بورس تحت تاثیر خوشبینی های پسا برجام | اتاق خبر
کد خبر: 325298
تاریخ انتشار: 22 اسفند 1394 - 15:59
یک کارشناس بورس در گفت و گو با اتاق خبر تشریح کرد
علیرضا کدیور: در حقیقت می توان این پیشبینی را داشت که در سال آینده بازار بورس در صورت بالا نرفتن قیمت مواد معدنی و خام با افت و سپس افزایش شاخص های خود روبه رو خواهد شد اما این تغییرات جزئی است.

اتاق خبر- یک کارشناس مسائل اقتصادی و بازار بورس درمورد وضعیت بازار بورس کشور در سال 94، بازدهی این بازار را تا قبل از اجرای برجام پایین خواند.
علیرضا کدیور کارشناس مسائل اقتصادی و بورس به اتاق خبر گفت: تا قبل از اجرای برجام، بازدهی بازار بورس بسیار پائین و در حد صفر بود. اتفاقی که در عمل با اجرای برجام رخ داد بالا رفتن سهام برخی از شرکت ها به خصوص شرکت های خودرویی بود.

کدیور ادامه داد: به دلیل معاملات درون گروهی و سفته بازی این شرکت ها، این شرکت ها به سود دهی رسیدند اما این سوددهی تنها بر روی کاغذ بود.
این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان این که علت رشد 20 تا 30 درصدی سایر بخش های بورس به دلیل خوشبینی ها بوجود آمده در مورد اجرای برجام بود، گفت: این رشد تحت تاثیر خوشبینی های اجرای برجام و لغو شدن تحریم ها اتفاق افتاد.
وی ادامه داد: در این بین کاهش سود بانکی، گشایش هایی که در بخش تجارت بین المللی ایران اتفاق افتاد و برقراری سوئیفت باعث شد که برخی از شرکت ها به طور میانگین سود 25 درصد را تجربه کنند. این روندی است که بازار بورس در سال 94 داشته است.
کدیور با اشاره به اینکه در حال حاضر آثار لغو تحریم ها در بورس قابل مشاهده است، در مورد پیشبینی وضعیت بازار بورس در سال آینده گفت: به نظر تنها عاملی که می تواند باعث رشد شاخص بورس در سال آینده شود، افزایش قیمت جهانی مواد خام و کالاها پتروشیمی و معدنی است. در صورتی این اتفاق در سال آینده رخ ندهد بورس همین روند کنونی خود را ادامه خواهد داد اما شاخص بورس تغییرخاصی نخواهد داشت.
این کارشناس بورس افزود: در حقیقت می توان این پیشبینی را داشت که در سال آینده بازار بورس در صورت بالا نرفتن قیمت مواد معدنی و خام با افت و سپس افزایش شاخص های خود روبه رو خواهد شد.

94105 ت

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید