نوروز در افغانستان در سایه تهدیدهای امنیتی | اتاق خبر
کد خبر: 327117
تاریخ انتشار: 1 فروردین 1395 - 13:30
مردم و دولت افغانستان در آستانه نوروز، آماده برگزاری این جشن جهانی شده‌اند.در همین حال در خیابان‌های کابل تدابیر امنیتی تا حدودی افزایش یافته و به‌ویژه در محلاتی که قرار است مراسم برگزار شود، تدابیر امنیتی سنگین‌تر است.

مردم و دولت افغانستان در آستانه نوروز، آماده برگزاری این جشن جهانی شده‌اند. نشانه‌های این آمادگی در خیابان‌ها تا درون خانه‌ها دیده می‌شود. در همین حال در خیابان‌های کابل تدابیر امنیتی تا حدودی افزایش یافته و به‌ویژه در محلاتی که قرار است مراسم برگزار شود، تدابیر امنیتی سنگین‌تر است. ماموران امنیتی در چهارراه‌ها و محلات برگزاری جشن نوروز بیشتر مستقر شده‌اند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، بصیر مجاهد، سخنگوی پلیس کابل به بی‌بی‌سی گفت که در این روزها همه نیروهای پلیس مامور تامین امنیت و در حال آماده باش کامل هستند. به گفته او، هیچ کسی از نیروهای پلیس در این روزها مرخصی ندارند.

سخنگوی پلیس کابل افزود پلیس، ارتش و امنیت ملی برنامه مشترکی برای تامین امنیت پایتخت روی دست دارند و علاوه بر محلات برگزاری آیین‌های نوروزی، خیابان‌ها و سراسر شهر محل اجرای تدابیر امنیتی ویژه محسوب می‌شود.

 

زیارتگاه سخی در کابل

 

یکی از محلاتی که قرار است در آن جشن نوروز برگزار شود، زیارتگاه سخی، منسوب به حضرت علی (ع) در کابل است. مراسمی با حضور مقام‌های دولتی، سیاستمداران و روحانیون در این زیارتگاه در غرب کابل برگزار می‌شود.

جابه‌جا کردن صندلی‌ها، ساختن جایگاه، نصب کردن پرچم‌های ملی و استقرار نیروهای امنیتی در صحن زیارتگاه و راه‌های منتهی به آن و کوچه‌های اطراف آن همه بیانگر آمادگی برای برگزاری این مراسم است.

مراسم اصلی اما در زیارتگاه مشابه دیگری در شهر مزار شریف در شمال افغانستان برگزار می‌شود. این زیارتگاه هم به حضرت علی (ع) منسوب است. سفرهای نوروزی از چند روز پیش به مزار شریف آغاز شده و هتل‌های این شهر از قبل رزرو شده‌اند.

منیراحمد فرهاد، سخنگوی والی بلخ، گفت که تدابیر امنیتی در مزار شریف از سه ماه پیش به اجرا گذاشته شده و تا روز برگزاری مراسم نوروز ادامه خواهد یافت. به گفته او، برای اجرای برنامه‌های نوروزی کمیته‌ای به ریاست عطامحمد نور سرپرست ولایت بلخ تشکیل شده است.

فرهاد افزود که علاوه بر نیروهای مستقر در بلخ، شماری از نیروهای امنیتی از ولایتهای همجوار هم به این شهر آمده‌اند. به گفته او، نیروهای هوایی کشور هم در تامین امنیت مراسم نوروز سهم گرفته‌اند.

منابع در مزار شریف می‎گویند که تمام راه‌های منتهی به شهر مزار شریف از مدت‌ها پیش تحت نظر نیروهای امنیتی قرار گرفته و مسافرانی که وارد این شهر می‌شوند، بازرسی می‌شوند.

 

گشت‌های هوایی برای کمک به تامین امنیت در مزار شریف

 

سخنگوی والی بلخ گفت که در مراسم اصلی نوروز در مزار شریف مقام‌های عالی رتبه از جمله نماینده رئیس جمهوری و همچنین مهمانهای خارجی از کشورهای همسایه در سطح استانداران شرکت خواهند کرد.

در افغانستان بیش از همه بازار رسانه‌ها در آستانه نوروز گرم‌تر شده است. نوروز بهترین فرصت را برای جذب مخاطب و آگهی بازرگانی برای رسانه‌های تصویری و صوتی افغانستان فراهم کرده است.

برنامه‌های ویژه نوروزی شبکه‌های تلویزیونی به صورت چشمگیری افزایش یافته است. حتی برخی از رسانه‌ها آهنگ‌های نوروزی خود را در کشورهای آسیای میانه‌ ضبط کرده‌اند، چرا که در آنجا استودیوهای بهتر وجود دارد.

با وجود این، نوروز امسال نسبت به سال‌های گذشته بیشتر زیر سایه سنگین تهدیدهای امنیتی قرار دارد. هرچند نهادهای امنیتی گفته‌اند برای پاسخگویی به هر نوع تهدیدی آماده هستند، ولی تاثیر تهدیدهای امنیتی قابل درک است.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید