سایه سقوط نفت بر پارس جنوبی | اتاق خبر
کد خبر: 324298
تاریخ انتشار: 18 اسفند 1394 - 12:45
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با تشریح جزئیات افزایش درآمدهای گازی ایران، گفت: با وجود سقوط قیمت نفت، اما توسعه فازهای جدید پارس جنوبی متوقف نخواهد شد.

اتاق خبر: علی اکبر شعبانپور درباره آخرین وضعیت توسعه فازهای جدید پارس جنوبی با وجود سقوط آزاد قیمت نفت ایران به بشکه‌ای کمتر از ۳۰ دلار، گفت: با وجود با وجود سقوط قیمت نفت اما توسعه فازهای جدید پارس جنوبی متوقف نخواهد شد.

بنا بر این گزارش به نقل از مهر؛ مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اعلام اینکه هم اکنون اجرای فازهای باقی‌مانده این میدان مشترک گازی مطابق با یک اولویت بندی جدید انجام می‌شود، تصریح کرد: بر این اساس پس از تکمیل و بهره‌برداری کامل از فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی، راه‌اندازی فازهای ۱۹، ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی در اولویت بعدی توسعه قرار می‌گیرد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه اجرای فازهای ۲۲، ۲۳، ۲۴، ۱۳ و ۱۴ پارس جنوبی در اولویت سوم توسعه پارس جنوبی قرار دارد، اظهار داشت: در مجموع بهره‌برداری کامل از تمامی این فازها در اولویت توسعه پارس جنوبی گنجانده شده و نوسان‌های قیمت نفت تاثیری بر توسعه این میدان مشترک گازی ندارد.

شعبانپور همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا با وجود سقوط قیمت نفت و گاز در بازار توسعه فازهای پارس جنوبی کماکان اقتصادی خواهد بود؟ بیان کرد: پارس جنوبی در کنار مشترک بودن آن، اما محصولات تولیدی در هر فاز با وجود سقوط قیمت‌ها، توسعه آن را کماکان اقتصادی نگاه داشته است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با یادآوری اینکه هم اکنون با احتساب میعانات گازی بشکه‌ای حدود ۳۰ دلار و قیمت های فعلی گاز طبیعی، اتان، گاز مایع و گوگرد درآمد هر فاز استاندارد پارس جنوبی سالانه حدود دو میلیارد دلار برآورد می‌شود، خاطرنشان کرد: از این رو سرمایه گذاری حدود ۶ میلیارد دلاری در هر فاز در مدت زمان ۲.۵ تا ۳ سال قابل بازگشت خواهد بود.

حسن بویری مجری طرح توسعه فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی هم اخیرا درباره اقتصادی بودن ساخت و توسعه فازهای میدان پارس جنوبی همزمان با سقوط آزاد قیمت نفت، گفته است: کل هزینه طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی حدود ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بوده که با وجود کاهش قیمت نفت، این سرمایه گذاری گازی از نظر اقتصادی دارای توجیه بوده و حتی سودآور هم است.

این مقام مسئول همچنین با تاکید بر این که بر اساس سیاست‌های کلان وزارت نفت، گاز تولیدی در فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی قرار است جایگزین فرآورده‌های نفتی مصرفی در صنایع و نیروگاه‌های برق کشور شود، بیان کرده است: از این رو معادل ۵۰ میلیون متر مکعب به طور متوسط روزانه در مصرف انواع فرآورده‌های نفتی به ویژه گازوئیل صرفه‌جویی حاصل خواهد شد و حتی امکان صادرات فرآورده‌های نفتی فراهم می‌شود.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید