کمبود منابع مالی مهمترین دلیل اجرای کند برخی پروژه های آب است | اتاق خبر
کد خبر: 326156
تاریخ انتشار: 25 اسفند 1394 - 19:21
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: کمبود منابع مالی و تخصیص پائین اعتبارات، مهمترین دلیل اجرای کند برخی پروژه های بخش آب در سال 1394 بود.

اتاق خبر: «سیدمحمدرضا رضازاده» افزود: ساخت سدهای تلمبه- ذخیره ای «سیاه بیشه» و «سیمره» دو پروژه بزرگی بودند که در سال 1394 توسط شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران به سامان رسیدند.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ ساختگاه سدها و نیروگاه تلمبه- ذخیره ای سیاه بیشه در 125 کیلیومتری شمال تهران و 12 کیلومتری شمال تونل کندوان در استان مازندران و در مسیر رودخانه چالوس قرار گرفته است که به دلیل نزدیک بودن به روستای سیاه بیشه به همین نام خوانده می شود.
ایجاد تعادل در شبکه برق کشور در ساعت های پرباری و کم باری، تولید انرژی برق آبی با ظرفیت 1040 مگاوات در ساعت، پرباری شبکه، مصرف کننده مطمئن انرژی به میزان 960 مگاوات در ساعت، کم باری شبکه، اشتغالزایی در حین اجرای طرح و زمان بهره برداری و ایجاد محیط گردشگری از هدف های ساخت این سد و نیروگاه است.
همچنین هدف های ساخت سد سمیره به عنوان به عنوان بزرگ ترین سد غرب کشور در استان ایلام، تولید انرژی برقابی به میزان 850 گیگاوات ساعت در سال و کمک به پایداری شبکه برق کشور، کنترل و تنظیم جریان های سطحی رودخانه، تامین حقابه های پایین دست، افزایش طول عمر سد کرخه و جلوگیری از انتقال رسوب به مخزن سد کرخه است.
به گفته این مقام مسئول، ساخت پل جاده شهرکرد به عنوان بزرگ ترین پل زیرقوسی خاورمیانه جزء دیگر پروژه های امسال شرکت اب و نیرو بود که به بهره برداری رسید.
وی گفت: با افتتاح این پل جاده قدیم شهرکرد- اردل به ایذه در استان خوزستان که به علت آبگیری سد کارون4 به زیر آب رفته بود، احیا می شود.
رضازاده درباره پروژه های مهم سال آینده این شرکت افزود: آبگیری سد «سردشت» و سد «داریان» در برنامه قرار دارد و امید می رود واحدهای نیروگاهی آنها نیز بتدریج وارد مدار شوند؛ افزون بر آن آبگیری سد «رودبار» از دیگر پروژه های قابل افتتاح سال 1395 خواهد بود.
سد سردشت از نوع سنگریزه ای با هسته رسی و با ارتفاع 123 متر بر روی رودخانه «کلاس» ساخته و با بهره برداری از آن افزون بر ذخیره سازی 545 میلیون مترمکعب آب، سالیانه 260 گیگاوات ساعت به ظرفیت تولید انرژی برق استان آذربایجان غربی افزوده می شود.
سد داریان یک سد خاکی ساخته شده روی رودخانه سیروان نزدیک شهر پاوه و در مجاورت روستای داریان است.
سد رودبار لرستان و نیروگاه آن روی رودخانه رودبار (از سرشاخه های شرقی حوزه آبگیر رودخانه دز) و در فاصله 100 کیلومتری جنوب شهرستان الیگودرز در استان لرستان واقع شده است.
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: سرعت کار در شماری از پروژه های این شرکت که از منابع صندوق توسعه ملی استفاده نمی کردند، به دلیل پایین بودن میزان تخصیص منابع عمومی دولت کاهش یافته است.
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران یادآوری کرد: این شرکت بسیار علاقه مند بود پروژه های پل «نفت» و پل «سه بلوطک» روی طرح های جایگزین دریاچه های کارون3 و کارون4 را به نتیجه برساند که به دلایل پیش گفته، امکانپذیر نشد و سرعت اجرای کار کاهش یافت.
وی ادامه داد: نبود منابع مالی همچنین اجرای پروژه سد «چم شیر» را تحت تاثیر قرار داد.
سد و نیروگاه 176 مگاواتی چم شیر در 25 کیلومتری جنوب شرقی شهر دوگنبدان (گچساران) مرکز شهرستان گچساران استان کهگیلویه و بویراحمد پیش از پیوستن رودخانه «خیرآباد» به رودخانه «زهره» در محلی به نام «تنگه چم شیر» نزدیک به مرز استان بوشهر ساخته می شود.
به گفته رضازاده، بیش از 40 هزار میلیارد ریال در لایحه بودجه 1395 به فصل آب اختصاص یافته و در فصل انرژی نیز معادل پارسال یعنی نزدیک به 11 هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است.
سهم وزارت نیرو از 9 تریلیون و 526 هزار میلیارد ریال بودجه پیشنهاد شده سال 1395 کشور، بیش از 720 هزار میلیارد ریال است که نسبت به بودجه امسال بیش از 1.4 درصد رشد دارد.
شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در سال 1368 تاسیس شد.
هدف از تشکیل این شرکت ایجاد، توسعه و تکمیل طرح ها و پروژه های تامین و انتقال آب و تولید انرژی برق آبی شامل نیروگاه های برق آبی و تاسیسات تلمبه- ذخیره ای و همچنین انجام خدمات مدیریت طرح در این زمینه هاست.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید