همکاری ایران و روسیه می‌تواند ثبات را به سوریه بازگرداند | اتاق خبر
کد خبر: 325439
تاریخ انتشار: 23 اسفند 1394 - 11:29
مشاور وزیر خارجه ایران در گفت‌و‌گو با اسپوتنیک
دیپلمات ایرانی در گفت‌و‌گو با یک رسانه روسی گفت: ایران بر این باور است که نوع دولت آینده سوریه را مردم این کشور باید تعیین کنند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری فارس، «سید محمد کاظم سجادپور» مشاور ارشد وزیر خارجه ایران در گفت‌و‌گو با خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» گفت: «بی‌ثباتی فعلی در خاورمیانه در بقیه نقاط جهان اثر منفی دارد. تروریست‌هایی از فنلاند، فرانسه، انگلیس، روسیه و آسیای مرکزی به منطقه هجوم آورده‌اند. این امر چالشی جدید و واقعیت جغرافیایی، سیاسی نوینی است که ایران اینک با آن مواجه است.

وی بازیگران فرا منطقه‌ای را آن‌هایی نامید که از خارج از منطقه، در خاورمیانه نقش آفرینی می‌کنند که در وهله اول آن‌ها آمریکا، فرانسه و انگلیس در منطقه دارند و البته گروه دیگری نیز متشکل از ایران و عربستان سعودی و ترکیه هستند. وی گفت در این بین عربستان کوته اندیش و نامنظم است. ترکیه نیز به خاطر مداخله در سوریه در آشوب سیاسی است.

سجادپور داعش را به طور کم و بیش بازیگری داخلی و فرا منطقه‌ای نامید و در ادامه ایران را بازیگر مستحکم و با نفوذ منطقه با سطح امنیت بالای اجتماعی و سیاسی نام نهاد.

این دیپلمات ایرانی با اشاره به حضور گسترده مردم ایران در انتخابات گفت: «میلیون‌ها ایرانی در انتخابات پارلمانی به صورت مسالمت آمیز، مطابق با قانون اساسی و بدون خشونت و درگیری‌ای که غالبا در کشورهای همسایه مشاهده می‌شود، حضور یافتند.»

سجادپور با ستودن نقش روسیه در حل و فصل تنش‌های منطقه‌ای و به ویژه حضور در کنار ایران گفت: «در حال گشایش فصلی جدید از روابط دو جانبه بر پایه احترام به هویت ملی و استقلال همدیگر هستیم. تلاش هماهنگ ما به تغییر روند جنگ داخلی سوریه کمک کرده است. کشورهای بسیاری اینک بر این باورند که روسیه و ایران می‌توانند اوضاع منطقه را با ثبات سازند.»

مشاور وزیر خارجه ایران در زمینه تفاوت دیدگاه ایران و روسیه در مورد تروریست بودن یا نبودن یک گروه گفت: «از نظر ما هرکسی که در نبرد مسلحانه علیه دولت مشروع سوریه مشارکت دارد، تروریست است و ما با روسیه در ضرورت نبرد علیه تروریسم در سوریه هم عقیده هستیم. باور راسخ ما این است که نوع دولت آینده سوریه را مردم این کشور باید تعیین کنند.»

انتهای پیام/

کد: 94108

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید