کاهش تولید نفت اوپک در نشست آتی بعید است | اتاق خبر
کد خبر: 322641
تاریخ انتشار: 12 اسفند 1394 - 00:15
به گفته منابع آگاه و هیئت های نمایندگی کشورها در نزد اوپک حتی اگر قیمت ها بسیار پایین باقی بماند، خیلی بعید است اوپک در نشست ماه ژوئن تولید خود را کاهش دهد.

اتاق خبر: به گفته منابع آگاه و هیئت های نمایندگی کشورها در نزد اوپک، در حالی که خیلی زود است درباره اینکه تولید ایران با چه سرعتی افزایش خواهد یافت اظهار نظر شود، حتی اگر قیمت ها بسیار پایین باقی بماند، خیلی بعید است این سازمان در نشست بعدی خود در ماه ژوئن تولید خود را کاهش دهد.
بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ این منابع که شامل مقاماتی از کشورهای خاورمیانه بودند گفتند، کشورهای عضو اوپک نظیر عربستان نیز می خواهند قبل از برداشتن هرگونه گام بیشتر برای تثبیت قیمت ها تعهد روسیه به فریز تولید را بیازمایند.
بیش از 18 ماه پس از آنکه قیمت نفت به دلیل مازاد عرضه شروع به سقوط کرد، کشورهای عربستان، قطر، ونزوئلا و روسیه ماه گذشته توافق کردند که تولید خود را در سطح ماه ژانویه فریز کنند. این اولین اقدام جهانی برای محدود کردن عرضه نفت در طی 15 سال گذشته محسوب می شود.
علی النعیمی، وزیر نفت عربستان، هفته گذشته گفت، کاهش عرضه در دستور کار قرار ندارد. وی در عین حال اضافه کرد که فریز تولید تنها اولین گام برای برقراری توازن در بازار پس از رسیدن قیمت ها به پایین ترین رقم در 12 سال گذشته است.
یک منبع آگاه از یکی از تولید کنندگان خاورمیانه ای عضو اوپک گفت: «شاید تا پایان سال جاری، یعنی زمانی که مشخص شود ایران دارد درباره چه مقدار افزایش تولید حرف می زند، کاهش تولید امکان پذیر باشد. اما در ماه ژوئن نه.»
ماه گذشته اظهارات متناقضی از سوی ایران منتشر شد که حاکی از این بود، تهران ممکن است در طی سال آینده تا 1.5 میلیون بشکه در روز نفت صادر کند.
این در حالی است که صادرات نفت ایران در ماه فوریه ناامید کننده بود، زیرا خریداران اروپایی به دلیل مشکلات در پرداخت های دلاری و مشکلات بیمه ای، برای افزایش فوری خرید نفت خود از ایران احتیاط کردند.
یک منبع آگاه در یکی از هیئت های نمایندگی کشورهای عضو اوپک که به مذاکرات مربوط به فریز تولید نزدیک بوده گفت: «هیچ کس در اوپک نمی داند در میادین ایران چه خبر است. بنابراین سعودی ها می خواهند بدانند در واقعیت چه اتفاقی می افتد.»

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید