اقتصاد در دامپروری، نیازمند ریل گذاری جدید است | اتاق خبر
کد خبر: 322743
تاریخ انتشار: 11 اسفند 1394 - 22:18
رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران:
برخی از کارشناسان با انتقاد از هزینه‌های بالا در مراحل تولید تخم مرغ، گوشت و شیر، معتقدند که دلیل اصلی این امر به خوراک دام و طیور مربوط بوده و باید چنین وضعیتی اصلاح شود. اما این برخلاف عقیده دست‌اندرکاران بخش خوراک دام، طیور و آبزیان کشور است.

اتاق خبر- برخی از کارشناسان با انتقاد از هزینه‌های بالا در مراحل تولید تخم مرغ، گوشت و شیر، معتقدند که دلیل اصلی این امر به خوراک دام و طیور مربوط بوده و باید چنین وضعیتی اصلاح شود. اما این برخلاف عقیده دست‌اندرکاران بخش خوراک دام، طیور و آبزیان کشور است.

مجید موافق قدیری، رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران در ارتباط با انتقاد کارشناسان مبنی بر بالا بودن هزینه‌های خوراک در واحدهای دامپروری به ایانا گفت: این موضوع نمی‌تواند تنها دلیل افزایش قیمت نهایی محصولات پروتئین حیوانی در کشور باشد بنابراین شرط لازم است اما کافی نیست.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه عوامل مختلفی در امر افزایش هزینه‌های مرغداری و دامداری ها دخیل هستند، افزود: کسانی که چنین اعتقادی دارند، به پارامترهای دیگری مانند نوع مدیریت اقتصادی واحدهای تولید شیر و گوشت، عدم وجود منابع انسانی و کارشناسان و نیروهای متخصص و متعهد، نوسانات شدید در بازار نهاده های دامی، ورود دولت در قیمت گذاری محصولات پروتئینی، عدم استفاده از تکنولوژی و فناوری های روز دنیا و حتی طرز تفکر حاکم بر مدیران بخش خصوصی و دولتی در مواجه با مشکلات، توجه نکرده و نگاه تک بعدی به این موضوع دارند.

به گفته موافق قدیری این کاملا صحیح است که حدود 70درصد هزینه‌های هر واحد دامپروری مربوط به خوراک دام است و نقش غیرقابل انکاری در قیمت نهایی پروتئین حیوانی دارد، اما چنین مسئله‌ای نمی‌تواند تنها دلیل قانع کننده برای افزایش قیمت نهایی محصولات پروتئینی در کشور باشد زیرا بیشتر مواقع قیمت نهاده های دامی وارداتی از قیمت های جهانی تبعیت کرده بنابراین رقبای بین المللی و فراملی ما نیز از همین بازارهای بین المللی که ما مواد اولیه مورد نیازمان را خریداری میکنیم نهاده های مورد مصرف خود را تهیه می کنند.

رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران تصریح کرد، امروز قیمت نهاده های دامی نسبت به دو سال گذشته به طور میانگین حدود 20 درصد کاهش یافته است. به طور مثال در سال های قبل قیمت کنجاله سویا حدود 1800 تا 2000 توامن بود اما امروز قیمت آن حدود 1400 تومان است.

عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران، افزایش حامل های انرژی، هزینه های حمل و نقل، حضور واردکنندگان و واسطه های نهاده های دامی بی تجربه و کم تجربه در بازار، افزایش مالیات و قوانین دست و پا گیر تامین اجتماعی در خصوص کارخانجات خوراک دام، برخی بخشنامه ها و آئین نامه های مصوب در سنوات قبل در سازمانهای تخصصی مرتبط با صنعت، وجود برخی بخشنامه های خلق الساعه، تعطیلات و کاهش روزهای کاری در هفته، افزایش سوخت شدن مطالبات، ریسک پذیری بالا و عدم سرمایه گذاری شبکه بانکی کشور، هزینه های سنگین خواب سرمایه در صنعت دامپروری کشور و بسیاری از فاکتورهای فرابنگاهی دیگر نیز از عوامل افزایش هزینه های تولید می شود.

موافق قدیری خاطرنشان کرد: درحالیکه شروع تولید خوراک دام صنعتی در دنیا به اواخر قرن 19 و در کشورمان به نیم قرن گذشته بر میگردد و تولید خوراک دام به روش سنتی بیش از 40 سال است که در دنیا منسوخ شده است. اما در حال حاضر در کشورمان حدود 70 درصد خوراک دام کشور در مزارع پرورش و بعضا به روش سنتی تولید می شود، بدیهی است تولید در این روش نیز باعث کاهش بهره روی و افزایش ضریب تبدیل و نتیجتا افزایش قیمت شیر، گوشت و تخم مرغ خواهد شد.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه متاسفانه بیش از 80 درصد نهاده های دامی و کشاورزی مرتبط با تولید خوراک دام به کشور وارد می شود افزود، قیمت خوراک دام در ایران نسبت به برخی از کشورها در دنیا به دلایل متعدد از جمله قیمت ارز مبادله ای جهت واردات پایین تر است چرا که اگر اینگونه نبود کشورمان صادرکننده خوراک دام، طیور و آبزیان به آن مناطق نبود.

وی تاکید کرد، اگر در حال حاضر توان رقابت پذیری پرورش دهندگان دام و طیور نسبت به رقبایمان پایین است و امکان صادرات محصولات پروتئینی برای ما مهیا و فراهم نیست، باید در پارامترهای دیگر به غیر از خوراک دام نیز جستجو کرد.

در حال حاضر برخی کشورهای آسیای میانه، آسیای جنوب شرقی، حوزه خلیج فارس، آفریقا، عراق و افغانستان از بازارهای هدف انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران است.

موافق قدیری از نقاط مختلف جهان نیز کشورهای ژاپن، سوئیس، اکوادور، نیجریه، کوبا، یمن ، ارمنستان را  از کشورهایی برشمرد که قیمت خوراک دام، طیور و آبزیان در آنجا از سایر کشورها از جمله کشورمان گرانتر است. وی همچنین تاکید کرد سالهاست که خوراک طیور در آمریکا، برزیل، روسیه و کانادا از سایر کشورها منجمله کشورمان به دلایل متعدد ارزانتر است و این اتفاق و موضوع جدیدی نیست.

رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران اضافه کرد: چرا باید تمام فاکتورهایی که در تولید پروتئین حیوانی نقش دارند متوجه قیمت خوراک دام باشد، در حالی که در زمینه‌های دیگر نیز چنین اختلاف هزینه‌هایی وجود دارند. به عنوان مثال، چرا هزینه تولید و قیمت تمام شده گندم، جو  یا ذرت داخلی نسبت به محصول مشابه خارجی آن گران‌تر و کیفیت آن در برخی مناطق به نسبت پایین تر است؟ بنابراین می‌توان اظهار کرد که هزینه‌های تولید دیگر محصولات کشاورزی و نهاده دامی نیز بالاست و نباید تمام بار و مسئولیت قیمت بالای شیر و گوشت و تخم مرغ در کشور به دوش تولیدکنندگان خوراک دام، طیور و آبزیان بیفتد.

موافق قدیری اظهار کرد: اولین نکته ای که باید مدنظر قرار گیرد کاهش هزینه های تولید و افزایش عملکرد تولید با بررسی حلقه های دیگر تولید از جمله کاهش سن کشتار، افزایش کیفیت لاشه و دیگر محصولات مرتبط، کاهش تلفات، کاهش مصرف انرژی، کاهش مصرف دارو و واکسن و... است.

وی یادآور شد، ناگفته پیداست در شرایط رکود تورمی فعلی در اقتصاد کشورمان نیز کاهش منابع تولید و افزایش هزینه‏های تولید شده قابل پیش بینی است که پیشنهاد می شود جهت اصلاح ساختار صنعت دامپروری تلاش و  کوشش  کاربردی و جدی توسط سیاستگزاران اقتصادی صورت پذیرد.

مدیرعامل و عضو هییت مدیره شرکت هماهنگی کارخانجات خوراک، دارو و مکمل دام و طیور و آبزیان کشور تاکید کرد: استفاده از روشها و فناوری های نوین سالهاست در دنیا آغاز شده است. به طور مثال پرورش دهندگان طیور  جهت کاهش هزینه ها و افزایش کیفیت لاشه، به سمت استفاده از خوراک طیور کاملا گیاهی جهت مصرف پرندگان حرکت کرده اند به طوریکه یک تولید کننده و پرورش دهنده طیور در یکی از کشورهای جهان اوایل هفته گذشته اعلام کرد که فرمول تغذیه ای واحد تولیدیش را به 100 درصد غذای گیاهی برای تمامی پرندگان و بدون مصرف آنتی بیوتیک تغییر داده است.

موافق قدیری در پایان افزود: تشویق کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان و واحدهای تولید شیر و گوشت در کشور برای استفاده از ابزارهای ارتقای توان رقابت پذیری یکی از راه های افزایش رقابت پذیری در این صنعت برای فتح بازارهای بین المللی است.

 وی تاکید کرد: روش سنتی مالک و مدیر را باید کنار بگذاریم و جهت حضور فعال در بازارهای ملی و فراملی بایستی مدیریت حرفه ای داشته باشیم. 

منبع: ایانا 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید