اظهارنظر حجتی درباره قاچاق میوه | اتاق خبر
کد خبر: 322632
تاریخ انتشار: 11 اسفند 1394 - 23:30
وزیر جهاد کشاورزی درباره میوه‌های لوکس گفت که نه این میوه‌ها را دیده‌، نه خورده‌ و نه بلد است نام آنها را به درستی تلفظ کند.

اتاق خبر: محمود حجتی - وزیر جهاد کشاورزی - صبح امروز با حضور در جلسه علنی شورای شهر تهران درباره‌ قاچاق میوه‌های لوکس در تهران افزود:در این حوزه همه صاحب دغدغه هستیم و در واقع با توجه به قوانین موجود و مصوب شده وزارت جهاد کشاورزی از میادین میوه و تره‌بار خارج شده است و در این زمینه باید سازوکار همکاری مشترک با دیگر دستگاه‌های ذیربط داشته باشیم و قطعا ما نیز نگرانی‌هایی در بخش میوه و تره‌بار داریم.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ در این حوزه همه صاحب دغدغه هستیم و در واقع با توجه به قوانین موجود و مصوب شده وزارت جهاد کشاورزی از میادین میوه و تره‌بار خارج شده است و در این زمینه باید سازوکار همکاری مشترک با دیگر دستگاه‌های ذیربط داشته باشیم و قطعا ما نیز نگرانی‌هایی در بخش میوه و تره‌بار داریم.

با هماهنگی‌هایی که با وزیر کشور انجام شده و جلسات مختلفی که داشته‌ایم اقدامات خوبی نسبت به جلوگیری از قاچاق این محصولات انجام گرفته و خواهد گرفت. البته باید بگویم که برخی از این میوه‌هایی که خارجی نامیده می‌شوند، همچون نارنگی پاکستان در داخل کشور نیز تولید می‌شوند و به نام نارنگی پاکستانی لقب گرفته است.

مدیریت اراضی و پارک‌ها، قاچاق میوه، حمایت از تولیدکنندگان محصولات از جمله محورهای مورد بحث وزیر جهاد کشاورزی بود که ضمن ابراز نگرانی‌ نسبت به آنها به پاسخگویی در این زمینه‌ها پرداخت.

 محمود حجتی - وزیر جهاد کشاورزی - صبح امروز با حضور در جلسه علنی شورای شهر تهران با بیان این‌که در سنوات گذشته بحثی میان منابع طبیعی و شهرداری تهران در خصوص مدیریت اراضی و پارک‌ها ایجاد شد، گفت: نهایتا در چارچوب قوانین به این نتیجه رسیدیم که اراضی و پارک‌ها به صورت امانت در اختیار شهرداری‌ها به خصوص شهرداری تهران قرار گیرد، اما هیچ‌گونه دخل و تصرفی در آن ایجاد نشود.

وی با اشاره به جنگل‌کاری‌هایی که در حومه شهر تهران از جمله جاجرود، کوهسار و ... توسط شهرداری تهران انجام شده است، ادامه داد: در حال حاضر شهرداری تهران به صورت امانی فضاهای سبز را در اختیار مردم قرار می‌دهد، اما هیچ‌گونه دخل و تصرفی در آن ندارد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این‌که ما دغدغه‌هایی در بخش تولید داریم، چرا که کشاورزان حداقل بهره را به عنوان تولید‌کننده محصولات می‌برند، ادامه داد: پس از ارزیابی‌های به عمل آمده مشخص شده است که بهره کشاورزان از محصولات خود تنها 30 درصد است و 70 درصد قیمت نیز به بخش‌های دیگر اختصاص می‌یابد و در حال برنامه‌ریزی هستیم که حمایت بیشتری از تولید‌کنندگان محصولات داشته باشیم و تولید‌کنندگان نیز به طور مستقیم بتوانند محصولات خود را عرضه کنند و با این اقدام اجحافی در حق هیچ کشاورزی نمی‌شود، ولی متاسفانه سازوکار موجود این امکان را در اختیار تولید‌کننده نمی‌گذارد که مستقیما محصولات خود را عرضه کنند.

حجتی با اشاره به نگرانی جهاد کشاورزی از اراضی مربوط به حریم گفت: با این‌که ما بیشترین نگرانی را داریم، اما چه کنیم که دست ما کوتاه است و ما در اراضی حریم حرف اول را نمی‌زنیم.

وی با بیان این‌که جهاد کشاورزی در تعیین محدوده حضور ندارد و در محدوده حریم نیز تنها صاحب یک رای است، اظهار کرد: حریم اصلا حساب و کتابی ندارد و شورای عالی معماری و شهرسازی می‌خواست تصمیمی عجیب بگیرد هرچند که آن را اصلاح کرد و براین اساس در یک شهر کمتر از 1000 نفر، 170 برابر محدوده قانونی حریم تصویب کرده بود که اقدام درستی نبود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این‌که نزدیک به 100 هزار ساخت‌وساز غیرمجاز در سطح کشور صورت گرفته که اتفاقا اجازه نهادهای ذیربط را نیز داشته‌اند، گفت: ما تنها توانسته‌ایم از آنها شکایت کنیم و در دادگاه‌ها نیز این موضوع در حال پیگیری است و باید مشکلاتی که در حریم وجود دارد ریشه‌یابی شده و دستگاه‌های مختلف این موضوع را پیگیری کنند.

حجتی با بیان این‌که ما خواهان آن هستیم که ساخت‌وساز‌های غیرقانونی انجام نشود در پاسخ به اظهارات اعضای شورای شهر، اظهار کرد: کشاورزی در همه دنیا یک بحث راهبردی است و در دنیا 10 درصد از میزان تولیدات کشاورزی صادر و مابقی در داخل کشورهایشان استفاده می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی درباره‌ وضعیت گندم مصرفی کشور با بیان این‌که در بخش ذخیره و تولید گندم وضعیت بسیار خوب است، گفت: در بحث کلان ما برنامه این است که تراز کشور را در بحث واردات به صفر برسانیم.

وی درباره برخی ابهامات در خصوص سلامت غذایی نیز گفت: مباحثی که عضو شورای شهر مطرح کرده‌اند به نظر می‌رسد مستنداتش مربوط به گذشته است که البته امروزه با آنکه ما با مشکلاتی مواجه هستیم، اما اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است، چرا که در حال حاضر ما به کشورهای توسعه یافته‌ای که در حوزه واردات قوانین سختگیرانه‌ای دارند محصولات را صادر می‌کنیم به‌طوری که محصولات لبنی ما در بسیاری از کشورها از جمله روسیه وارد شده و نزدیک به 500 میلیون دلار محصولات لبنی صادر کردیم که قطعا بالای 100 میلیون دلار آن صادرات به کشورهایی بوده که قوانین سخت‌گیرانه‌ای داشته‌اند.

حجتی در خصوص استفاده از سم‌های غیرمجاز نیز اظهار کرد: 1000 واحد سم‌فروشی در کشور فعالیت می‌کنند که مجوزی ندارند، هرچند نظامی را طراحی کرده‌ایم که به نحوه‌ واردات سم‌ها نظارت بیشتری داشته باشیم و هر روزه این سموم مورد بررسی قرار می‌گیرند اما قطعا سم‌های خطرناکی نیز تولید می‌شود که امروزه استفاده از آنها ممنوع است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه لایحه‌ای در حال تنظیم است که اگر فردی نسبت به فروش سم غیرقانونی اقدام کند مغازه آن بسته می‌شود، گفت: البته شبکه قاچاق نیز در این خصوص وجود دارد که باید با آن برخورد شود.

وی درباره کشت محصولات با آب آلوده در تهران افزود: این اتفاق فوق‌العاده کاهش یافته است و اگر کشتی هم انجام می‌شود قطعا معدوم خواهد شد و توصیه ما این است که در این زمین‌ها زراعت چوب انجام گیرد.

حجتی در خصوص دست‌درازی برخی تعاونی‌ها به اراضی گفت: در رابطه با تعاونی‌ها اقدامات اشتباهی در گذشته صورت گرفته که باید بگویم وزیر جهاد کشاورزی مسوول خانه‌دار و یا زمین‌دار شدن مردم نیست و نباید زمین‌ها واگذار شوند و این اقدام سال‌های گذشته گرفتاری‌هایی را برای دولت ایجاد کرده به طوری که در سال 1363 شهرک زیتون واگذار شده و چند هزار سند دست مردم است، اما از سویی شورای عالی شهرسازی، محیط زیست و شورای شهر تقاضا دارند که ساخت‌وسازی در آن صورت نگیرد و رهبر انقلاب نیز به این موضوع چندین بار ورود پیدا کرده که مقرر شده وزارت راه و شهرسازی زمین‌های معوضی به مردم بدهد.

وزیر جهاد کشاورزی در مورد میوه‌های قاچاق نیز ادامه داد: وضعیت ما از لحاظ تولید میوه مشخص است و در حال حاضر ایران چهار درصد تولیدات جهانی مرکبات را دارد و در خیلی از محصولات نیازی به واردات نداریم، ولی متاسفانه قاچاق نیز صورت می‌گیرد و حتی علاوه بر مشکلات اقتصادی مشکلات بهداشتی نیز ایجاد کرده به گونه‌ای که بیماری مگس مدیترانه‌ای و مگس زیتون حاصل محصولات قاچاق هستند.

وی با بیان این‌که وزارت جهاد کشاورزی آمادگی کاملی برای همکاری با شهرداری تهران در حوزه میادین میوه و تره‌بار دارد، اظهار کرد: در برنج تولیدی کشور هیچ مشکلی نداریم، ولی در منطقه‌ای در شمال کشور در برنج تولید شده فلزات سنگین وجود دارد که در حال هماهنگی هستیم محصولات دیگری در این زمین کشت شود که مشکلی نداشته باشیم.

حجتی با اشاره به این‌که محصولات تراریخته در کشور تولید نمی‌شود، گفت: ذرت وارداتی، پنبه و بعضی از محصولات وارداتی به صورت تراریخته تولید می‌شود و کشورهای آمریکا، برزیل، پاکستان، چین این محصولات را تولید و صادر می‌کنند.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید