با قاچاق میوه مخالف هستیم | اتاق خبر
کد خبر: 322669
تاریخ انتشار: 12 اسفند 1394 - 02:39
حجتی در خصوص قاچاق میوه اظهار داشت: در واردات میوه نابسامانی‌هایی وجود دارد و ما نیز با قاچاق مخالف هستیم در این خصوص نیز وزیر کشور دستور پیگیری لازم را صادر کرده است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر، محمود حجتی وزیر جهاد و کشاورزی در دویست و چهل سومین جسه علنی شورای شهر تهران، اظهار داشت: مکاتبات و مذاکرات زیادی در خصوص جنگل‌ کاری‌های حومه شهر صورت گرفت و نهایتاً در چارچوب سازمان منابع طبیعی به این اتفاق نظر رسیدیم که این اراضی و جنگل‌ها به صورت امانت در اختیار شهرداری‌ها قرار گیرد.

وی افزود: اراضی و جنگل‌های حومه شهر مانند سرخه حصار، جاجرود و برخی از اراضی شمال و شمال غرب تهران به شهرداری واگذار شد. اساس کار نیز این بود که شهرداری آنها را در اختیار بگیرد و بدون آنکه دخل و تصرفی در آن صورت گیرد مردم از آن استفاده کنند.
وزیر جهاد کشاورزی در ادامه گفت: در ارتباط با میادین‌ میوه‌وتره‌بار نیز فکر می‌کنم همه ما صاحب دغدغه هستیم و در این زمینه مشکلاتی داریم. شورای عالی انقلاب در اوایل انقلاب قانونی وضع کرد و اختیاراتی به این وزارتخانه داد که به مرور زمان به فراموشی سپرده شد البته اعضای شورای شهر نیز براساس قانون دخل و تصرفاتی در این قوانین داشتند که در نهایت باعث شد ما از میادین میوه و تره بار خارج شویم.

وی ادامه داد: باید سازوکار همکاری مشترکی در ارتباط با نگرانی‌های مربوط به بخش میوه و تره‌بار، تولید و همچنین دغدغه‌های بعد از تولید ایجاد شود.

حجتی افزود: همیشه این را شنیده‌ایم که ارزش افزوده‌ای که در ارتباط با قیمت ارائه شده به مصرف کننده وجود دارد حداقل بهره را به تولیدکننده می‌رساند. طبق تحقیقات و ارزیابی‌های صورت گرفته به طور متوسط ۳۰ درصد مبلغ محصول تولیدشده در اختیار تولیدکننده قرار می‌گیرد و ۷۰ درصد آن در حوزه حمل و نقل این دست و آن دست شدن محصول و غیره از دست می‌رود.

وی گفت: اگر بتوانیم سازوکاری ایجاد کنیم که تولیدکنندگان بتوانند به صورت حقوقی محصولاتشان را در چارچوب مقررات عرضه کنند، شاهد منفعت تولید و عرضه‌کننده خواهیم بود همچنین اگر بتوانیم اتحادیه‌ها را توانمند کنیم شکوفایی بخش کشاورزی و پایداری اقتصاد و تولید میسر می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه اظهارات خود به اراضی حریم اشاره کرد و گفت: در این زمینه نیز نگرانی‌هایی داریم ولی گاهی دست ماکوتاه و خرما بر نخیل است اما معتقدیم باید این موضوع کالبد شکافی شود. در شورای عالی شهرسازی به دنبال این هستم که دست ما از حریم کوتاه شود و این موضوع را در قوانین خود پیگیری می‌کنند این درحالی است که موضوع حریم به ویژه در سطح ملی اصلاً حساب و کتاب ندارد.

حجتی ادامه داد: در یکی از مصوباتی که خوشبختانه اصلاح شد برای یک شهر ۷۰ هزار نفری ۱۷۰ برابر محدوده قانونی حریم تصویب شده بود که باید محاسبه می‌شد طی چند سال چند میلیون نفر در آن حریم ساکن خواهند شد.

وی با بیان اینکه وضعیت حریم در تهران فرق دارد چرا که تهران شعاع تأثیر و نفوذ دارد و قطب جاذب محسوب می‌شود، گفت: متأسفانه در موضوع حریم همه صاحب نظر هستند و این درحالی است که حدود یکصد هزار ساخت و ساز غیرمجاز از نظر ما در محدوده حریم مشاهده می‌شود اما بعد از پیگیری‌ها متوجه می‌شویم مجوزهایی از شورای شهر شهرداری و یا دهیاری‌ها اخذ کرده‌اند.

وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود که بعد از اظهارنظر اعضای شورای شهر صورت گرفت، گفت: بخش کشاورزی یکی از بخش‌های راهبردی نه تنها برای کشور ما بلکه برای کل دنیا است و دنیا اصرار دارد غذای خودش را تأمین کند.

وی با بیان اینکه کمتر از ۱۰ تا ۱۵ درصد تولیدات کشاورزی در تجارت جهانی است، تصریح کرد: از این میزان نیز حدود ۷۰ الی ۸۰ درصد را کشورهای توسعه یافته تولید می‌کنند و کشورهای در حال توسعه واردکننده این محصولات هستند.

حجتی با اشاره به اینکه در بحث‌هایی که در سازمان تجارت جهانی صورت گرفته در ارتباط با قریب به اتفاق محصولات و تجارت آنها تفاهم حاصل شد اما توافق حاصل شد به جز بخش کشاورزی، گفت: خوشبختانه وضعیت گندم در کشور ما در حوزه تولید و ذخیره مناسب است، امسال تراز نیازمان۱.۵- تا ۲ میلیون تن بود در حالیکه دو سال پیش این رقم شش میلیون تن بود.

وی افزود: سال گذشته حدود ۸ میلیون و ۹۰۰ تن از کشاورزان گندم خریداری کردیم که این رقم در سالهای گذشته کمتر بوده است. از این رو فکر می‌کنیم نیازی به واردات گندم نداشته باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: برنامه‌ای که در سطح کلان دنبال می‌کنیم این است که طراز غذای کشور در یک افق ۸ ساله به صفر برسد. سال ۹۲ تراز کشور۸- میلیارد دلار که سال گذشته این رقم به۵.۵- میلیارد دلار کاهش یافت و امسال نیز کمتر از ۴-میلیارد دلار خواهد بود.

وی با بیان اینکه بسیاری از محصولاتمان به کشورهای توسعه یافته صنعتی که استانداردهای سخت گیرانه‌ای برای ارائه محصولات غذایی دارند صادر می‌شود، به موضوع استفاده از سموم در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: سمی که قرار است وارد کشور شود در هیئتی متشکل از مسئولان حوزه محیط زیست، کشاورزی و غیره است، مورد بررسی قرار می‌گیرد. این درحالی است که متوسط مصرف در کشور ما از متوسط جهانی کمتر است که البته این میزان نیز کاهش یابد چرا که ما در منطقه خشکی قرار داریم.

حجتی با بیان اینکه به دلیل تنوع اقلیمی کشورمان در بسیاری از محصولات جزو اولین تولیدکنندگان و در بسیاری دیگر از محصولات جزو ۱۰ کشور اول جهان هستیم، افزود: در واردات میوه نابسامانی‌هایی وجود دارد و ما نیز با قاچاق مخالف هستیم در این خصوص نیز وزیر کشور دستور پیگیری لازم را صادر کرده است.

94105

نظرات
ADS
ADS
پربازدید