رایزنی اقتصادی بخش خصوصی با سرزمین بانک‌ها | اتاق خبر
کد خبر: 324121
تاریخ انتشار: 17 اسفند 1394 - 22:46
هیات تجاری- اقتصادی اسلواکی که به سرپرستی وزیر اقتصاد این کشور به ایران آمده است، صبح امروز به اتاق تهران آمد و گفت‌و‌گو و ملاقات‌های کاری میان اعضای این هیات و صاحبان بنگاه‌های اقتصادی ایران برقرار شد.

اتاق خبر: هیات تجاری- اقتصادی اسلواکی که به سرپرستی وزیر اقتصاد این کشور به ایران آمده است، صبح امروز به اتاق تهران آمد و گفت‌و‌گو و ملاقات‌های کاری میان اعضای این هیات و صاحبان بنگاه‌های اقتصادی ایران برقرار شد. در این نشست رییس اتاق تهران از براتیسلاوا پایتخت کشور اسلواکی، به عنوان سرزمین بانک‌های بین‌المللی یاد کرد و تلاش دو کشور برای بازگشایی مناسبات بانکی و پولی را گام نخست برای برقراری مناسبات تجاری و اقتصادی دو طرف دانست.


بنا بر این گزارش به نقل از اتاق بازرگانی؛ وزیر اقتصاد اسلواکی نیز در این دیدار، به هیات همراه خود اشاره کرد که حوزه‌های مختلف اقتصادی و صنعتی را نمایندگی می‌کند. در این هیات، نمایندگانی از حوزه‌های صنعت و انرژی کشور اسلواکی و نیز برخی بانک‌های تجاری این کشور حضور دارند. آقای وازیل هوداک، از آمادگی کشورش برای توسعه همکاری‌های اقتصادی با ایران خبر داد.


تاکید رییس اتاق تهران بر همکاری‌های بانکی
رییس اتاق تهران با اشاره به اینکه طی ماه‌های آتی، اسلواکی ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را به دست می‌گیرد، گفت: «حجم مناسبات دو کشور رضایت‌بخش نیست و این در حالی است که فعالان اقتصادی هر دو طرف نیاز به شناخت دقیق از یکدیگر برای گسترش روابط دارند.» مسعود خوانساری به رفت و آمد بیش از 150 هیات تجاری از سراسر جهان به ایران، طی ماه‌های پس از توافق هسته‌ای اشاره کرد و افزود: «بر اساس برنامه ششم توسعه، ایران نیاز به 50 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری سالانه دارد که با توجه به ظرفیت بالای صنعتی کشور اسلواکی، فعالان اقتصادی و صنعتی این کشور می‌توانند مشارکت خوبی در زمینه سرمایه‌گذاری در ایران داشته باشند.» وی دوره خرید و فروش صرف کالا را در روابط اقتصادی امروز جهان رو به افول دانست و تصریح کرد که شکل‌گیری سرمایه‌گذاری‌های مشترک و بلندمدت میان ایران و کشورهای صنعتی جزو اولویت‌های کاری دولت و بخش خصوصی است.


رییس اتاق تهران در ادامه، توسعه روابط بانکی میان ایران و اسلواکی را مورد تاکید جدی قرار داد و گفت: «با توجه به آنکه براتیسلاوا شعب بسیاری از بانک‌های بین‌المللی و خارجی را در خود جای داده است و یکی از نیازهای حیاتی اقتصاد ایران در حال حاضر، برقراری مناسبات پولی و بانکی است، دو کشور می‌توانند در این زمینه گام‌های عملی برای گسترش مناسبات بانکی بردارند.»


اسلاواکی می تواند دوست و همکار ایران باشد
 در ادامه این گردهمایی، «وازیل هوداک» وزیر اقتصاد جمهوری اسلواکی به ایراد سخن پرداخت. او گفت: «این ملاقات برای توسعه مناسبات و همکاری های میان ایران و اسلواکی ترتیب داده شده است.» هوداک خطاب به فعالان اقتصادی گفت: «کشور زیبای شما دارای تمدن و تاریخ عمیقی است و اسلواکی می‌تواند کشور دوست و همکار شما باشد.» او افزود: «این دومین بار در دو ماه گذشته است که هیاتی از اسلواکی عازم ایران می‌شود و این نشان از عزم جدی ما برای توسعه همکاری‌ها میان دو کشور است. تحولات مثبتی در ایران رخ داده و فرصت‌های در خور توجهی برای همکاری به وجود آمده است؛ همکاری میان مردم دو کشور، بخش خصوصی، دانشگاه‌ها و شهرهای ایران و اسلواکی.»


وزیر اقتصاد جمهوری اسلواکی ادامه داد: «جمهوری اسلواکی از کشور چک استقلال یافت و در سال 1993 اعلام موجودیت کرد. اسلواکی دارای نرخ رشد اقتصادی بالایی است و به‌واسطه تلاش مردم خود توانسته است به سهم خوبی در بازارهای اصلی آلمان و اتریش دست پیدا کند. در واقع این کشور به عنوان یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان اتحادیه اروپا به شمار می‌رود و این قدرت خود را در تولید خودرو نشان داده است. چنانکه، با وجود جمعیت 5 میلیون نفری، سالانه حدود یک میلیون دستگاه خودرو تولید می‌کند.» هوداک تاکید کرد که کشورش بالاترین سرانه تولید خودرو در دنیا را دارد.


 او گفت: «برندهایی مانند کیا و فولکس واگن از اسلواکی نیز در ماه‌های گذشته مذاکراتی با ایرانی‌ها برای همکاری در زمینه تولید خودرو داشته‌اند.» هوداک با اشاره میزان بالای تجارت خارجی در قیاس با تولید ناخالص داخلی اسلواکی گفت: «نسبت صادرات ما به تولیدناخالص داخلی حدود 88 درصد است و علاوه بر این نرخ رشد صادرات ما در سال‌های اخیر نزدیک به 4 درصد بوده است. از این نظر است که معتقدیم اسلواکی می‌تواند مدخل ورود ایران به اتحادیه اروپا باشد.»


 او سپس به زمینه‌های همکاری دو کشور اشاره کرد و گفت: «اسلواکی از معدود کشورهایی است که موفق شده است با بهره‌وری بالا از انرژی هسته‌ای استفاده کند و دو کشور می‌توانند در این زمینه با یکدیگر مشارکت مفید و رو به بهبودی داشته باشند. این همکاری هم‌چنین می‌تواند در زمینه مدیریت پسماند، تولید انرژی از منابع ارگانیک و تولید انرژی‌های نو و تجدیدپذیر نیز برقرار شود. جالب است بدانید که 40 درصد تولید انرژی در کشور ما از محل انرژی‌های تجدیدپذیر است.»


 وزیر اقتصاد جمهوری اسلاواک، گفت: «در ایران به دلیل وجود سرمایه انسانی، فرصت‌های بسیاری وجود دارد و در سطح بین‌الملل، ایران را برای همین موهبت‌ها می‌شناسند. در کشور ما نیز تاکید بسیاری روی نوآوری وجود دارد و ما آماده هستیم روابط خود را با ایران گسترش دهیم و ارتباطی دو سویه میان دو کشور برقرار کنیم.» او ادامه داد: «ما حاضریم سطح مبادلات خود را به میزانی بیش از آنچه میان ایران و  سایر کشور‌های منطقه اروپای مرکزی و همسایگان‌مان برقرار است، افزایش دهیم و البته از جانب دولت‌مان نیز حمایت‌های لازم را کسب کنیم.» هوداک افزود: «می‌توانیم پروژه‌های مشترکی را آغاز کنیم و با توافقاتی که میان دولت‌ها ایجاد می‌شود، مسیر این همکاری‌ها را هموار کنیم.» وزیر اقتصاد جمهوری اسلواکی درپایان از هیات رییسه اتاق تهران دعوت کرد که از اسلواکی دیدن کنند.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید