوان کرد.
علیرضا کدیور کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با اتاق خبر در مورد روند افزایش شاخص بورس، ادامه داد: در حقیقت علت اصلی این موضوع، لغو تحریم ها و خوشبینی نسبت به آینده اقتصاد کشور است. بخش عمده این افزایش شاخص نیز به دلیل رشد شرکت های خودرویی اتفاق افتاده است.

کدیور در مورد تاثیر خودروسازان بر بازار بورس افزود: شرکت های خودرویی وضعیت مالی مناسبی ندارند و حتی قراردادهای این خودروسازان با شرکت های خارجی نتوانسته وضعیت مالی این شرکت ها را بهبود ببخشد. با این حال این شرکت ها به دلیل هجوم خریداران و سفته بازی های صورت گرفته در این میان، این شرکت ها با رشد روبه رو شده اند. رشد این شرکت ها بر سایر شرکت های حاضر در بورس نیز تاثیر گذاشته است.
این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان این نکته که نوسانات سهام شرکت های خودرویی بر سایر شرکت های حاضر در بورس اثرگذار بوده است، ادامه داد: این امر نشانگر این است که بازار بورس پشتوانه بنیادی و مستحکمی برای رشد و باقی ماندن در این شرایط را ندارد و افزایش شاخص های بورس به دلیل مسائل سفته بازی و جو روانی از سوی خودرو سازان صورت می گیرد.
وی وضعیت بورس را برای سال آینده متاثر از قیمت مواد معدنی و نفت خواهد بود، افزود: با توجه به اینکه بیش از 50 درصد سهام عرضه شده در بورس متعلق به شرکت های فعال در زمینه نفت، پتروشیمی، فلزات و معدن است، روند قیمت جهانی این مواد بر روی بورس تاثیر خواهد گذاشت.
کدیور با در حال افت توصیف کردن قیمت مواد معدنی و خام در جهان، گفت: قیمت جهانی مواد خام در سال آینده چندان افزایش نخواهد داشت و به نظر می رسد که این روند بر شاخص بورس تاثیر گذار خواهد بود و با این حساب شاخص بورس افزایش چندانی نخواهد داشت.
این کارشناس مسائل اقتصادی با تاکید بر تاثیر نوسانات جهانی بر بورس گفت: به نظر من شاخص بورس رشد معنا داری نخواهد داشت. شاید نوساناتی در حد یک یا دو درصد را در بورس شاهد باشیم اما رشد معنا داری را شاهد نخواهیم بود.

94105 ت

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید