جریمه غولهای نفتی ،توتال و ویتول، به دلیل تخلف در عراق | اتاق خبر
کد خبر: 322124
تاریخ انتشار: 10 اسفند 1394 - 08:46
شرکت نفتی توتال فرانسه به دلیل گناهکار شناخته شدن در پرونده فساد مالی در برنامه نفت در برابر غذا در عراق 750 هزار یورو (826 هزار و 125 دلار) جریمه شد.

اتاق خبر: قضات دادگاه تجدیدنظر پاریس طی حکمی اعلام کردند که توتال در خصوص به فساد کشاندن کارکنان خارجی برنامه نفت در برابر غذا گناهکار است.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ این جریمه در شرایطی است که توتال در سال 2013 از سوی دادگاهی در پاریس در خصوص تمام اتهامات تبرئه شده بود.

ژان ویل وکیل توتال گفت: از این حکم مایوس شده است. شرکت فرانسوی توتال از طریق سخنگوی خود اعلام کرد که در حال ارزیابی اقدام بعدی خود در این خصوص است.

همچنین شرکت واسطه نفتی ویتول نیز از سوی قضات دادگاه پاریس 300 هزار یورو جریمه شد. شرکت سوئیسی اعلام کرد که در حال برنامه‌ریزی برای فرجام‌خواهی در خصوص این حکم به دادگاه عالی فرانسه است.

آندریا شلاپفر سخنگوی ویتول گفت: این شرکت به تکذیب اتهامات فساد مالی مطرح شده در فرانسه ادامه خواهد داد. این شرکت در حال حاضر به یکی از اتهامات خود در آمریکا اعتراف کرده و به پرداخت 17.5 میلیون دلار جریمه برای پرداخت رشوه در عراق موافقت کرده است.

کمپین نفت در برابر غذای سازمان ملل به رژیم سابق صدام در عراق اجازه داد که در سال‌های 1996 تا 2003 برای به دست آوردن غذا و دارو نفت خام این کشور را بفروشد.

عراق مدعی است که مردم این کشور هفت میلیارد دلار کمک‌های بشردوستانه را به دلیل فساد دولتی در این برنامه از دست داده‌اند.

94109

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید