۲۶ درصد آب هدر می‌رود/ توان نگهداری سدها را نداریم | اتاق خبر
کد خبر: 324031
تاریخ انتشار: 17 اسفند 1394 - 15:14
معاون وزیر نیرو با بیان اینکه در حال حاضر ۲۶ درصد آب از طریق فرسودگی شبکه‌ها هدر می‌رود، گفت: عمر بخشی از لوله‌های آبرسانی به ۴۰ سال می‌رسد که در زیر خاک قرار دارند.

 

اتاق خبر: رحیم میدانی درباره افزایش‌هایی مانند آبونمان که اخیرا بر روی قبوض آب اعمال شده و برنامه آینده وزارت نیرو درباره قیمت آب گفت: واقعیت این است که ما در مفاهیم توسعه پایدار به تقویت اقتصادی می رسیم و ما به عنوان وزارت نیرو زیر بار سنگینی از مطالبات به حق مردم قرار گرفته است.

بنا بر این گزارش به نقل از مهر؛ معاون وزیر نیرو اظهارداشت: مردم از ما آب می‌خواهند برای امروز و برای آینده؛ همچنین تصفیه خانه های فاضلاب و شبکه آبیاری و زهکشی می‌خواهند و ما سدهایی ساختیم ولی نتوانستیم شبکه آبیاری پس از آن را ایجاد کنیم، از این رو آب در پشت سد می ماند و بهره وری آن پایین است.

میدانی ادامه داد: بنابراین یا باید دولت به اندازه کافی پول داشته باشد و در اختیار ما قرار دهد که ما بتوانیم پروژه ها را در یک دوره ۵ تا ۱۰ ساله به پایان برسانیم با قیمت‌های امروز که البته هر سال نیز تا ۲۰ درصد هزینه ها بالا می رود، اراده کنیم که ۱۰ سال پروژه ها را به پایان برسانیم سالیانه باید دستکم ۱۵ هزار میلیاردتومان منابع به دست ما برسد که در ۱۰ سال بتوانیم با ۱۵۰ هزار میلیارددتومان طرح ها را به پایان برسانیم.

این مقام مسئول در وزارت نیرو ادامه داد: البته محاسبات صورت گرفته با قیمت‌های امسال است ولی آیا چنین منابعی را ما در اختیار داریم؟ حتی در زمینه بازسازی شبکه ها ما ۴۰۰ هزار کیلومتر شبکه در زیر خاک داریم که عمر آنها مشخص است ولی بخشی از لوله های آب بیش از ۴۰ سال است که در زیر خاک هستند و مسلم است که از بین می روند و اینها نیازمند بازسازی هستند.

وی خاطرنشان کرد: تاسیسات نیاز به تعمیرات و نگهداری دارند و امروز دیگر به ما ثابت شده که دولت چنین پولی را ندارد که در اختیار ما قرار دهد. یک شاخص تکان دهنده ای را می گویم و آن هم اینکه ما نیازمند منابعی برای نگهداری از تاسیسات و سدها هستیم که امروز ۸ درصد آن را در اختیار داشته و هزینه می کنیم.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا تاکید کرد: تاسیسات و سدها مانند انسانی هستند که برای زنده ماندن و سلامتی روزانه نیاز به دریافت مقدار مشخصی کالری دارد که در این زمینه ما ۸ درصد آن را می دهیم. در حال حاضر پِرت آب با وجود تمامی اقداماتی که انجام می شود، رو به افزایش است و هم اکنون ۲۶ درصد هدررفت آب در شبکه آبرسانی داریم.

میدانی با تاکید بر اینکه قرار بود سالیانه درصدی از هدررفت آب کم شود و ما در دوره ای پِرت آب را به ۲۴.۷ درصد کاهش داده بودیم ولی بدون پول نمی توانیم. هر یک درصد کاهش هدررفت آب نیازمند هزار میلیارد تومان پول است، بنابراین دولت در این بخش پولی ندارد و تنها راه آن این است که صنعت آب بتواند دخل و خرج خود را تنظیم کند.

94109

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید