روژاوا؛ حکومت ادعایی فدرالی کردهای سوریه کجاست؟ | اتاق خبر
کد خبر: 326792
تاریخ انتشار: 27 اسفند 1394 - 20:55
روژ‌اوا، به معنی «کردستان غربی» است که بخش‌های شمالی سوریه را در بر می‌گیرد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری فارس، کردهای سوریه امروز (پنج‌شنبه) در نشستی در منطقه «رمیلان» تشکیل حکومت فدرالی «اتحاد دموکراتیک روژاوا و شمال سوریه» را اعلام کردند.

اما روژاوا به چه معنی است؟

به نوشته پایگاه خبری «اورینت»، روژاوا، ترجمه واژه به واژه اصطلاح «کردستان غربی» است و به مناطقی اشاره دارد که از نظر گروهها و احزاب کردی حکومت فدرالی کردستان سوریه در این منطقه شکل می‌گیرد.

بنا به این گزارش، در اصطلاح کردها، کردستان غربی در سوریه، کردستان شرقی در ایران، کردستان شمالی در ترکیه و کردستان جنوبی در عراق قرار دارد.

اقلیم روژاوا

اقلیم روژاوا که اکنون هیچ کشوری آن را به رسمیت نشناخته است، از سه منطقه اصلی تشکیل می‌شود: 1- عفرین 2- کوبانی و 3- الجزیره و مردم این مناطق را کردها، اعراب، سریانی‌ها، آشوری‌ها، ارمنی‌ها و ترکمن‌ها تشکیل می‌دهد.

شهرهای اصلی که در منطقه روژاوا قرار دارند، عبارتند از: دیرک، کرکی لکی (معبده)، رمیلان، جل آغا (جوادیه)، تربه سبیه (قحطانیه)، قامشلو (القامشلی) عامودا، الدرباسیه، سریه کانیه (رأس العین)، کری سبی (تل ابیض)، کوبانی (عین العرب) و عفرین.

نیروهای روژ اوا

اصطلاح نیروهای روژ‌اوا، اما ارتباطی به حزب اتحاد دموکراتیک سوریه ندارد و این نیروها عملا به دست کردهای عراق به رهبری مسعود بارزانی تشکیل شده است و به گروههای پیشمرگه کرد سوریه و هسته‌های نظامی کرد که از ارتش سوریه جدا شده‌اند اطلاق می‌شود که از سوی نیروهای پیشمرگه کردستان عراق آموزش دیده‌اند و تا کنون در محورهای «کسکی» و «تلعفر» در استان نینوای عراق در کنار کردهای عراقی نیز جنگیده‌اند.

این نیروها از لحاظ سیاسی به حزب «دموکرات کردستان سوریه» وابسته هستند که در امتداد حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی محسوب می‌شود.


ذکر این نکته ضروری است که، کردهای عراق به رهبری مسعود بارزانی و تحت حزب «دموکرات کردستان عراق» جزو جناح راست کرد محسوب می‌شوند که با حزب «اتحاد دموکراتیک سوریه» به رهبری «صالح مسلم» که جناح چپ محسوب می‌شوند، اختلافات بسیار زیادی دارند که این اختلافات تا حد دشمنی نیز پیش می‌رود.

انتهای پیام/

کد: 94108

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید