از حداد عادل متشکرم که در برابر جوک سازی ها خویشتنداری کرد | اتاق خبر
کد خبر: 322580
تاریخ انتشار: 11 اسفند 1394 - 20:03
ابطحی :
محمدعلی ابطحی در یادداشتی که روزنامه اعتماد آن را منتشر کرده است نوشت:شاید حرف‌زدن درباره اخلاق پیروزی و شکست نیازمند پیش‌کشیدن موضوع کلی‌تر و عمومی‌تر اخلاق در سیاست باشد.

اتاق خبر - در کشوری که اسلام دین رسمی‌اش است، اسلامی که مهم‌ترین رسالت پیغمبرش، رسالتی اخلاقی است، رعایت اخلاق در همه عرصه‌ها و ازجمله سیاست بیش از دیگر کشورها موردانتظار است. اما آنچه در سیاست دیده می‌شود، چیزی جز این است. به‌ویژه در دوره‌ای از تاریخ جمهوری اسلامی ایران، شاهد بودیم که بداخلاقی‌های سیاسی به عرف تبدیل شده بود و در میان بالاترین سطوح مدیران جامعه و مسئولان دولتی و رسانه‌های حامی آنها، این بداخلاقی‌ها رواج داشت. به‌طوری‌که نه‌تنها بداخلاقی ضدارزش محسوب نمی‌شد که مورد تقدیر و تشویق هم قرار می‌گرفت.


اما انتخابات هفتم اسفندماه نشان داد بداخلاقی سیاسی در میان مردم ایران جایی ندارد و چه‌بسا که شکست افراط‌گرایان بداخلاق را نیز بتوان ناشی از همین دانست. اوج این بداخلاقی‌ها انتساب جریان اصلاح‌طلب که موردپذیرش شورای نگهبان هم بود، به انگلیس برای رسیدن به اهداف خاص بود. اما نتیجه نشان داد که بداخلاقی موردپذیرش جامعه نیست. جامعه‌ای که بااخلاق و آرام از یک گذر مدنی عبور کرد، نشان داد بداخلاقی را با بداخلاقی جواب نمی‌دهد بلکه مسیرهای مدنی را در این زمینه طی می‌کند. این خود باید درسی برای همه جناح‌ها در کشور باشد. با وجود این معتقدم رعایت اخلاق پیروزی، در این روزها از رعایت اخلاق شکست دشوارتر و مهم‌تر است.
مهم‌ترین ویژگی اخلاق پیروزی آن است که هر جناح و گروهی که در رقابت انتخاباتی پیروز شد، جناح رقیب را حذف‌شده نبیند و بداند که رقیب هم جزئی از جامعه ایران است. به همین دلیل است که جناح پیروز باید شرایطی را ایجاد کند تا همه بتوانند در آن برای خدمت به مردم تلاش کنند. از همین رو انتخاب‌شدگان از این لحظه به بعد وظیفه بسیار مهمی برای خدمت به مردم دارند. زیرا این مردم بودند که با تمام دلخوری‌ها هفتم اسفندماه را به روزی تاریخی تبدیل کردند و این حضور است که باید از آن پاسداری شود. با استفاده از این حضور باید بتوان امنیت را که نقطه عطف جامعه ماست، حفظ کرد.
انتخابات هفتم اسفندماه نشان داد تندروی‌ها و بداخلاقی‌ها جایی در جامعه ما ندارد و این اعتدال است که باید جایگزین آنها شود. بنابراین باید نسبت به خطر رعایت‌نکردن اخلاق پیروزی هشدار داد و از همه خواست که به جای حذف یکدیگر به خدمت فکر کنند و بدانند اگر در این مسیر دچار بداخلاقی شوند در بزنگاهی دیگر موردپذیرش مردم قرار نخواهند گرفت. در پایان لازم می‌دانم به سهم خودم از جناب آقای غلامعلی حدادعادل تشکر کنم که در برابر موج جوک‌سازی‌ها که گاهی این یا آن جناح هم برایش فرقی ندارد و به همه می‌تازد، سعه‌صدر و تحمل لازم را نشان دادند و امیدوارم این رفتارها جای بدرفتاری‌ها را در ایران بگیرد.
94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید