نشست بین المللی دیپلماسی آب برای احیای دریاچه ارومیه در تبریز | اتاق خبر
کد خبر: 322630
تاریخ انتشار: 11 اسفند 1394 - 23:24
نشست بین المللی آب برای احیای دریاچه ارومیه روز سه شنبه با حضور دانشمندان آب جهان اسلام در دانشگاه تبریز برگزار شد.

اتاق خبر: قائم مقام دانشگاه تبریز در حاشیه این همایش گفت: در این نشست 12 نفر از دانشمندان مسلمان از کشورهای آمریکا، انگلستان، ترکیه، مالزی، پاکستان، مصر و اردن حضور دارند.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ حمید رضا قاسم زاده، با بیان اینکه در حدود 100 متخصص داخلی و خارجی در این نشست حضور دارند، افزود: از دانشگاه های تبریز، شریف، اصفهان، مشهد و ارومیه و ستاد احیای دریاچه ارومیه، ستاد بحران استان و کارشناسان آب منطقه ای استان در این نشست حضور دارند
وی اظهار کرد: این نشست با هدف دستیابی به راه حلی علمی و عملی با توجه به تجربیات متخصصان امر در سایر پروژه های مشابه برای نجات دریاچه ارومیه است.
قاسم زاده گفت: به دنبال این هستیم که موضوع دریاچه به عنوان یک موضوع بین المللی در بین کشورهای اسلامی مطرح شود تا بتوانیم از ظرفیت ها و پتانسیل های آنها برای احیای این دریاچه کمک بگیریم.
دریاچه ارومیه با پنج هزار کیلومتر مربع وسعت بزرگترین آبگیر فلات ایران است که در 2 دهه اخیر به دلیل خشکسالی ها، بهره برداری بی رویه از آبهای زیرزمینی، ایجاد سدهای مخزنی و افزایش متوسط دمای هوا با کمبود شدید آب روبرو شده است؛ در زمان حاضر دو سوم از وسعت این دریاچه به شوره زار تبدیل شده است.
دریاچه ارومیه، بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه آب شور دنیاست. آب این دریاچه بسیار شور و بیشتر از رودخانه های زرینه رود، سیمینه رود، تلخه رود، گدار، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می شود. عمیق ترین نقطه این دریاچه 16 متر بود.
این دریاچه چند سالی است با بحران خشکی مواجه شده و بیش از 95 درصد آب خود را از دست داده است، اکنون ستاد احیای دریاچه ارومیه با تصویب 26 پیشنهاد در قالب مصوبه ای تلاش می کند این حوضه آبی ارزشمند را نجات دهد.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید