در اولين كار سينمايي‌ام چيزي از فيلم‌برداري نمي‌دانستم | اتاق خبر
کد خبر: 325220
تاریخ انتشار: 22 اسفند 1394 - 10:39
محمود كلاري:
محمود کلاری، بزرگ مرد فيلم‌برداري ايران که در بخش دوم میهمان برنامه سینمای ایران بود، گفت: در ابتدا عكاس بودم و تا به‌حال پشت دوربين فيلمبرداري نرفته بودم به‌طوري‌كه در اولين كارم، دستيار زاويه قرار دادن دوربين را به من توضيح داد كه چگونه يك نماي 160 درجه
به گزارش اتاق خبر، كلاري گفت: من معتقدم آنچه را که آدم واقعا می خواهد باید بدست آورد. با خودم قرار نگذاشته بودم که فیلمبردار سینما شوم زیرا در ابتدا سراغ عکاسی رفته بودم که من را با خود همراه کرد و وقت زیادی برای آن گذاشتم.

وی ادامه داد: در 22 سالگی با کاوه گلستان و کامبیز درم بخش آشنا شدم و این دوستان به من کمک کردند تا عکس هایم را توانستم در روزنامه ها و مجلات چاپ کنم. در موزه هنرهای معاصر نمایشگاهی با عنوان «حکایت تنهایی آدم» داشتم که با جوزانی آشنا شدم که سر فیلم کوتاهی با او به عنوان عکاس کار کردم و او به من گفت می خواهی وارد کار فیلمبرداری شوی و از همان زمان وارد این عرصه شدم.

وی ادامه داد: البته باید یادآور شوم که تورج منصوری هم به من کمک های زیادی کرد.

این فیلمبردار سینمای ایران گفت: با گروه های خارجی زیادی کار کردم از جمله گذشته اصغر فرهادی وقتی از مناسبات کاری در ایران برایشان صحبت می کردم بسیار غبطه می خوردند. در ایران کار گرم تر و صمیمی تر است.

کلاری درباره فیلمبرداری دیجیتال نیز گفت: شاید اوایل ورود هندی کم های دیجیتال بود که یکی از کارگردان ها با من تماس گرفت برای ساخت فیلمی با هندی کم صحبت کرد و وقتی فکر کردم خیلی خوشم آمد .

وی ادامه داد: روحیه بازیگوشی همیشه در من وجود داشته است و همین موجب نوآوری و شیوه های جدید فیلمبرداری در من شده است. این شکل از پردازش زیبایی به واسطه ساختار و بنیادش با نسل جدیدتر آمد . یعنی ما فیلم ها را در سینما می دیدیم اما نسل جوان در منزل با تلویزیون می بینند.

کلاری همچنین گفت: اگرچه با دیجیتال نمی توانیم به اندازه نگاتیو راحت باشیم اما باید خودمان را به خصوصیات کاربردی آن عادت دهیم. در دنیا محدودیت نگاتیو برای فیلم وجود ندارد درحالیکه در ایران محدودیت وجود داشت و نگاتیوها از بین می رفت.

وی ادامه داد: فیلم «سرب» را همزمان با موشک باران تهران فیلمبرداری می کردیم . در حدود 30 حلقه فیلمبرداری کردیم بدون اینکه آنها را ببینم و فوری داخل یخچال می گذاشتم تا از بین نرود اما با دیجیتال دیگر چنین مشکلاتی وجود ندارد.

کلاری گفت: فیلمنامه برایم بسیار مهم است و فیلمنامه ها را با دقت می خوانم ضمن اینکه من را درگیر می کند که باید چه کاری بر روی آن انجام دهم.

برنامه سینمای ایران هر هفته پنجشنبه شب ها با اجرای علیرضا شجاع نوری از شبکه چهار سیما پخش می شود.
 
 
منبع: ستاره نیوز
کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید